שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

במסגרת הקמפיין הלא רשמי, טראמפ נוגס בתקציבי ערים

משרד המשפטים סיווג את ניו יורק, פורטלנד וסיאטל, המונהגות על ידי דמוקרטים, כערים אנרכיסטיות בטענה כי אפשרו אלימות והרס רכוש בהפגנות שהתקיימו בקיץ. העונש: קיצוץ תקציבים פדרליים. ראשי הערים: "זה פוליטי ולא חוקתי"

ויקי אוסלנדר 07:4323.09.20

ניו יורק, פורטלנד וסיאטל מסתכנות בקיצוץ תקציבן הפדרלי, זאת לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי סיווג אותן כ"אזורי שיפוט אנרכיסטיים".

 

 

 

בהתייחסו לגל ההפגנות ששטף את ארה"ב בקיץ האחרון, הסביר שלשום משרד המשפטים, כי הערים הללו, המונהגות על ידי נציגי המפלגה הדמוקרטית, "אפשרו אלימות והרס רכוש וסירבו לנקוט באמצעים סבירים כדי לנטרל פעילויות פליליות". וויסקונסין ומינסוטה, שגם בהן התקיימו הפגנות סוערות בקיץ, אך נחשבות כאזורים תחרותיים בבחירות הקרובות, לא כלולות בסיווג החדש. תיראו מופתעים.

 

"זה פוליטי ולא חוקתי לחלוטין", מסרו בהצהרה משותפת ראשי שלוש הערים. "הנשיא משחק משחקים פוליטיים זולים באמצעות כספים המופנים על ידי הקונגרס", אמרו. "מה שממשל טראמפ עוסק בו כעת הוא עוד מאותן תופעות שאנו חוזים בהן כל הזמן: התנערות מאחריות והטלת האשמה על אחרים כדי לכסות את כשלונו".

 

במסיבת עיתונים שהתקיימה שלשום אמר מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו, כי אין לו כל כוונה להיכנע לתכתיבים הללו.

 

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו מושל ניו יורק, אנדרו קואומו צילום: רויטרס

 

"הנשיא הוא לא מעל החוק ואין לו אפשרות להפוך את הכספים הללו למענקים לפי שיקול דעתו", אמר. "אם הוא יעשה זאת, נאתגר אותו משפטית והוא יפסיד שוב". במקביל, התובעת הכללית של ניו יורק לטיטיה ג'יימס כבר הודיעה כי היא מכינה עתירה נגד מהלכי הממשל. "טראמפ מנסה להסיח את דעתו של העם האמריקאי מכשלונותיו כמנהיג", אמרה ג'יימס. "בחודשים האחרונים הוא משתמש בהנהגתו כדי לזרוע עוד כאוס, שנאה ופחד". בניו יורק, כבר הודיעו שמדובר בקיצוץ של 7.4 מיליארד דולר מתקציב 2021.

 

כבר לא מסתפק בציוצים

 

ואכן, בחודשים האחרונים מיצב את עצמו טראמפ כנשיא "חוק וסדר", כפי שהוא מקפיד לצייץ במרווחים קבועים בטוויטר, זאת אל מול הפגנות בלתי פוסקות נגד אלימות משטרתית ברחבי ארה"ב - שרובן היו שלוות - ושיעורי התמיכה הנמוכים שלו בקרב הציבור.

 

אם בשלב ראשון הוא הסתפק בציוצים, מאוחר יותר פרס כוחות שיטור במדים לא מסומנים בערים שונות, לרבות פורטלנד, ולמורת רוחם של ראשי העיר. במסגרת המערכה האחרונה שכעת נרשמה בה הסלמה, הורה טראמפ בתחילת ספטמבר למשרד הניהול והתקציב (OMB) להנחות את הסוכנויות הפדרליות השונות לגבי הגבלת הזכאות למענקים ממשלתיים שיינתנו לאזורי שיפוט אנרכיסטיים. לפי הערכות פרשנים, כבר אז ניתן היה להסיק מאופן התבטאותו של טראמפ כי בכוונתו לפגוע בתקציב הפדרלי של שלוש הערים הללו.

