כלכלה ומדיניות

עליבאבא מכפילה אחזקה בחברת השילוח הסינית YTO

ענקית הקמעונאות הסינית הודיעה כי תזרים מיליארד דולר ל-YTO אקספרס, במטרה להכפיל את הנתח שלה בחברה ל־22.5%. אחד האתגרים הגדולים ביותר שאיתם מתמודדת הקמעונאית הוא שינוע החבילות שמוזמנות מהפלטפורמות שלה, כאשר בשנה שעברה הגיע מספר החבילות שנשלחו ל־29.5 מיליארד

שירות כלכליסט 07:5603.09.20

ענקית הקמעונאות הסינית עליבאבא הודיעה כי תזרים מיליארד דולר לחברת השילוח הסינית YTO אקספרס. זאת, במטרה להכפיל את הנתח שלה בחברה ל־22.5%. YTO, הנסחרת בבורסת שנגחאי לפי שווי שוק של 56 מיליארד יואן (8.2 מיליארד דולר), אמרה כי המהלך יחזק את שיתוף הפעולה הלוגיסטי, את השילוח האווירי ואת ההתרחבות אל מחוץ לגבולות סין. על כך מדווח ה"פייננשל טיימס".

 

 

מחסן של עליבאבא מחסן של עליבאבא

 

אחד האתגרים הגדולים ביותר שאיתם מתמודדת הקמעונאית הוא שינוע החבילות שמוזמנות מהפלטפורמות שלה. בשנה שעברה הגיע מספר החבילות שנשלחו ל־29.5 מיליארד. עם זאת, במהלך הסגרים שהוטלו בסין על רקע מגפת הקורונה העולמית, עליבאבא נאלצה להתמודד עם אלפי חבילות שלא נשלחו, כאשר רבים מהעובדים בחברות השילוח שאיתן היא משתפת פעולה היו נצורים בבתיהם.

 

בדומה למתחרה האמריקאית אמזון, גם עליבאבא פועלת להקמת מערך משלוחים משלה, במטרה לצמצם את התלות בחברות חיצוניות וכדי להשיג את המטרה שהציבה לעצמה: לשלוח כל חבילה בגבולות סין בתוך 24 שעות. המטרה הבאה של הקמעונאית שאפתנית לא פחות, להגיע לכל מקום בעולם בתוך שלושה ימים בלבד.

 

כדי להגשים את יעדיה, בשנים האחרונות רכשה עליבאבא נתחים מחמש חברות שילוח מובילות בשוק הביתי, בעודה מבססת רשת ענק של איחסון והפצה. במקביל, היא הגדילה את אחזקתה בחברת הלוגיסטיקה Cainiao עד שהשיגה נתח שליטה. על פי התוכניות ארוכות הטווח של עליבאבא, בין 2018 ל־2022 תשקיע החברה 100 מיליארד יואן (14.6 מיליארד דולר) בתגבור המערך הלוגיסטי שלה.

x