שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ביידן בחר בקמאלה האריס כמועמדת לסגנית הנשיא

אחרי חודשים של לבטים נפל הפור: מועמד הדמוקרטים לנשיאות ארה"ב בחר בסנאטורית מקליפורניה, אפרו-אמריקנית, להיות שותפתו במרוץ. אם ינצח ב-3 בנובמבר היא תהיה האישה הראשונה שמכהנת כסגנית הנשיא. במקרה שביידן בן ה-78 לא יוכל להשלים את כהונתו מסיבה כלשהי, היא תהפוך לנשיאת ארה"ב עד לבחירות ב-2024

ynet 23:3811.08.20

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן הכריז הערב (יום ג') כי בחר בקמאלה האריס לסגניתו במרוץ לנשיאות. פירוש הדבר שאם ביידן ינצח, היא תמונה לסגנית נשיא ארה"ב, התפקיד הפוליטי השני בחשיבותו בפוליטיקה האמריקנית. אם הדמוקרטים יכבשו את הבית הלבן ומסיבה כלשהי ביידן לא יוכל להשלים את כהונתו, היא תכהן כנשיאה במקומו עד לבחירות הבאות, ב-2024. 

האריס, סנאטורית מקליפורניה, היא אפרו-אמריקנית, ופירוש הדבר שאם ביידן ינצח בבחירות ב-3 בנובמבר היא תחולל היסטוריה כפולה: ראשית, תהיה זו הפעם הראשונה שבה אישה תכהן בתפקיד סגן הנשיא – בעבר התמודדו על התפקיד שתי נשים, הדמוקרטית ג'רלדין פררו ב-1984 והרפובליקנית שרה פיילין ב-2008, אך המועמדים שאיתם רצו, וולטר מונדייל וג'ון מקיין, הפסידו; ושנית, תהיה זו הפעם הראשונה שבתפקיד סגן הנשיא מכהן אדם שחור.

 

 

 

 

ביידן, נזכיר, הבהיר כבר בראשית הפריימריז הדמוקרטיים כי אם יזכה במועמדות המפלגה לנשיאות יבחר לעצמו סגנית, ולא סגן. בחודשים האחרונים, בעקבות מהומות ג'ורג' פלויד והמחאה נגד הגזענות בארה"ב, גבר מאוד הלחץ עליו לבחור לתפקיד סגנית שחורה. גורמים בכירים בקהילה האפרו-אמריקנית אף הזהירו אותו כי אם לא יעמוד בציפייה הזו, הוא עלול לאבד את קולותיהם של שחורים רבים.

 

זהותה של המועמדת של ביידן לתפקיד סגן הנשיא עוררה עניין רב גם מפאת גילו המתקדם. אם ביידן ינצח בבחירות, כשיושבע לתפקיד ב-20 בינואר הוא יהיה בן 78 – האדם המבוגר ביותר אי פעם שהחל את כהונתו הראשונה כנשיא ארה"ב. החשש שמצבו הבריאותי של ביידן יידרדר משמעותית בשנים הקרובות צפוי להעסיק רבים בחודשים האחרונים של הקמפיין ובבואם לקלפי.  

קמאלה האריס, המועמדת לסגנית נשיא של ביידן קמאלה האריס, המועמדת לסגנית נשיא של ביידן צילום: גטי

 

 

קמאלה האריס וג'ו ביידן קמאלה האריס וג'ו ביידן צילום: אי פי איי

 

מכיוון שסטטיסטית הסכנה הבריאותית הנשקפת לביידן גבוהה יותר מלנשיאים קודמים – השאלה מי תהיה האישה שתשלים את כהונתו במקומו במקרה שייאלץ לפרוש נחשבה קריטית במיוחד: על פניו, מרגע מינויה לנשיאה תוכל לנקוט מדיניות עצמאית, ולא להיות עוד מחויבת לגמרי להבטחות שנתן ביידן. יש לזכור גם כי מי שמכהן כסגן הנשיא נעשה כמעט מיידית מועמד בכיר לנשיאות בבחירות העתידיות.

 

המטרה: לגייס קולות

 

ברשימת המועמדות הבכירות לתפקיד הסגנית של ביידן הוזכרו בחודשים האחרונים שוב ושוב הסנאטורית קמאלה האריס, היועצת לביטחון לאומי לשעבר סוזן רייס, חברות בית הנבחרים ואל דמינגס וקארן באס, ראש העיר אטלנטה קיישה לאנס בוטומס, והפוליטיקאית הבכירה מג'ורג'יה סטייסי אברמס, כולן נשים שחורות. עוד הוזכרו הסנאטורית אליזבת וורן, מראשי מחנה השמאל הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטי; מושלת מישיגן גרטשן וויטמר; והסנאטורית מאילינוי תמי דקוורת', טייסת שאיבדה את שתי רגליה במלחמה בעיראק.

 

חשיבותו של סגן הנשיא נובעת לא רק מהעובדה שהוא מחליף את הנשיא עד לסוף כהונתו במקרה שהנשיא, מת, מתפטר, מאבד את יכולתו לתפקד או מודח על-ידי הסנאט. סגן נשיא ארה"ב מתפקד גם כנשיא הסנאט, ובמקרה של שוויון בהצבעה שם – קולו הוא הקול המכריע.

 

מעבר לזה, לסגן עשויה להיות חשיבות אלקטורלית רבה: בבואם לבחור להם שותף במרוץ נוהגים המועמדים לנשיאות לבחור פוליטיקאים פופולריים שיכולים להביא להם בקלפי את קולותיהן של אוכלוסיות העשויות להכריע את הבחירות. כך למשל הם עשויים לבחור סגן שהוא פוליטיקאי ממדינה מתנדנדת ופופולרי מאוד בקרב תושביה, כדי להגדיל את סיכוייהם להשיג בה רוב בבחירות לנשיאות. במקרים אחרים, כמו זה של ביידן, עשוי מועמד לבחור לו לתפקיד הסגן אישה כדי לגייס קולות נשים, או לבחור לו אדם המשתייך למיעוט דמוגרפי, כמו ההיספנים או האפרו-אמריקנים, כדי לשכנעם להצביע לו.

 

פחות משלושה חודשים לבחירות לנשיאות, הסקרים מלמדים כי ביידן ממשיך להוביל בפער לא קטן על הנשיא דונלד טראמפ. יתרונו בסקרים הארציים נע בין 8 ל-10 אחוזים, ונוסף על כך הוא מוביל בפער מבטיח, לפחות לעת עתה, גם ברוב מדינות המפתח שצפויות להכריע את הבחירות. עם זאת, בישורת האחרונה של הקמפיין ייתכנו תמורות רבות, במיוחד אחרי העימותים הטלוויזיוניים בין טראמפ לביידן. טראמפ מקווה להציג בהם את ביידן כאיש חלש שייכנע לשמאל הרדיקלי במפלגתו, וכמי שמאבד את צלילותו ואינו כשיר לכהן כנשיא ארה"ב.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x