שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

בזמן שאנשים מתקשים לגמור את החודש - הונם של המיליארדרים טיפס ל-10.2 טריליון דולר

על פי דו"ח שפרסם הבנק השוויצרי UBS, בשיאו של משבר הקורונה בין אפריל ליולי זינק הונם של המיליארדרים ביותר מרבע (27.5%) ומספרם עלה לשיא של 2,189 מ-2,158 בשנת 2017. ג'ף בזוס נחשב עדיין לאיש העשיר בעולם, כך על פי מדד בלומברג, והונו עומד על 189 מיליארד דולר לאחר שעלה ב-74 מיליארד דולר מאז תחילת השנה

שירות כלכליסט 12:0507.10.20
מגיפת הקורונה חסה על עשירי העולם, שהצליחו בתקופה זו להרחיב את הונם לשיא של 10.2 טריליון דולר - כך גילה דו"ח חדש שפרסם הבנק השוויצרי UBS. לפי הדו"ח, בשיאו של המשבר בין אפריל ליולי הונם של המיליארדרים עלה ביותר מרבע (27.5%), זאת בעוד שמיליוני אנשים ברחבי העולם איבדו את מקום העבודה שלהם או התקשו לגמור את החודש. על פי הבדיקה, המיליארדרים הרוויחו בעיקר מהימורים בעד ההתאוששות של שוקי המניות, שצנחו לשפל לאחר התפשטות הקורונה במרץ.

 

 

 

מ-UBS נמסר עוד כי הונם המצרפי של המיליארדרים טיפס השנה לשיא חדש, זאת לאחר שבסוף 2017 עמד על 8.9 טריליון דולר. גם מספר המיליארדרים עלה לשיא של 2,189 מ-2,158 ב-2017.

 

ג'ף בזוס מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס מייסד ומנכ"ל אמזון צילום: איי אף פי

 

"מצבם של המיליארדרים היה טוב ביותר במהלך משבר הקורונה, לא רק ששרדו את הירידות, אלא הצליחו להרוויח מהעליות לאחר ששוק המניות התאושש", הגיב ג'וזף סטדלר מ-UBS. לדבריו, עשירי העל הצליחו להרוויח מהמשבר כי הייתה להם את היכולת לרכוש יותר מניות של חברות כששוקי ההון ברחבי העולם צנחו. הם התאוששו מאז ומחקו את מרבית ההפסדים. יתרה מכך, המניות של חברות טכנולוגיה – שמיליארדרים רבים מחזיקים בהן – עלו בחדות. עוד הוסיף סטדלר כי למיליארדרים יש "תאבון משמעותי לנקיטת סיכונים" והיה להם הביטחון להמר על חלק מההון האישי שלהם.

 

עם זאת, סטדלר מודה כי ההצלחה הזו בתקופה שבה רבים ברחבי העולם נמצאים בקשיים עלולה לייצר זעם ציבורי ופוליטי נגדם. "האם יש סיכון שהחברה תתקומם נגדם? כן", הודה. "האם הם מודעים לכך? כן". לדבריו, 209 מיליארדרים התחייבו לתרום 7.2 מיליארד דולר בין מרץ ויוני. "הם הגיבו במהירות...סיפקו מענקים לא מוגבלים שאפשרו לארגונים להחליט כיצד להשתמש בהון".

 

הדו"ח של UBS לא כלל רשימה של האנשים העשירים בעולם, אך לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, האדם העשיר בעולם נותר מייסד אמזון ג'ף בזוס, שהונו עומד על 189 מיליארד דולר לאחר שעלה ב-74 מיליארד דולר מאז תחילת השנה, הודות לזינוק במחיר המניה של ענקית המסחר המקוון, על רקע העלייה בהזמנות לנוכח הסגר. האדם שהרוויח השנה הכי הרבה הוא אלון מאסק, שהונו התרחב ב-76 מיליארד דולר ועומד כעת על 103 מיליארד דולר.

x