$
קורונה

דיווח שוטף

ארגון הבריאות העולמי: שיא במספר הנדבקים היומי - כ-300 אלף

אוניברסיטת ג'ונס הופקינס: יש בעולם יותר מ-21.4 מיליון נדבקים בקורונה; שר הבריאות של אוסטרליה: "במו"מ לייצור חיסון לקורונה במדינה"; סקר בברזיל: מחצית מהנשאלים לא רואים בנשיא בולסונרו אחראי לתחלואה הקשה במדינה

כלכליסט ו-ynet 15:2316.08.20

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

15:22 - כ-300 אלף איש ברחבי העולם אובחנו חיוביים לקורונה ביממה האחרונה

 

כ-300 אלף איש ברחבי העולם אובחנו חיוביים לקורונה ביממה האחרונה, כך דיווח ארגון הבריאות העולמי (WHO). זוהי העלייה היומית הגדולה ביותר עד כה.

 

המספרים ממשיכים לעלות בארצות רבות, בעוד אחרות שנחשבו עד כה להצלחה במניעת התפשטות המגפה רואות עליות חדשות במספרים.  מספר מדינות באירופה דיווחו על עלייה במספר המקרים.  ספרד, שהיתה אחת הנפגעות הקשות ביותר בחודשים הראשונים של המגפה, ראתה בשבועות האחרונים עלייה מחודשת, ומומחים מזהירים שהמדינה מגיעה שוב ל"מצב קריטי". צרפת, מדינה נוספת שראתה נחשול של הידבקויות וממרי מוות רבים במרץ ואפריל, לפני שהצליחה להגביל את התפשטות הנגיף, רואה גם היא עלייה מחודשת.

 

ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברייזוס, אמר שמגפת הקורונה היא "החמורה ביותר מבין מצבי החירום הגלובליים שהארגון התמודד איתם במהלך קיומו, וכי שקיים סיכוי שלא יימצא לו לעולם חיסון". עם זאת, הוא גם הצביע על כך שלמרות שהנגיף זוהה עד כה ב-188 מדינות, כמחצית מהמקרים דווח על ידי שלוש מדינות בלבד: ארה"ב, ברזיל והודו.

 

 

ראש ממשלת צרפת ז'אן קסטקס ראש ממשלת צרפת ז'אן קסטקס צילום: abaca

 

 

15:08 - אוניברסיטת ג'ונס הופקינס:  יש יותר מ-21.4 מיליון נדבקים בקורונה בעולם

 

עד כה נרשמו ברחבי העולם יותר מ-21.4 מיליון נדבקים בקורונה ויותר מ-770 אלף מתים. כך דיווחה אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

 

15:00 - ה-FDA אישור לאוניברביטת ייל שימוש בבדיקת רוק לאבחון קורונה

 

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר לבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת ייל את השימוש בבדיקת לגילוי נגיף הקורונה באמצעות בדיקת רוק. מדוב ר באישור חירום לשיטה חדשה לעיבוד דגימות הרוק.

 

12:50 - ברזיל: הנשיא אחראי? מה פתאום

 

קרוב למחצית מאזרחי ברזיל חושבים שהנשיא ז'איר בולסונרו "אינו נושא בשום אחריות" למצב בו יותר מ-100 אלף בני אדם מתו מקורונה עד כה במדינה, כמות המתים השנייה בגובהה בעולם. כך על פי סקר של חברת Datafolha.

 

 

ז'איר בלוסונרו ז'איר בלוסונרו צילום: רויטרס

 

הסקר פורסם אתמול בעיתון Folha de Sao Paulo ולפיו 47% מהברזילאים לא רואים בנשיא אחראי למספר המתים הגבוה, בעוד 11% תולים בו את האשמה. ברזיל חווה את ההתפרצות השנייה הקשה ביותר בעולם אחרי ארה"ב, ותגובתו של בולסונרו למגפה זכתה בעיקר לגינויים מצד מומחי בריאות. בולסונרו ניסה לקדם שימוש בתרופה נגד מלריה הידרוכלורוקווין, שלא נוסתה או הוכחה כיעילה, החליף שרי בריאות שהתנגדו לעמדותיו, עודד את אזרחי המדינה לא למלא את ההנחיות והפגין אדישות למספר המתים המאמיר. הוא עצמו וכמה מבני משפחתו אף נדבקו בנגיף. אשתו הנוכחית, מישל, נדבקה במחלה בשלהי יולי וסבתה מתה מהמחלה השבוע. בנו הרביעי של בולסונרו, ז'איר רנן בן ה-22, נמצא חיובי לנגיף, כך פרסמה אמו באינסטגרם אתמול.

