$
כלכלה ומדיניות

"גם שמש וגם פטור ממס": יוון רוצה שתהגרו אליה

המדינה שאבה עידוד מהמחמאות שקיבלה על ההתמודדות עם הקורונה - ומציעה למהגרים אליה פטור ממס על מחצית מההכנסות לתקופה של 7 שנים

שירות כלכליסט 20:3211.11.20

לאחר התמודדות מוצלחת מול מגיפת הקורונה, ראו היוונים כי טוב, והם שוקלים עתה להשתמש במחמאות שקיבלו כאמצעי משיכה לאנשים מחוץ ליוון, שישקלו לעבור למדינה.

 

כחלק מתוכנית ה"שידול" החדשה מבטיחה יוון לכל מי שיבחר להגר למדינה פטור ממס על מחצית ההכנסות שלו (שיעור המס ביוון על הכנסה של מעל 40 אלף יורו עומד על 44%).

 

הקלת המס האמורה תחול על כל אדם עובד שמעוניין להעביר את מוקד המס שלו ליוון, ולתקופה מרבית של 7 שנים - ללא קשר ללאום שלו ולסוג העבודה. ההצעה תהיה גם תקפה לתושבים חוזרים יוונים, שחיים כרגע במדינות אחרות.

 

"בזכות הטכנולוגיה, אנחנו יכולים לבחור עכשיו איפה אנו גרים. יוון יכולה להציע עכשיו גם את השמש וגם תמריצי מס", אמר אלכס פטליס (Alex Patelis), היועץ הכלכלי הראשי לראש הממשלה קיריאקוס מיטסוטאקיס (Kyriakos Mitsotakis).

 

יוון זכתה לשבחים רבים מהקהילה הבינלאומית על האופן שבו התמודדה עם המגיפה במהלך האביב; עם זאת בימים אלה נמצאת המדינה תחת סגר נוסף, בניסיון לבלום את גל ההתפרצות השני של הקורונה.

 

ממשלת המרכז-ימין של מיטסוטאקיס מעוניינת למשוך השקעות חזרה למדינה, לאחר, שממשלת השמאל ששלטה ביוון מעט יותר מארבע שנים היתה, לשיטת הממשל הנוכחי, פחות ידידותית לעסקים.

 

האי זקינטוס האי זקינטוס צילום: שאטר סטוק

 

 

הממשלה הנוכחית מעוניינת גם במשיכה של זרים ליוון וגם בהפיכת תנועת בריחת המוחות - תנועה חזרה פנימה תהיה נקודת המפנה של יוון לכיוון צמיחה, לאחר משבר החוב העצום שנמשך כעשור.

 

לפי תחזית הנציבות האירופית, כלכלת יוון צפויה להתכווץ ב-9% בסיכום 2020. שיעור האבטלה צפוי לעמוד בסוף השנה על 18%, נמוך מהותית מרמתו בשיא משבר החוב, שעלתה על 30%, אך עדיין אחר הגבוהים באירופה.

 

מיקרוסופט ופולקסווגן כבר הודיעו כי הן מתכוונות לבצע השקעה ביוון, אך המדינה צריכה עזרה הרבה יותר גדולה על מנת להתמודד עם השילוב של משבר החוב ומגיפת הקורונה.

.  

הממשלה באתונה ממקדת את מאמצי השיווק של התוכנית בבריטניה, בין היתר בשל ההערכה שאוכלוסייה משמעותית תיאלץ לצאת מהממלכה ולהתיישב במקום אחר לאחר השלמת הסכם הברקזיט; זאת מאחר שאזרחי האיחוד לא יהיו זכאים אוטומטית לאישור עבודה ושהיה בבריטניה.

x