$
קורונה

בכיר ב-FDA: אתפטר אם ממשל טראמפ ילחץ לאשר חיסון לקורונה לפני הבחירות

מנהל מרכז המחקר הביולוגי של מינהל המזון והתרופות האמריקאי הצהיר כי יתפטר אם ממשל טראמפ יפעיל לחץ לאשר חיסון לקורונה לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר, גם אם המחקרים הקליניים לא יתמכו בהכנסתו לשימוש. הוא אמר זאת בתגובה לחששות שהעלו אנשי מערכת הבריאות ומחוקקים בארה"ב

שירות כלכליסט 11:3221.08.20

רגולטור בריאות בכיר בארה"ב שצפוי לקחת חלק בקביעת גורלו של חיסון עתידי לקורונה, הצהיר שיתפטר מתפקידו אם ממשל טראמפ יאשר חיסון לפני שיוכח שהוא בטוח ויעיל. כך על פי רויטרס.

 

פיטר מרקס, מנהל מרכז המחקר וההערכה הביולוגיים של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA), אמר את הדברים בתגובה לחששות שעלו בשבוע שעבר.

 

הוא עשה זאת בשיחת ועידה של פקידי ממשל, אנשי תעשיית התרופות ואנשי אקדמיה הלוקחים חלק בקבוצת עבודה בנושא החיסון שאורגנה על ידי רשות הבריאות הלאומית, כך על פי שלושה מקורות המקורבים לנושא. מרקס אישר את הדברים לרויטרס.

 

דונלד טראמפ. חשש שיאשר חיסון בטרם זמן כחלק ממסע הבחירות דונלד טראמפ. חשש שיאשר חיסון בטרם זמן כחלק ממסע הבחירות צילום: איי פי

מדענים, פקידי מערכת הבריאות ומחוקקים מודאגים מהאפשרות שממשל טראמפ יפעיל לחץ על ה-FDA לאשר חיסון לקורונה עוד לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר, אפילו אם מידע שהתקבל ממחקרים קליניים לא יתמוך בהכנסתו לשימוש.

 

מרקס אמר לרויטרס שלא נתקל עד כה בלחץ פוליטי, ושה-FDA מונחה על ידי המדע בלבד. אם המצב הזה ישתנה, "לא אוכל לעמוד מנגד ולראות חיסון לא בטוח או לא יעיל שמקבל אישור", הוא אמר.

 

מרקס הוסיף: "עליך להחליט מה הקו האדום שלך, וזה הקו האדום שלי. ארגיש שחובתי להתפטר כדי לאותת לציבור האמריקני שמשהו כאן לא בסדר".

 

מייקל קפוטו, העוזר למזכיר יחסי הציבור של משרד הבריאות האמריקני – המפקח על ה-FDA ורשות הבריאות הלאומית, אמר שבכוונת הממשלה לזהות חיסון יעיל עד ינואר 2021.

 

לדבריו, הדיבורים על מתן אישור של ה-FDA לחיסון עקב לחץ פוליטי "רק מערערים את אמון הציבור במערכת הבריאות".

 

"מעולם לא פגשתי רגולטור של ה-FDA שלא יתפטר מתפקידו בתגובה להפעלת לחץ לא ראוי, רק כך ארה"ב יודעת שחותם ההכשר שניתן עומד בסטנדרט הגבוה ביותר", אמר קפוטו.

 

מוקדם יותר החודש אמר הנשיא טראמפ שמציאת חיסון אפשרית עוד לפני הבחירות שיערכו בשלישי בנובמבר.

x