$
כלכלה ומדיניות

טראמפ מציע לדחות את הבחירות לנשיאות מנובמבר - בגלל הקורונה

נשיא ארה"ב מעלה לראשונה את האפשרות שלא לקיים את הבחירות בעוד שלושה חודשים, בשל הנגיף. לטענתו, הרחבת ההצבעה דרך הדואר במקום בקלפיות בשל המגפה תוביל לזיופים נרחבים. טראמפ מפגר בפער גדול אחרי ביידן בסקרים, וזקוק להתאוששות דרמטית של הכלכלה כדי לשפר את סיכוייו

ynet 16:4530.07.20
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נראה אחר הצהריים (יום ה') כמי שלראשונה קורא במרומז לדחות את הבחירות לנשיאות, שאמורות להיערך ב-3 בנובמבר, למועד מאוחר יותר. בציוץ שפרסם בטוויטר הזהיר טראמפ כי אם הבחירות יתקיימו במועדן כשמסביב נמשכת מגפת הקורונה, ורבים מהאמריקנים ינצלו בשל כך את הזכות להצביע דרך הדואר, במקום בקלפיות, יירשמו זיופים רבים.  

מתן אפשרות כללית להצביע בדואר בבחירות של 2020 יוביל לבחירות הכי לא מדויקות והכי שקריות בהיסטוריה", כתב טראמפ. "זו תהיה מבוכה גדולה לארה"ב". את ציוצו חתם בשאלה: "לדחות את הבחירות עד שאנשים יוכלו להצביע באופן הולם ובביטחון?".  

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

יצוין כי המועדים של בחירות פדרליות בארה"ב נקבעים על-ידי הקונגרס, ובחוקה אין סעיפים המסדירים דחייה אפשרית של השבעת הנשיא הבא, אשר מתוכננת נכון לעכשיו ל-20 בינואר 2021.

 

שלושה חודשים לבחירות, נזכיר, מצבו של טראמפ בסקרים עגום: לפי כל הסקרים הנחשבים איכותיים, מועמד הדמוקרטים ג'ו ביידן מוביל עליו במישור הערצי בפער של כ-10%, וגם במדינות המפתח שצפויות להכריע את הבחירות בשיטת האלקטורים – בהן פלורידה, פנסילבניה ומישיגן – מוביל ביידן בפער מבטיח. אפילו בכמה מדינות הנוטות באופן מסורתי לטובת המועמדים הרפובליקנים לנשיאות, כמו טקסס ואלסקה, מתנהל הפעם קרב צמוד למדי בין השניים.

 

בחודשים האחרונים הרבה טראמפ להתבטא נגד הרחבת האפשרות של האמריקנים להצביע בהצבעה מוקדמת דרך הדואר, בצל החשש של רבים להגיע לקלפי בנובמבר. ארה"ב, נזכיר, היא המדינה שספגה את המכה הקשה ביותר מנגיף הקורונה: מספר המתים מהנגיף שם עומד כבר על יותר מ-150 אלף, ומספר הנדבקים המאומתים על יותר מ-4 מיליון.

 

פרשנים מעריכים כי הצבעה בדואר מיטיבה עם המפלגה הדמוקרטית, משום שהיא מגדילה את שיעור ההצבעה. התפיסה הרווחת היא שהדמוקרטים הם הראשונים להרוויח מעליית שיעור ההצבעה, מכיוון שצעירים, בני מיעוטים ובעלי הכנסה נמוכה, אשר היסטורית נוטים להצביע לדמוקרטים, הם לרוב הראשונים להדיר את רגליהם מהקלפי מפאת חוסר עניין או חוסר נכונות לוותר על שעות עבודה יקרות לטובת ההצבעה.

 

כל מדינות ארה"ב מאפשרות כבר היום לפחות לחלק מתושביהן להימנע מהגעה לקלפיות ובמקום זאת להצביע מרחוק (absentee ballot) בהצבעה מוקדמת, על פי רוב בדואר. בחלקן נדרשים המצביעים להציג נימוק המצדיק הצבעה בדרך זו, ואילו אחרות מאפשרות הצבעה כזו לכל בעלי זכות הבחירה, בלי צורך בסיבה מיוחדת. בצל מגפת הקורונה השמיעו בחודשים האחרונים עוד ועוד מדינות תמיכה בהרחבת האפשרות להצביע בדרך הזו, וסקרים מהשבועות האחרונים מעידים שרוב עצום בציבור האמריקני, יותר משני שלישים, תומך בהרחבת האפשרות הזו.

x