$
כלכלה ומדיניות

ניו יורק טיימס: טראמפ לא שילם מיסים בעשר מתוך 15 השנים האחרונות

העיתון השיג את דו"חות המס של הנשיא ב-15 השנים האחרונות, מהם עולה כי ב-2016, השנה בה נבחר, וב-2017, הוא שילם בסך הכל 750 דולר למס הכנסה, ובשאר השנים כלל לא שילם מיסים או שילם מעט, בגלל שעסקיו נשאו הפסדים כבדים

שירות כלכליסט 19:0328.09.20
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לא שילם כלל מס הכנסה ב-10 שנים מתוך ה-15 החולפות, בגלל שדיווח על הפסדי ענק בחברות שלו. ב-2016, השנה בה נבחר לנשיאות ובשנה שלאחריה, הוא שילם רק 750 דולר למס ההכנסה. כך נחשף בתחקיר מקיף שפרסם ניו יורק טיימס ביום ראשון.

 

העיתון דיווח כי ברשותו דיווחי המס השנתיים של טראמפ מ-15 השנים האחרונות וכי כולם הושגו בדרכים חוקיות. העיתון מסר כי ימשיך בפרסום ממצאים מדו"חות המס של הנשיא בשבועות הקרובים.

 

התחקיר מתפרסם יומיים בלבד לפני העימות הטלוויזיוני הראשון של הנשיא טראמפ עם ג'ו ביידן, מועמד הדמוקרטים לנשיאות.

 

עוד נחשף כי לטראמפ ולחברות שבשליטתו יש חובות עומדים בהיקף של מאות מיליוני דולרים, וכי הוא עדיין מתדיין עם מס ההכנסה על החזר מס בהיקף של 72.9 מיליון דולר שהוא דורש לאחר שדיווח על הפסדים. אם יפסיד בתביעה הזו הוא עלול להידרש לשלם למס הכנסה עוד יותר מ-100 מיליון דולר. 

טראמפ: התדמית של איש עסקים מצליח מתרסקת במציאות טראמפ: התדמית של איש עסקים מצליח מתרסקת במציאות צילום: איי פי

 

העיתון  חושף גם כי טראמפ אישית ערב לחובות של 420 מיליון דולר שרובם מגיעים לפירעון ב-4 השנים הקרובות.

 

מן התחקיר שפרסם הניו יורק טיימס עולה כי ב-2017 שילם טראמפ יותר מסים לממשלות זרות מאשר בארה"ב – בהשוואה ל-750 דולר ששילם למס ההכנסה האמריקאי שילם הנשיא 15,598 דולר למס ההכנסה בפנמה, 145,400 דולר לממשלת הודו ו-156,824 דולר לפיליפינים.

 

ב-2016 כשנשאל על תשלומי מס ההכנסה שלו השיב טראמפ כי התחמקות מתשלום מסים "מעידה שאני חכם". לדברי העיתון ההסבר לאי תשלום המסים שלו הוא אחר – "הוא פשוט מזרים לעסקים שלו יותר כסף מאשר הוא מצליח להוציא מהם". לדברי העיתון רוב הנכסים של טראמפ בארה"ב מפסידים מיליונים, ואפילו עשרות מיליוני דולרים, בשנה.

 

טראמפ הוא הנשיא הראשון שמסרב לפרסם ברבים את דו"חות המס שלו. הטיימס כבר פרסם בעבר חלקים מדו"חות המס של טראמפ, אך הפעם נראה כי השיג את הדו"חות המלאים.

 

בשורה התחתונה מתברר כי טראמפ לא ישלם מסים כלל מהסיבה הפשוטה הרוב המוחלט של עסקיו נושא הפסדים כבדים וכי האימפריה העסקית כולה של הנשיא נאבקת בקשיים פיננסיים. "בסופו של דבר, טראמפ מצליח יותר בבניית התדמית של איש עסקים מצליח, מאשר אחד כזה בחיים האמיתיים", כותב העיתון.

 

העיתון מציין עוד כי הדו"חות אינם חושפים תמונה מלאה על מידת עושרו של טראמפ, והם גם לא מגלים קשרים עסקיים שלו, שלא דווחו, עם רוסיה.

 

עורך דין מקבוצת העסקים של טראמפ הגיב לתחקיר באומרו כי רוב, אם לא כל העובדות המופיעות בתחקיר אינן מדויקות, במיוחד בהתייחס לסכומי המס שטראמפ שילם על פי התחקיר.

 

הנשיא עצמו התייחס לפרסום במסיבת עיתונאים שקיים אתמול בבית הלבן: " זה פייק ניוז", אמר טראמפ, "זה הכל פייק ניוז, מומצא, מזויף".

x