$
קורונה

גל שלישי בהונג קונג בגלל ספינות מטען, אירופה עלולה להיסגר שוב

התקווה להציל את עונת התיירות באירופה מתפוגגת לאטה בעקבות הסלמה מחודשת של המגפה בספרד, צרפת וגרמניה. הונג קונג סוגרת מסעדות ומחייבת מסכות מגיל שנתיים ומעלה. הטעות של הטריטוריה: לא חייבה צוותי אוויר וים בבדיקות ובידוד

תמר טוניק 19:5927.07.20

מספרד ועד אוסטרליה דווחו בימים האחרונים מספרי שיא של מקרים יומיים מאומתים, כמותם לא נראו מאז פרצה מגפת הקורונה בתחילת השנה.

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) דיווח ביום שישי על שיא במספר המקרים העולמיים לאחר זינוק של 284,196 מקרים בתוך 24 שעות, זאת בהובלת ארה"ב וברזיל, שמייצגות כמעט מחצית מנתון זה. השיא הקודם, שדווח ב־18 ביולי, עמד על 259,848 חולים חדשים.

 

 

 

במחוז קטלוניה בספרד הוכרז השבוע על סגירת מוקדי הבילויים הליליים, מה שהוביל לחובת בידוד שהטילו בריטניה ונורבגיה על החוזרים מספרד. צרפת, שגם בה נרשמה עלייה בתחלואה, פרסמה אזהרת מסע לספרד. משכך, הגל השני המסתמן כעת בספרד מאיים על פתיחת הגבולות בין מדינות אירופה, שאמורה היתה להציל ולו באופן חלקי את עונת התיירות הנוכחית.

אזרחים בהונג קונג אזרחים בהונג קונג צילום: איי אף פי

 

בגרמניה רשויות הבריאות הזהירו אתמול, כי קצב ההדבקות זינק לכ־800 מקרים ביום לעומת 500 ביום השיא בשבוע שעבר. לפי גורמי ממשל אזוריים ייתכן בהחלט שהגל השני כבר הגיע למדינה. "יש לנו מוקדים חדשים של הדבקה מדי יום והמספרים עלולים לטפס", כך לפי ראש ממשלת מדינת סקסוניה במזרח גרמניה, שצוטט בסוף השבוע ב"ריינישה פוסט". על פי גורמים במערכת הבריאות, מקרי ההדבקה החדשים אירעו בעיקר בחגיגות המוניות, פעילויות פנאי ומקומות עבודה. גם תושבים השבים לגרמניה ממדינות אחרות תרמו למגמה. בהונג קונג הרשויות מתייחסות כבר לקיומו של גל שלישי, זאת בעקבות זינוק במספר המקרים המאומתים בשבוע וחצי החולפים. בהתאם, הממשל הכריז על מהלכי מנע חדשים.

 

במסגרת המגבלות החדשות, שייכנסו לתוקפן מחרתיים, ייאסר על תושבי הונג קונג לשבת במסעדות בשבוע הקרוב או לקיים מפגשים של יותר משני אנשים. כמו כן, תורחב החובה של עטיית מסכות במרחבים ציבוריים, ורק בני שנתיים ומטה או מי שסובלים מבעיות בריאותיות מסוימות יהיו פטורים מחובה זו. גם מתקני הספורט ובריכות השחייה נסגרו לשבוע הקרוב, כאשר הקנס על הפרת התקנות עומד על 5,000 דולר הונג־קונגי (645 דולר ארה"ב).

 

ייבוא הנגיף בספינות מטען

 

הגל השלישי העלה לסדר היום את הסכנה האפשרית של ייבוא הנגיף בספינות מטען. כ־100 מלחים שוהים על ספינות העוגנות בימים אלה בנמל הונג קונג, אחד העמוסים באסיה, לאחר שנכנסו לסגר בשל מקרי הדבקה. הספינות הללו הגיעו מהפיליפינים, רוסיה, מונטנגרו והודו. על כך מדווח כתב העת המקוון Marineinsight.

 

 

המגפה מגיעה לשיאים חדשים המגפה מגיעה לשיאים חדשים

 

עד כה אפשרה הונג קונג החלפה של צוותי ספינות ומטוסים מבלי שדרשה מהם בדיקות ותקופת בידוד. כעת ההנחה היא כי ההחלטה הזו תרמה להיווצרותו של הגל השלישי. כך לפי דיוויד הוי שוצ'ונג, מומחה לרפואת דרכי הנשימה בצ'ייניז יוניברסיטי, הונג קונג, שצוטט ב־Marineinsight. בשלב זה הממשל איננו שוקל סגר, זאת בעיקר משום שמקומיים רבים אינם מבשלים בבתים ומסתמכים על מזון שהם קונים בחוץ.

 

בניסיון להכיל את המגפה, הממשל ההונג־קונגי יבצע בשבוע הקרוב בדיקות קורונה לנהגי מיניבוסים, בעלי דוכנים בשוקי אוכל וצוותי חינוך העובדים עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים. כך לפי שרת המזון והבריאות, סופיה צ'אן סיו־צ'י. עד כה בוצעו בדיקות בקרב 400 אלף עובדים במגזרים שהוגדרו בסיכון גבוה: עובדי בתי אבות, נהגי מוניות, עובדים בתחום המסעדנות והקייטרינג וניהול בתי מגורים. "המגפה מוסיפה להחמיר ומספר המקרים המאומתים טיפס בחדות בשבוע החולף", כך לפי בכיר בממשל שצוטט ב"סאות' צ'יינה מורנינג פוסט". "אנו מבקשים מהציבור: אנא, הישארו בבתים ככל שניתן".

x