 

11:35 - שר הבריאות של אוסטרליה: "במו"מ לייצור חיסון לקורונה במדינה"

 

שר הבריאות האוסטרלי גרג האנט אישר שאוסטרליה נמצאת ב"מו"מ מתקדם" לייצור חיסון לנגיף הקורונה. דבריו מגיעים בעקבות דיווח של הסאנדי טלגרף, לפיו אוסטרליה נמצאת ימים אחדים מחתימה עם אוניברסיטת אוקספורד שפיתחה יחד עם ענקית התרופות אסטרהזנקה, לייצור החיסון שלה. החברה שבסיסה בבריטניה חתמה לאחרונה על החוזה הראשון לאספקת החיסון שלה עם האיחוד האירופי, והבטיחה לספק 400 מנות של החיסון הנסיוני AZD1222.

 

האנט אמר שהוא "אופטימי" לגבי ההגעה לחיסון בקרוב, וכן שממשלת אוסטרליה חתמה על שני הסכמי חסיון שקשורים לייצור החיסון. "אנחנו נמצאים במו"מ מתקדם עם מספר חברות ביחס לחיסון. אני באמת יותר אופטימי כרגע, וחושב שאנחנו הולכים ומתקרבים לחיסון", הוא אמר לסקיי ניוז.

 

בדיקות קורונה באוסטרליה בדיקות קורונה באוסטרליה צילום: EPA

 

 

08:40 - ניו זילנד: עוד 13 נדבקו בקורונה, 12 מהם באוקלנד

 

 הרשויות בניו זילנד מסרו כי ביממה האחרונה אובחנו עוד 13 נדבקים בקורונה. 12 מהנדבקים החדשים נדבקו בהתקהלות בעיר אוקלנד. מספר החולים הפעילים בניו זילנד עומד כעת על 69.

 

שלשום האריכה ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן ב-12 ימים את הגבלות הקורונה.

 

בניו זילנד הגדירו ארבע רמות של סיכון, ואוקלנד - העיר הגדולה במדינה - נמצאת ברמה 3 מאז יום רביעי. שאר המדינה נמצאת ברמת סיכון 2.

 

תחת רמת סיכון 3, שבתוקף באוקלנד, נסגרו מקומות ציבוריים כמו ספריות, מוזיאונים, בתי קולנוע וגני שעשועים. כמו כן, אנשים נדרשים לעבוד ככל האפשר מהבית, וההמלצה היא גם לעבור ללמידה מרחוק. לעומת זאת, סופרמרקטים ותחנות דלק יישארו פתוחים.

 

 

בדיקת קורונה בניו זילנד בדיקת קורונה בניו זילנד צילום: גטי

 

08:30 - דרום אפריקה: הקלה בהגבלות

 

נשיא דרום אפריקה, סיריל רמפוזה,  אמר כי נראה שהמדינה עברה את שיא המגיפה, והודיע על הקלה בהגבלות.

 

לדבריו, כמעט כל ההגבלות שהוטלו על כלכלת המדינה - יוסרו החל ממחר, כולל הצו השנוי במחלוקת שאסר על מכירת אלכוהול וטבק. כמו כן יתאפשרו נסיעות מקומיות, התכנסויות משפחתיות קטנות, ופתיחת עסקים.

 

בדרום אפריקה אובחנו מעך 570 אלף חולי קורונה (כמחצית ממספר המקרים באפריקה כולה), ומספר המתים עומד על כ-11.5 אלף. 

 

 

 

 

 

 

x