$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

ענף הסחר המוביל בדובאי: זהב, יהלומים ותכשיטים

שווי הסחר בסחורות אלה הגיע ל-28 מיליארד דולר בחודשים ינואר – אפריל 2020. וגם: ענקית ההשקעות מובאדלה מאבו דאבי מחפשת הזדמנויות בתחום האנרגיה הירוקה והניידות, וחברת וויז אייר אבו דאבי קיבלה מטוס ראשון

דורון פסקין 14:5607.09.20

ענף הסחר המוביל בדובאי: זהב, יהלומים ותכשיטים

המכס של דובאי הצהיר אתמול שהמסחר בזהב, יהלומים ותכשיטים היה ענף מספר 1 בארבעת החודשים הראשונים של השנה. לפי הנתונים, שווי הסחר בסחורות אלה הגיע לכ-28 מיליארד דולר בחודשים ינואר – אפריל 2020. לאחריו הגיע הסחר בסמארטפונים ועוד ציוד תקשורת עם שווי של 12.15 מיליארד דולר. נפט גולמי תפס את המקום השלישי עם שווי של 4.85 מיליארד. דולר. עוד ענפי מסחר מובילים היו רכב עם 4.41 מיליארד דולר ומכשירים הקשורים לטכנולוגיית מידע ב 3.26 מיליארד דולר.  

שוק הזהב בדובאי שוק הזהב בדובאי צילום: יונתן קסלר

 

המכס ציין שבמהלך ארבעת החודשים הראשונים של השנה, ניצבה סין כשותפה המסחרית המובילה של דובאי עם שווי חליפין של כ-18 מיליארד דולר, אחריה הודו עם שווי של 9.8 מיליארד דולר, ארה"ב 6.8 מיליארד דולר, שוויץ 4.9 מיליארד דולר וסעודיה 4.25 מיליארד דולר.

 

ענקית ההשקעות מאבו דאבי מחפשת הזדמנויות בתחום האנרגיה הירוקה והניידות

ח'לדון מובארק, מנכ"ל חברת ההשקעות מובאדלה Mubadala Investment Company הצהיר כי מגפת קורונה הגבירה את ההתמקדות שלה בטכנולוגיה וטריטוריות חדשות. במהלך כנס וירטואלי, הוא ציין כי החברה מעוניינת להגביר את השקעותיה באנרגיה נקייה ובניידות. לדבריו, הדרך בה החברה פעלה, השקיעה והסתכלה על הדברים השתנתה וזה ימשיך גם לאחר שהמגפה תמוגר.

 

לפי ח'לדון, גם לפני המגפה הגדילה מובאדלה את השקעותיה באנרגיה מתחדשת, אחסון אנרגיה, ניידות, אוטומציה, רובוטיקה, בינה מלאכותית וקישוריות. התפרצות קוביד 19 הוכיחה שמובאדלה "בדרך הנכונה" בכך שהיא מתרחקת ממודל ההשקעה המסורתי, הדגיש מובארק.

 

מנכ"ל ענקית ההשקעות הזכיר כי באבו דאבי כ -80% מכושר הייצור של האנרגיה הסולארית באזור המפרץ.  

 

מטה חברת ההשקעות מובאדלה באיחוד האמירויות מטה חברת ההשקעות מובאדלה באיחוד האמירויות צילום: tellerreport

 

מגינים על הזכויות: עלייה חדה ברישום הסימנים המסחריים

מספר סימני המסחר שנרשם באיחוד האמירויות הערביות גדל ל- 1,293, עם קצב צמיחה של 23.5% במהלך אוגוסט 2020 בהשוואה לחודש יולי של אותה שנה, כך על פי נתונים רשמיים שפורסמו באבו דאבי. לפי מקורות בבירה האמירתית, הגידול המשמעותי ברישום סימני המסחר במהלך החודש שעבר משקף את המשך התנופה בענף זה שנחשב אחד החשובים בכל האמור לתמיכה בפעילות המסחרית במדינה. הרשויות באיחוד הוציאו באחרונה תקנות עדכניות לפיהן הופחתו העמלות עבור שירותים הקשורים לרישום ורישום סימני מסחר.

 

יצוין כי איחוד האמירויות הערביות מדורגת בין המדינות האטרקטיביות ביותר בעולם עבור סוכנויות מסחריות, לאחר שהצליחה למשוך יותר מ -60 מותגים של חברות בינלאומיות גדולות.

 

ממריאה: חברת וויז אייר אבו דאבי קיבלה מטוס ראשון

חברת "וויז אייר אבו דאבי" הודיעה ביום ראשון על הגעת מטוס איירבוס A321neo החדש הראשון שלה לשדה התעופה הבינלאומי באבו דאבי. Wizz Air Abu Dhabi, המיזם המשותף שהוקם בין ADQ, חברת האחזקות מאבו דאבי, לבין Wizz Air Holdings Plc, קיבלה לאחרונה מעמד של מוביל לאומי מטעם ממשלת איחוד האמירויות בכפוף לעמידה בתקנים הרגולטוריים לפני תחילת הפעילות.

 

מטוסי איירבוס A321neo נוספים יצטרפו לצי של וויז אייר אבו דאבי בששת חודשי הפעילות הראשונים שלה. החל מ -1 באוקטובר, חברת טיסות החסך תטוס לשורה של יעדים בינלאומיים כולל אלכסנדריה, אתונה, קוטאיסי, לרנקה, אודסה וירוואן.   

 

חנוכת המטוס הראשון של חברת התעופה וויז אבו דאבי חנוכת המטוס הראשון של חברת התעופה וויז אבו דאבי צילום: WizzAir

 

חושבים על הביטחון: שוק מצלמות האבטחה משגשג

שוק מצלמות האבטחה באיחוד האמירויות צפוי לרשום צמיחה משמעותית בשנה הקרובה, כך מעריכים גורמי שוק. הערכה זו מבוססת על תכניות הממשלה להגביר את ההשקעה בפרויקטי תשתית ובכלל זה קווי מטרו בדובאי ובאבו דאבי וכן לבצע עוד שורה של פרויקטי תשתית לקראת תערוכת אקספו 2020. על הפוטנציאל ניתן ללמוד מהעובדה שכ- 120,000 מצלמות מעקב מתקדמות הותקנו עד כה ב -3,000 בניינים באמירות הקטנה ביותר עג'מאן, כך נמסר מהמשטרה המקומית אתמול (יום א'). לפי הודעת המשטרה, התקנת המצלמות היא חלק מפרויקט הנקרא - 'כדי להגן עליך' - שנועד לשפר את הביטחון והבטיחות הציבורית ברחבי האמירות.

 

 

הסוף לספונג'ה: רובוטים לתיחזוק בית החולים בראס אלח'ימה

בית החולים של אמירות ראס אלח'ימה הצהיר כי הוא יהפוך בקרוב לבית החולים הראשון במדינה שכל עבודות הניקיון שלו יבוצעו על ידי רובוטים ללא התערבות אנושית. רידא סדיקי, מנכ"ל בית החולים הצהיר כי צעד זה הוא חלק מהניסיון של בית החולים להגביר את ביטחונם של אלה הזקוקים לטיפול להגיע אליו. לדבריו, מאז התפרצות קורונה ניכר חשש בקרב התושבים להגיע למיון ולקבל את הטיפול הדרוש דבר שגורם להם נזקים בריאותיים שהם אינם מודעים להם.

 

פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת קונקורד בעריכת דורון פסקין  

x