$
קורונה

דיווח שוטף

הפורום הכלכלי העולמי: הכנס ב-2021 לא ייערך בדאבוס

ארה"ב: מספר המתים מקורונה חצה את ה-200 אלף; טראמפ: "למצות הדין עם סין"; רוסיה מתכננת לרשום חיסון פוטנציאלי שני נגד הקורונה עד אמצע אוקטובר; ארגון הבריאות העולמי: 156 כלכלות כבר התחייבו להנגשה כלל עולמית של חיסון לקורונה - ארה"ב וסין לא לוקחות בשלב זה חלק ביוזמה

כלכליסט ו-ynet 19:1222.09.20
נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:10 - הפורום הכלכלי העולמי: הכנס ב-2021 לא ייערך בדאבוס

 

סופו של הכנס בדאבוס? הפורום הכלכלי העולמי מודיע לפני שעה קלה שהכנס השנתי של אליטת הכלכלה והשווקים הגלובאליים לא יערך הפעם בעיירה המושלגת והפסטוראלית.

 

בחודש אוגוסט הודיע הפורום על דחיית הכנס בשל המגיפה, מינואר 2021 לתחילת הקיץ. היום מודיע הפורום שבכוונתו לערוך בסופו של דבר כנס דיגיטאלי בינואר – ושהאירוע בקיץ לא יתקיים בדאבוס אלא במיקום אחר בשוויץ. לא ניתן נימוק להחלטה.

 

"אנו מתכננים מפגש בתחילת קיץ 2021, בשוויץ אך לא בדאבוס", אמר דובר הפורום. בחודש שעבר אמר אחד מבכיריו כי "החלטת הדחייה לא התקבלה בקלות, לנוכח הצורך והדחיפות בהתכנסות ההנהגה העולמית לדיון על מסלול ההתאוששות ועל ה'אתחול הגדול' בעידן שאחרי המגיפה".

 

 

מרכז הקוגנרסים בדאבוס מרכז הקוגנרסים בדאבוס צילום: איי פי

 

19:00 - ארה"ב: מספר המתים מקורונה חצה את ה-200 אלף; טראמפ: "למצות הדין עם סין"

 

מספר המתים מקורונה בארה"ב חצה היום את ה-200 אלף - הגבוה בעולם. כך מדווחת סוכנות "רויטרס". 6 מכל 10,000 תושבים בארה"ב מתו מקורונה - אחד השיעורים הגבוהים במדינות המפותחות.

 

בנאומו בכינוס השנתי של עצרת האו"ם, קרא נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, "למצות את הדין עם סין" על מעשיה בכל הקשור להתפשטות נגיף הקורונה. הוא האשים בנאום את בייג'ינג כי בתחילת המגפה מסרו היא וארגון הבריאות העולמי הצהרות כוזבות בנוגע למידת הסכנה הנשקפת מהנגיף.

  

"אנו חייבים למצות את הדין עם המדינה ששחררה את המגפה שלה לרחבי העולם", אמר טראמפ בפתח נאומו, ובמילים שנועדו להעליב ישירות את המשטר הסיני כינה את נגיף הקורונה "הווירוס הסיני", כפי שכבר עשה פעמים רבות בעבר.

 

 

נאומו של טראמפ משודר בעצרת האו"ם בניו יורק נאומו של טראמפ משודר בעצרת האו"ם בניו יורק צילום: רויטרס

 

 

17:15 - טקס פרסי הנובל יועבר במתכונת מקוונת בלבד

 

טקס פרסי הנובל יועבר בשידור טלוויזיוני בלבד והזוכים לא יגיעו לסטוקהולם לקבלת המדליות. זאת בשל המשך התפשטות נגיף הקורונה. הפרסים יוענקו בחודש הבא וכל זוכה יקבל את הפרס בארצו. המארגנים הודיעו מוקדם יותר השנה כי ביטלו את הנשף המסורתי המלווה את הטקס, לראשונה משנת 1956.

  

 

14:23 - שר הבריאות הספרדי לתושבי מדריד: הימנעו מיציאות לא נחוצות מהבית

 

שר הבריאות הספרדי ממליץ לתושבי מדריד להימנע מיציאות לא נחוצות מהבית, זאת בניסיון לבלום את הגל השני שפרץ בבירה. "אני ממליץ לתושבי מדריד להגביל את התנועות שלהם ככל האפשר בימים הקרובים, לעשות רק מה שנחוץ ולהגביל מגע  עם אנשים מחוץ למשק הבית", אמר סלבאדו אילה. אתמול (ב') הוטל סגר חלקי על 850 אלף אנשים בשכונות מסוימות במדריד. 

 

תושבת מדריד בימי הקורונה תושבת מדריד בימי הקורונה צילום: איי פי

 

 

במקביל, הממשלה בספרד שוקלת לקדם חוק שיחייב את המעסיקים לממן את הוצאות העובדים מהבית במהלך הקורונה. "זה מהותי שנעגן בחוק את העבודה מהבית כדי להגן על זכויות העובדים", אמר סגן ראש הממשלה פאבלו איגליסיאס. לפי הצעת החוק, חברות ידרשו לכסות את כל ההוצאות של העובדים מהבית, וכן לאפשר גמישות בשעות העבודה ולהבטיח שהעובדים מתנתקים לזמן מה מהמחשב. הצעת החוק עוד זקוקה לאישור הממשלה ולאחר מכן תעלה להצבעה בפרלמנט.  