 

אף שאין דבר בין ההגדרה הפוליטית לאי־סדר מוחלט ובין ניהול שלוש הערים, מדובר בתיאור האהוב החדש על הנשיא, מאז שפרצו המחאות החברתיות בעקבות מותו האלים של האזרח השחור ג'ורג' פלויד בידי שוטר לבן במאי האחרון. טראמפ השתמש בביטוי כדי להאשים גורמים מעורפלים, כולל תנועת Antifa המונה שלל קבוצות אוטונומיות הפועלות נגד אלימות, בכל הבעיות הפוקדות כעת את ארה"ב.

 

עם זאת, טענותיו של טראמפ אינן בדיוק מתיישרות עם ההגדרה המסורתית של אנרכיזם. הסטורית, אנרכיזם הוגדר כאידיאולוגיה פוליטית מורכבת שמאתגרת את הלגיטימיות של מוסדות המדינה ויוצאת לפרקם כדי ליצור עולם ללא היררכיה. כמובן שבאף אחת מהערים הצפויות כעת לענישה לא פורקו המוסדות, אפילו לא בניו יורק "המנותקת" כביכול, שם איש לא הסתער על בניין העירייה ברחוב צ'ייברס או שרף שולחנות ישיבה מעץ מהגוני.

 

למעשה, הערים הללו ממשיכות להיות מנוהלות היטב תוך ניתוב מחושב של תקציבי ענק והפעלת מערכות משומנות של שלטון חוק וסדר - משטרה, בתי משפט ובתי כלא.

 

 

 

"בזבוז מסים פדרליים"

 

מה שהשלוש כן עשו הוא להישמע לקריאות התושבים לבחון מחדש את האופן שבו המערכת מתנהלת. בין היתר הודיעו הרשויות בניו יורק על קיצוץ של מיליארד דולר בתקציב המשטרה (NYPD), בעוד שבפורטלנד וסיאטל החליטו לבטל כתבי אישום נגד מפגינים. הערים, אגב, הן אפילו לא ערים עם שיעורי פשע גבוהים באופן יחסי לשאר חלקי ארה"ב (זאת למרות התדמית לה זכתה ניו יורק בתרבות הפופ האמריקאית). שלושתן, לפי נתוני ה־FBI, אינן נמנות עם עשר הערים האלימות ביותר בארה"ב. ניו יורק וסיאטל הן אפילו לא הערים המסוכנות ביותר בתוך המדינות שלהן, ניו יורק ו־וושינגטון, בהתאמה.

 

אך כל המספרים הללו כמובן לא משכנעים את טראמפ ומשרד המשפטים. עבורם, אזורי השיפוט הללו נכנעו לאספסוף נבער ואלים שיצא לבזוז את בתי העסק של האמריקאים החרוצים ואת בתי הפרברים של הנשים הלבנות. כניעה שבאה לידי ביטוי, כאמור, בקיצוץ תקציבי המשטרה והעברתם לתוכניות לחיזוק הקהילה, אי־הגשת כתבי אישום נגד מפגינים והתעקשות שלא לקבל סיוע משטרתי פדרלי במטרה לא להסלים את המתיחות ברחובות.

 

"כשמנהיגי המדינה והרשויות המקומיות מונעים מהאחראים על אכיפת החוק והסוכנויות שלהם לעשות את עבודתם, זה מסכן אזרחים חפים מפשע הראויים להגנה", אמר שר המשפטים וויליאם בר בהודעה שלשום. "איננו יכולים לאפשר בזבוז של מסים פדרליים כשביטחון האזרחים בסכנה. אני מקווה שהערים שזוהו על ידי משרד המשפטים ישנו את דרכן וימלאו את הפונקציה הבסיסית של הממשל, שהיא הגנה על אזרחיהן".

 

אך עד שתתבהר התמונה, ולמרות שלטראמפ אין באמת את הסמכות החוקתית לשנות ייעודי כספים (אלא רק לקונגרס), הנשיא משיג את מה שהוא זקוק לו: המשך הקמפיין הפוליטי הלא רשמי, שבו הוא מציג את המעוזים הדמוקרטיים ואת אורח חייהם כמנוגדים לתמצית הקיום האמריקאי ולשלטון החוק והסדר. בשורה התחתונה, הוא מנסה להכתים ערים בגוונים לא פטריוטיים, רק משום שאלה אינן תואמות לסדר יומו הפוליטי.

x