$
כלכלה ומדיניות

אכזבה בבריטניה: שיעור הצמיחה באוגוסט - 2.1% בלבד

תחזיות האנליסטים היו להתרחבות של 4.6%, לאחר שביולי צמחה הכלכלה הבריטית ב-6.4%; תחום המזון והמשקאות זינק ב-70%, בין השאר בזכות תוכנית הממשלה לעידוד אכילה במסעדות

שירות כלכליסט 18:5609.10.20
כלכלת בריטניה צמחה באוגוסט ב-2.1% לעומת יולי. המשמעות: ההתאוששות ההדרגתית של המדינה ממשבר הקורונה ממשיכה, אם כי בקצב איטי יותר.

 

צמיחת התמ"ג באוגוסט היתה נמוכה מהציפיות - תחזיות האנליסטים היו להתרחבות של 4.6%. ביולי צמחה הכלכלה ב-6.4%, בעוד שביוני התרחבה ב-9.1% ובמאי - ב-2.7%, זאת לאחר צניחה בשיעור היסטורי של 19.5% באפריל, כך לפי הנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

עם זאת, הנתונים מצביעים על כך שהתמ"ג באוגוסט נמוך ב-9.2% מאשר בפברואר, לפני שהחלה התפשטות הקורונה. בשלושת החודשים מאז החלו ההקלות בסגר התמ"ג התרחב ב-8%.

 

מהנתונים שפורסמו היום עולה עוד כי סקטור השירותים התרחב באוגוסט ב-2.4%, לאחר צמיחה של 5.9% ביולי. בתחום המזון והמשקאות נרשם זינוק של 70%, בין השאר בזכות תוכנית הממשלה לעידוד אכילה במסעדות.

 

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: גטי אימג'ס

 

בשבועות האחרונים נרשמה שוב עלייה במספר הנדבקים ביומי בממלכה, ובעקבות זאת הודיעה הממשלה על סגירת מסעדות וברים בשעה 22:00, והגבלות נוספות צפויות להתפרסם בשבועות הקרובים. עד כה, דיווחו במדינה על 564,502 נדבקים בקורונה ו-42,682 מתים, כך לפי הנתונים שאספו באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

 

"הסקרים האחרונים מצביעים על האטה בפעילות בספטמבר, ובשילוב עם הפוטנציאל הגובר להגבלות מחמירות יותר, עולה הספק לגבי היכולת של ההתאוששות להימשך גם ברבעון האחרון של השנה", אמר הכלכלן דין ןטרנר מ-UBS. "ההתקדמות המקרטעת קרוב לוודאי שתעודד את הבנק המרכזי להגדיל את תוכנית ההקלה הכמותית בפגישת קובעי המדיניות בחודש הבא".

 

מאז פרצה המגיפה, הוריד הבנק המרכזי את הריבית פעמיים ל-0.1%, והשיק תוכנית רכישת נכסים בשווי 745 מיליארד פאונד (964.6 מיליארד דולר) בניסיון להחיות את הכלכלה.

 

x