$
עולם

אושר באירופה, בקרוב בישראל: בדיקת קורונה עם תוצאות בתוך 15 דקות

ענקית הציוד הרפואי האמריקאית בקטון דיקינסון שמייצרת את הבדיקה, הודיעה כי היא מקווה למכור את הערכה במדינות אירופיות כבר בחודש הבא; הבדיקה מזהה חלבון נוקליאוקפסידי שאופייני לנגיף ה-SARS-COV2. הערכה נמצאת בשלבי אבלואציה (תהליך בדיקה) מתקדמים במספר מרכזים רפואיים בישראל

שי סלינס ובלומברג 14:2530.09.20

אחרי שאושרה באירופה ובארה"ב - בדיקת קורונה עם תוצאות תוך 15 דקות, שמייצרת ענקית הציוד הרפואי האמריקאית בקטון דיקינסון (Becton Dickinson), בדרך לאישור גם בישראל. כך לפי הודעת החברה. 

 

 

בקטון דיקינסון מקווים להתחיל למכור את ערכות הבדיקה במדינות אירופיות כבר בסוף החודש הבא לאחר שקיבלה אישור לשימוש במדינות שמקבלות את תו סימון ותקינה האירופי CE. הבדיקה קרוב לוודאי שתשמש בעיקר בחדרי מיון ובמרפאות. "זו יכולה להיות נקודת תפנית פה באירופה", מסר פרננד גולדבלט, ראש חטיבת הדיאגנוסאיקה של החברה באירופה. "לצערי אני חושש שאנחנו חוזרים לגל שני, כך שהצורך יהיה גבוה ביותר". הערכה אף נמצאת בשלבי אבלואציה (בדיקה) מתקדמים במספר מרכזים רפואיים בישראל.

 

בדיקת קורונה מהירה של חברת בקטון דיקינסון בדיקת קורונה מהירה של חברת בקטון דיקינסון צילום: Becton Dickinson and Co.

 

הבדיקה שמזהה חלבון נוקליאוקפסידי שאופייני לנגיף ה-SARS-COV-2, מהירה יותר מהבדיקות הנפוצות אך גם פחות מדויקת. כך למשל בארה"ב, ההוראות לשימוש בערכה ממליצות שבמקרה של תוצאה שלילית לבצע גם בדיקה רגילה.

 

בנוסף לבדיקה הזו של בקטון דיקינסון, גם חברת התרופות רוש הולדינג הודיעה כי תשיק בדיקת נוגדנים הנותנת תוצאות בתוך 15 דקות באירופה. בדומה חברת LumiraDx קיבלה בחודש שעבר את האישור לבדיקת הנוגדנים שלה ובכוונתה לייצר 2 מיליון בדיקות בספטמבר ולהעלות ל-10 מיליון בדצמבר.

 

בבקטון מסרו כי הם צפויים לייצר בסביבות 8 מיליון בדיקות בחודש ולעלות ל-12 מיליון עד מרץ 2021. גולדבלט לא פירט כמה בדיקות יחולקו באירופה ובארה"ב, אך ציין כי "חלק ניכר" מיועד לאירופה.

 

עוד הסביר כי המחיר יהיה תלוי במדיניות הסבסוד השונה בכל מדינה. בארה"ב, שם הבדיקה אושרה על ידי הרגולטורים ביולי, המחיר הממוצע של הבדיקה עומד על 25 דולר. עם זאת, המערכת לזיהוי החלבון עולה בין 500-600 דולר.

x