 

13:15 - רוסיה: חיסון פוטנציאלי שני יירשם עד אמצע אוקטובר

 

רוסיה מתכננת לרשום חיסון פוטנציאלי שני נגד הקורונה עד ה-15 באוקטובר, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית TASS. החיסון פותח על ידי מכון וקטור בסיביר, שהשלים ניסוי ראשוני בבני אדם בשבוע שעבר. רוסיה כבר רשמה באוגוסט חיסון אחד, שפותח על ידי מכון גאמלאיה במוסקבה, ובשלב זה מתקיימים ניסויים מתקדמים בהשתתפות 40 אלף אנשים.

 

11:15 - ארגון הבריאות העולמי: 156 כלכלות מחויבות להבטיח נגישות כוללת לחיסון לקורונה

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מסר כי 156 כלכלות ברחבי העולם, המייצגות כשני שלישים מאוכלוסיית העולם, מחויבות למנגנון שאמור להבטיח נגישות כלל עולמית לחיסון לקורונה. המנגנון, שנקרא COVAX, אמור לעבוד ביחד עם יצרניות החיסונים כדי לספק למדינות "גישה שיוויונית לחיסונים יעילים ובטוחים" ולהגן על האוכלוסיות שבסיכון, כמו קשישים ועובדי מערכות הבריאות.

 

המנגנון יאגד את המשאבים ויבטיח שהחיסונים יגיעו למדינות המשתתפות. לפי ארגון הבריאות, 38 כלכלות נוספות צפויות להצטרף ליוזמה בימים הקרובים. עם זאת, ממשל טראמפ כבר הודיע כי לא ייקח חלק ביוזמה. לפי בכירים בארגון, גם סין לא הצטרפה, אך ב-WHO מנהלים דיונים "פוריים" עם המדינה.

 

מטה ארגון הבריאות העולמי בג'נווה מטה ארגון הבריאות העולמי בג'נווה צילום: רויטרס

 

10:30 - הצעה בארה"ב: סיוע של 28 מיליארד דולר לתעופה

 

הסנטורים רוג'ר וויקר וסוזאן קולינס מהמפלגה הרפובליקנית מציעים להעביר לתעשיית התעופה שנפגעה מהקורונה סיוע ממשלתי של מעל 28 מיליארד דולר. ההצעה הועברה כשבעוד פחות משבועיים החברות צפויות לקצץ כ-30 אלף משרות. וויקר מכהן כיו"ר ועדת המסחר בקונגרס ואילו קולינס היא יו"ר תת ועדה המפקחת על התחבורה.

 

לפי תכנית הסיוע הראשונה, שאושרה במרץ, חברות התעופה מנועות מלפטר עובדים עד ה-1 באוקטובר. אולם, בתקופה הזו, ההפסדים של החברות רק הלכו והצטברו ולא יצאה לדרך ההתאוששות המיוחלת בתעשייה. מחוקקים משתי המפלגות תומכים בהעברת סיוע נוסף לתעשיית התעופה, שהיא אחת הנפגעות העיקריות ממשבר הקורונה, אך עד כה המגעים בין הקונגרס והבית הלבן לא הבשילו לכדי הסכם סיוע חדש.

 

09:30 - הקורונה בהודו: כ-75 אלף חולים אובחנו ביממה - הנתון הנמוך בחודש האחרון

 

משרד הבריאות בהודו עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו 75,083 חולי קורונה במדינה, הנתון הנמוך ביותר מזה כמעט חודש. עוד נמסר כי 1,053 חולים מתו בהודו אתמול. עד כה התגלו בהודו 5.6 נשאי קורונה, מתוכם מתו 88,935.

 

8:00 - מרקל קראה לשיתוף פעולה בינ"ל נגד הקורונה: "אי אפשר להתמודד לבד"

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה לשיתוף פעולה בינלאומי כדי להילחם במגפת הקורונה. בנאום שהוקלט מראש לרגל עצרת האו"ם ה-75 אמרה מרקל כי "המגפה היא רק דוגמה אחת שמראה כי בעיות עולמיות מחייבות הבנה ושיתוף פעולה מעבר לגבולות הלאומיים ובכל הרמות. מי שחושב שניתן להתמודד לבד - טועה".

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: רויטרס

 

 

7:00 - מקסיקו: יותר מ-700 אלף מקרים של קורונה אובחנו מפרוץ המגפה

 

משרד הבריאות במקסיקו עדכן כי 700,580 מקרים של קורונה אובחנו במדינה מפרוץ המגפה. לפי נתוני משרד הבריאות, ביממה האחרונה אובחנו 2,917 מקרים חדשים ומתו עוד 204 חולי קורונה. מניין המתים עומד על 73,697 בני אדם.

  

 

6:30 - ברזיל: יותר מ-13 אלף מקרים חדשים של קורונה אובחנו ביממה

 

משרד הבריאות בברזיל עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו עוד 13,439 נדבקים בקורונה ומתו 377 חולים, לעומת 363 מתים ביממה שלפני כן. מפרוץ המגפה נדבקו בקורונה בברזיל יותר מ-4.5 מיליון בני אדם. מניין המתים עומד על 137,272 איש.

 

 

6:00 - בריטניה: בוריס ג'ונסון יודיע על הגבלות בברים, מועדונים ומסעדות

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צפוי להודיע היום על סגירת העסקים באנגליה החל מיום חמישי, כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה.

 

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון באוניברסיטת אוקספורד ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון באוניברסיטת אוקספורד צילום: גטי אימג'ס

  

x