$
כלכלה ומדיניות

פאוול לקונגרס: "דרושה חבילה סיוע נוספת"

יו"ר הפדרל ריזרב אמר כי "החדשות בנושא החיסון הן בהחלט טובות, בעיקר לטווח הבינוני; בטווח הקרוב יש אתגרים משמעותיים ואי-ודאות גדולה"; באוקטובר הפסיק טראמפ את המו"מ עם הדמוקרטים על חבילת סיוע

שירות כלכליסט 22:4517.11.20

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול האיץ היום בקונגרס לאשר חבילת סיוע נוספת לעסקים ולשכירים שנפגעו ממשבר הקורונה.

 

בשיחה עם אנשי עסקים בסן פרנסיסקו, אמר פאוול כי הקונגרס, באמצעות המסים וההוצאות, יכול לסייע לקבוצות באוכלוסייה שהבנק המרכזי לא יכול לסייע להן.

 

לדבריו, "לא היה צורך גדול יותר בחבילת סיוע כזו זמן רב".

 

פאוול אמר כי הוא מצפה שההתאוששות הכלכלית תימשך ב"קצב יציב", אבל הזהיר כי קיימים סיכונים - למרות ההתקדמות בתחום החיסון לקורונה והטיפולים במחלה.

 

 

ג'רום פאוול ג'רום פאוול צילום: רויטרס

 

"החדשות בנושא החיסון הן בהחלט טובות, בעיקר לטווח הבינוני", הוא אמר. לדבריו, "בטווח הקרוב יש אתגרים משמעותיים ואי-ודאות גדולה".

 

המשק האמריקאי איבד בתחילת מגיפת הקורונה 22 מיליון משרות - 10 מיליון מהן עדיין לא הוחזרו. שיעור האבטלה באוקטובר עמד על 6.9%, לעומת 7.9% בספטמבר.

 

בינתיים, מגיפת הקורונה משתוללת בארה"ב - אתמול חצה מספר בני האדם שנדבקו בקורונה מפרוץ המגפה את רף 11 המיליון, שמונה ימים בלבד לאחר שנחצה רף 10 המיליון - פרק הזמן הקצר ביותר שבו נדבקו מיליון חולים בארה"ב. לשם השוואה, לקח לארה"ב 16 ימים לעבור משמונה מיליון חולים לתשעה מיליון, ועשרה ימים כדי לעבור מתשעה מיליון לעשרה.

 

באוקטובר הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא מפסיק את המגעים עם המפלגה הדמוקרטית על תוכנית סיוע חדשה. הנשיא כתב אז: "פלוסי מבקשת 2.4 טריליון דולר כדי לחלץ מדינות דמוקרטיות שמנוהלות בצורה גרועה ושיש בהן שיעור פשיעה גבוה - כסף שבשום דרך איננו קשור לנגיף הקורונה", כתב טראמפ בציוץ שבו הודיע על דחיית המו"מ על חבילת החילוץ. "נתנו הצעה מאוד נדיבה של 1.6 טריליון דולר וכמו תמיד היא לא מנהלת מו"מ בתום לב. אני דוחה את בקשתה ודואג לעתיד האומה שלנו. הנחיתי את נציגי להפסיק את המו"מ עד לאחר הבחירות, ואז מיד לאחר שאנצח נעביר חוק תמריצים גדול שיתמקד בעובד האמריקאי ובעסקים קטנים".

 

x