$
כלכלה ומדיניות

"ביידן החליט למנות את ג'נט ילן לשרת האוצר"

לפני דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", ילן, שעמדה בראש הפד בתקופת אובמה, תהיה האישה הראשונה בתפקיד שרת האוצר; בתוך כך, צוות המעבר של הנשיא הנבחר הודיע שג'ון קרי יוביל את המאבק בהתחממות הגלובלית בממשל החדש

שירות כלכליסט ו-ynet 22:1823.11.20

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן החליט למנות את ג'נט ילן לשרת האוצר - כך מדווחים "וול סטריט ג'ורנל" ו-CNBC. ילן, 74, עמדה בראש הפדרל ריזרב בתקופת הנשיא אובמה, ושימשה יועצת לביידן בעת האחרונה. היא תהיה האישה הראשונה בתפקיד.

 

כיו"רית הבנק המרכזי האמריקאי נהנתה ילן מרמת אמון גבוהה מצד שתי המפלגות - כך שמדובר בבחירה "בטוחה" של ביידן, שתאפשר לו להגיע לפשרות עם הרפובליקאים בקונגרס. מצד שני, עמדותיה הנחרצות של ילן בסוגיות אקלים, כמו המלצתה להטיל מס פחמן, יזכו אותה באהדה מצד הפרוגרסיבים.

 

לפי הערכות, התקוות של האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית למנות לתפקיד את אליזבת' וורן נמוגו - לאחר שהמפלגה לא הצליחה להשיג רוב מוצק בסנאט (תזכה לרוב של 51-49 רק אם שני מועמדיה ינצחו בבחירות החוזרות שייערכו בג'ורג'יה בתחילת ינואר).

 

כיו"ר הפד, ילן נודעה בהתמקדותה בחלוקת עושר שוויונית ובצורך בגיוון בחשיבה הכלכלית כדי לפתור בעיה זו. ביידן אמר כי הוא מתכוון להודיע על בחירתו בסביבות חג ההודיה (26 בנובמבר).

 

ג'נט ילן ג'נט ילן צילום: עמית שעל

 

 

בתוך כך, צוות המעבר של ביידן הודיע הערב על מינויים נוספים בממשל החדש. הצוות אישר את הדיווחים שאנתוני בלינקן יהיה מזכיר המדינה של ביידן. בנוסף הודיעו אנשי ביידן שג'ייק סאליבן יהיה היועץ של ביידן לביטחון לאומי, ואבריל היינס תעמוד בראש המודיעין הלאומי. אלחנדרו מיורקס יהיה השר לביטחון המולדת ולינדה תומאס-גרינפילד תכהן כשגרירה החדשה של ארה"ב באו"ם.

 

ג'ון קרי, שהיה מזכיר המדינה של ברק אובמה, יחזור לממשל האמריקני ויוביל את המאבק בהתחממות הגלובלית. את מינויו של הבכיר הדמוקרטי ניתן לפרש כ"הצהרת כוונות" של הנשיא הנבחר, ששואף להחזיר את ארה"ב להסכם האקלים העולמי שנחתם בפריז ולפעול בנושא באופן שונה לגמרי מהנשיא היוצא. דונלד טראמפ, נזכיר, החליט לפרוש מהסכם פריז ב-2017, שנתיים אחרי שברק אובמה חתם על ההסכם.

 

"לאמריקה יהיה בקרוב ממשל שמתייחס למשבר האקלים כאל האיום הביטחוני הלאומי הדחוף שהוא", צייץ הערב קרי בטוויטר. הוא הוסיף שהוא גאה לשתף פעולה עם ביידן, בעלי הברית של ארה"ב והצעירים שמובילים את המאבק במשבר האקלים, ולכהן בתפקיד "שליח האקלים של הנשיא". לפי דיווחים בארה"ב קרי יהיה גם אחד היועצים של ביידן לביטחון לאומי.

 

 

ביידן וקרי ביידן וקרי צילום: אי פי איי

 

 

ג'ייק סאליבן, שכאמור יהיה היועץ של ביידן לביטחון לאומי, ייעץ לממשל אובמה בכל הנוגע למו"מ על הסכם הגרעין עם איראן. כמו מזכיר המדינה החדש בלינקן, גם סאליבן שימש יועצו לביטחון לאומי של ביידן כשהיה סגן הנשיא. סאליבן גם נחשב לאחד מיועציה הקרובים ביותר של הילרי קלינטון בתקופת כהונתה כמזכירת המדינה.

 

השגרירה החדשה לינדה תומאס-גרינפלד כיהנה בתקופת ממשל אובמה כעוזרת מזכיר המדינה לענייני אפריקה. אלחנדרו מיורקס, השר החדש במחלקה לביטחון המולדת, כיהן כסגר שר במשרד זה בכהונת אובמה וקודם ובעבר גם היה תובע פדרלי בקליפורניה. מיורקס, אמריקני-קובני, יהיה האמריקני הראשון ממוצא לטיני בתפקיד השר לביטחון המולדת.

 

 

אנתוני בלינקן אנתוני בלינקן צילום: רויטרס

 

כמו המינויים האחרים גם לאבריל היינס, שתעמוד בראש המודיעין הלאומי (DNI), היה תפקיד בממשל אובמה. היא כיהנה כעורכת הדין של הנשיא לביטחון לאומי וכסגנית ראש ה-CIA. היינס תהיה האישה הראשונה שתעמוד בראש ה-DNI.

 

ביידן כבר אייש כמה תפקידים ב"כוורת" שלו, בראשם רון קליין - שמונה לראש הסגל בבית הלבן. הנשיא הנבחר טרם הכריז על הבחירה לתפקיד שר ההגנה, או במקרה זה שרת ההגנה: ההערכה היא שמי שתקבל את התפקיד תהיה מישל פלורנוי, שתהיה האישה הראשונה בתפקיד. פלורנוי הייתה סגנית שר ההגנה למדיניות בכהונה הראשונה של אובמה בבית הלבן.

 

ביידן יושבע לתפקיד ב-21 בינואר. צוות המעבר שלו עוסק בהכנות לכניסה לבית הלבן למרות שדונלד טראמפ טרם הודה בהפסד בבחירות - עובדה שמערימה קשיים על ההכנות של אנשי ביידן.

x