$
כלכלה ומדיניות

פרשנות

טראמפ יקבל את הטיפול הרפואי הטוב בעולם, מיליוני אמריקאים כבר לא

חודש לבחירות, ולאחר חודשי זלזול במגפה, הודיע נשיא ארה"ב כי הוא ורעייתו נדבקו בקורונה. הבשורה צפויה להשפיע על יכולתו לנהל קמפיין אינטימי עם בוחריו, ומטילה צל על מאבקו לבטל את תוכנית הביטוח הרפואית האמריקאית - אובמה-קר

ויקי אוסלנדר 12:1702.10.20

אף שבריאותו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ היא עניין של ביטחון לאומי, אפילו הידיעה על כך שנדבק בנגיף הקורונה התקבלה בעיניים חשדניות. הידיעה על הידבקותו של הנשיא, שידוע בגישתו האלסטית לעובדות, גררה שלל תיאוריות חסרות שחר שהטילו ספק אם נדבק, מתי נדבק וניסו לחשב את הרווח הפוליטי שהאירוע יכול לייצר לו. למשל ביטול העימותים הפוליטיים מול המועמד מהמפלגה הדמוקרטית ג'ו ביידן, אחרי העימות האיום מיום שלישי.

 

 

הנשיא מסר, כהרגלו, את החדשות באמצעות ציוץ בשעות הלילה המאוחרת של יום חמישי (זמן וושינגטון). שעות ספורות אחרי שנחשף כי הופ היקס, יועצת בכירה לנשיא שליוותה אותו לעימות ביום שלישי וטסה עימו במטוס הנשיאותי נמצאה חיובית לנגיף. רופאו של הנשיא, מפקד חיל הים ד"ר שון קונלי, אמר בהצהרה מוקדם ביום שישי כי "הנשיא והגברת הראשונה נמצאים במצב טוב בשלב זה, והם מתכננים להישאר בבית בתוך הבית הלבן במהלך הבראתם". הדיווח הוביל לירידות בחוזים העתידיים בוול סטריט ולמסכים אדומים באירופה.

 

 

 

היקס נמצאה חיובית ביום חמישי אחרי שהציגה תסמינים, ולמרות שטראמפ ידע על כך והיועצת עבדה קרוב אליו בימים האחרונים, המשיך טראמפ לקיים את פגישת התומכים שלו במועדון הגולף שלו בניו ג'רזי ואף הבטיח שם כי "סוף המגיפה באופק". לילה קודם לכן הוא קיים עצרת תמיכה במינסוטה.

 

מתוקף המצב נכנס טראמפ לבידוד והוא ביטל את כל התוכניות שלו להיפגש עם תורמים בוושינגטון, ביטל את הגעתו לפלורידה שהייתה מתוכננת להיום (שישי) ושתי עצרות בוויסקונסין בסוף השבוע - שתי מדינות חשובות מאוד לבחירתו המחודשת. כך נראה שאת תקופת ההחלמה שלו, יאלץ טראמפ לעשות בבית הלבן הרחק מעצרות התמיכה. המצב אף מטיל ספק בהיתכנותן של עוד שני עימותים בין המועמדים לנשיאות, הראשון מתוכנן ל-15 באוקטובר, ויקשה על טראמפ להגיע לבוחרים בצורה הבלתי אמצעית האהובה עליו ביותר, כל זאת פחות מחודש עד ה-3 בנובמבר, סופן של הבחירות לנשיאות.

 

טראמפ ניהל את חלקו המוחלט של הקמפיין שלו תוך שהוא מתרחק לחלוטין מאמצעים וירטואליים כדי להגיע לקהל בוחריו. הוא המשיך לקיים עצרות תמיכה המוניות במבנים סגורים שמאוחר יותר עברו לחללים פתוחים, והקמפיין שלו עדיין מקפיד במבצעי "דפיקה בדלת" נרחבים בכל ארה"ב, זאת למרות הביקורות הציבורית העזה כי שיטות אלו מסוכנות לבריאות הציבור ולעיתים תוך התנגדות מפורשת של מושלים וראשי עיר באזורים בהם קיים עצרות. רק אתמול קמפיין טראמפ מסר בחגיגיות כי הם דפקו על יותר ממיליון דלתות של מצביעים בשבוע שעבר.

 

טראמפ בעימות מול ביידן טראמפ בעימות מול ביידן צילום: איי אף פי

 

 

בעצרות תמיכה אלו מספר יועצים ומנהלי בכירים בקמפיין של טראמפ נמצאו חיוביים ופקיד בריאות הציבור בטולסה מצא קשר בין עצרת טראמפ וזינוק במקרי המחלה באזור. הרמן קיין, מי שהיא בעבר מועמד במרוץ לנשיאות במפלגה הרפובליקאית ותורם נלהב של טראמפ, מת בעקבות סיבוכים של נגיף הקורונה, לאחר שנדבק בעצרת בטולסה ביולי האחרון.

 

הנשיא כמובן נבדק בקביעות יומיומית, כך גם כל עובדי הבית הלבן, אך את הפריבילגיה ומשנה זהירות זו טראמפ לעולם לא תרגם למסרים לציבור. במקום זאת הוא ביטל במשך חודשים ארוכים את הצורך בעטיית מסכות ואף סירב בעיקשות לעטות אחת בציבור, גם לא כשהיה מבקר בבתי חולים ובקרב אוכלוסיות רגישות אחרות. בינתיים, 208 אלף אמריקאים מתו מהנגיף ועוד 7 מיליון אחרים נדבקו בו. ביום שלישי בעימות מול ביידן טראמפ אמר עליו בשידור חי ובבוז "בכל פעם שאתה רואה אותו, יש לו מסכה".

 

על תסמינים, ביטוח ומה שביניהם

 

בשלוש השנים האחרונות טראמפ נאבק מאבק מר לבטל את תוכנית הבריאות אובמה קר. המועמדת החדשה שאותה הוא מציע למלא את הכיסא הריק בבית המשפט העליון, נבחרה על ידיו בעיקר כדי להוות הקול המכריע בשאלה האם הוא יכול לבטל את תוכנית זו, מהלך שלו מתנגדים מכל הקשת הפוליטית. טראמפ אף עדיין לא הציע תוכנית בריאות חלופית.

 

טראמפ כמובן יקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר, משהו שאמריקאים רבים לא יכולים ליהנות ממנו בשל בעיות מבניות בזכאות לביטוחי בריאות והעלויות הגבוהות של אלו במדינה. אך אם בכל זאת יפתח הנשיא תסמינים חמורים, דבר לו הוא בסיכון לאור גילו, הכולסטרול הגבוה ומשקל גופו, סביר להניח שיידרשו לו שבועות ארוכים להתאושש ויכולתו לנהל קמפיין נמרץ תיפגע עוד יותר. כשנדבק ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נדרש לו כמעט חודש לשוב לעבוד.

 

אך גם אם טראמפ לא יפתח תסמינים, הידבקותו מעמידה אותו לכאורה במצב פחות נוח מול בוחריו. כעת יהיה עליו להסביר כיצד מצבו מתיישב עם ביטולו המתמשך את המחלה, על הערותיו כי הנגיף "הולך להיעלם" ומדוע הוא דוחף ללא הרף לפתוח את הכלכלה ובתי הספר, זאת בניגוד לעצות מומחים. מצד שני, אם יחלים בזריזות וללא תסמינים, הדבר יכול רק לחזק את גישתו המבטלת אל הנגיף ולעודד את תומכיו להתעלם מהסכנות הברורות שהנגיף מציב. ולהם, בוודאי, יש ביטוח בריאות פחות טוב.

x