$
תעשייה ופיננסים

מפגעי הקורונה: בואינג דוחה את השקת דגם ה-777X

יצרנית המטוסים התכוונה להשיק את הדגם החדיש שלה בשנה הבאה, אך ירידת הביקושים עקב המגפה, וכן המתיחות בין ארה"ב וסין, תדחה זאת בכמה חודשים ואולי אף בשנה

שירות כלכליסט 08:4025.07.20

בואינג מתכוונת לדחות את ההשקה של מטוסי ה-777X במספר חודשים ואולי אף בשנה, כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס המתבססת על אנשים המעורים בנושא. לדבריהם, דחיית ההשקה, שתוכננה לשנה הבאה, נובעת ממשבר הקורונה שגרם לצניחה בביקוש למטוסים.

 

 

 

בבואינג מקווים להתחיל לשווק את המטוסים לאחר ששוק טיסות הנוסעים יתאושש מההאטה שהוא חווה כעת בעקבות הקורונה. יצרנית המטוסים האמריקאית מקווה גם לרגיעה במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין, שהבריחה קונים סינים פוטנציאלים.

 

בואינג 777x בואינג 777x צילום: TNS

 

 אולם, עיכוב הייצור טומן בחובו סיכונים נוספים לבואינג, ביניהם אובדן מומנטום וביקורת מעמיקה יותר מצד מינהל התעופה הפדראלי (FAA) בארה"ב בזמן הליך הנפקת האישורים. הדחייה גם עלולה ליצור בעיות בשרשרת האספקה של בואינג.

 

לפי הדיווח ברויטרס, ההודעה הרשמית על הדחייה צפויה להתפרסם בתחילת השבוע הבא במקביל לחשיפת התוצאות הרבעוניות של החברה.

 

מבואינג סירבו להגיב בנוגע ללוח הזמנים הקשור למטוסי 777X. לפי הודעת החברה, ממשיכים שם לבצע טיסות מבחן "ועובדים בצמידות עם הלקוחות ברחבי העולם שממשיכים להתאים עצמם למצב המתפתח בעקבות הקורונה".

 

המטוסים המדוברים הם גרסה גדולה יותר למטוסי המיני ג'מבו 777, ובבואינג התכוונו לספק אותם ללקוחות במהלך 2021, זאת לאחר שכבר דחו בשנה את מועד האספקה המקורי בשל בעיות מנועים. כעת בבואינג מתכוונים כאמור לדחות את המועד בשנה נוספת. לפי אחד המקורבים לנושא, בבואינג מתכוונים לעבוד קשה כדי לוודא שהמטוסים יהיו כבר באוויר ב-2022 או 2023. "אם הביקוש לטיסות יחזור לרמות של 2019 יהיה צורך במטוסים חדשים רבים", הסביר.

 

עם זאת, מומחים הביעו חשש לגבי רמות הביקוש למטוסים גדולים בשל תפוקת יתר וחולשה כלכלית שנרשמה עוד לפני התפרצות הקורונה. בבואינג טענו כי מכרו 309 מטוסי 777X, בשווי 442 מיליון דולר כל אחד, אולם רבים בתעשייה ציינו כי החברה עלולה להיתקל בבעיות בשל התלות שלה בחברות תעופה מהמזרח התיכון, שמצמצמות הזמנות.

x