$
כלכלה ומדיניות

כתב אישום נגד אליוט ברוידי, המקורב לטראמפ: "פעל להפסקת חקירת הונאת הענק במלזיה"

ברוידי, ממייסדי קרן מרקסטון, מואשם כי הפר את חוק הלובינג - לאחר שלא חשף כי הוא פועל בשם ממשלה זרה. עוד עולה כי הוא פעל באופן לא חוקי כדי לאפשר את חזרתו לסין של מתנגד למשטר שעבר לארה"ב - ככל הנראה המיליארדר גואו וונגויי

שירות כלכליסט 17:4609.10.20

הרשויות בארה"ב הגישו אמש כתב אישום נגד איש העסקים היהודי־אמריקאי אליוט ברוידי, מקורבו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וממייסדי קרן מרקסטון.

 

ברוידי, שהיה ממגייסי התרומות הגדולים של המפלגה הרפובליקאית ושל טראמפ, מואשם כי הפר את חוק הלובינג, בכך שניסה לשכנע את הנשיא האמריקאי להקפיא חקירה הנוגעת למעילת הענק בקרן ההשקעות של מלזיה.

 

כמו כן, נטען בכתב האישום כי ברוידי פעל באופו לא חוקי כדי לאפשר את חזרתו לסין של מתנגד למשטר שעבר לארה"ב.

 

לפי כתב האישום, בתמורה לסכום של 9 מיליון דולר ששולמו לו על ידי מדינה זרה, ברוידי הסכים לנסות לשכנע את טראמפ ומשרד המשפטים להביא לסיומה של חקירת מעורבותו של "איש עסקים עשיר החי במזרח אסיה"  במעילה בקרן ההשקעות המלזית, 1MDB.

 

על אף שלא הוזכרו במפורש בכתב האישום, איש העסקים הקשור להונאה במלזיה הוא, ככל הנראה, ג'ו לואו; ומתנגד המשטר הסיני הוא המיליארדר גואו וונגויי - איש עסקים שנמלט לארה"ב ב־2014 והאשים תדיר את המשטר בבייג'ינג בשחיתות. 

 

 

אליוט ברוידי אליוט ברוידי צילום: AP

 

 החוק האמריקאי מחייב אנשים המבקשים לעבוד בלובינג, לעבור הליך רישום, וברוידי לא עשה זאת. כפועל יוצא מכך, הוא גם מואשם כי לא גילה לממשל האמריקאי שהוא פועל בשם ממשלה זרה.

 

עוד עולה כי ברוידי, ניסה לארגן משחק גולף בין ראש ממשלת מלזיה לבין טראמפ. איש העסקים קיווה להרוויח 75 מיליון דולר אם ארה"ב תפסיק את החקירה בנושא המלזי.

 

ככל הנראה, ברוידי צפוי להודות באשמה בהמשך החודש. 

 

פרשת 1MDB נסובה סביב קרן ההון הריבונית של הממשלה המלזית שגייסה כ-12 מיליארד דולר, שחלק גדול מהם הולבן ונגזל. בפרשה נקשרו שלל אישים וגופים, כולל הפקת הסרט "הזאב מוול סטריט", הדוגמנית מירנדה קר, נשיא ארה"ב טראמפ, וראש ממשלת מלזיה לשעבר נג'יב רזאק.

x