$
כלכלה ומדיניות

מכה לטראמפ: תובע דמוקרטי יבחן את רישומי ההכנסות שלו

העליון בארה"ב דחה את ניסיון הנשיא המיליארדר למנוע מתובע דמוקרטי בניו יורק לבחון את המסמכים - כחלק מחקירת תשלום דמי שתיקה לנשים - אך במקביל דחה את בקשת הקונגרס לשחרר אותם. שני השופטים השמרנים שטראמפ מינה הצטרפו לרוב, הנשיא צייץ: "רדיפה נשיאותית!"

שירות כלכליסט 17:5109.07.20
בית המשפט העליון בארה"ב קבע היום (ה') שתובע דמוקרטי מניו יורק יוכל לבחון רישומי הכנסות ומסמכים פיננסיים מסוימים הנוגעים לנשיא ארה"ב, אחרי מאבק משפטי ממושך ושנים ארוכות שבהן ניסה דונלד טראמפ לשמור על המסמכים הללו חסויים. מנגד, העליון דחה בינתיים בקשה נפרדת מבית הנבחרים - גם הוא בשליטת הדמוקרטים - להעביר לידיו את המסמכים הללו. 

 

 

 

טראמפ, נזכיר, הוא הנשיא הראשון מאז ריצ'רד ניקסון בשנות ה-70 שמסרב לפרסם את רישומי ההכנסות שלו, שעשויים לשפוך אור על התנהלותו העסקית לאורך השנים וניגודי עניינים אפשריים שבהם נתון איל הנדל"ן, לפחות לטענת מבקריו.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

כאמור, יש להדגיש שההחלטה היום לא תאפשר את פרסום המסמכים, אלא רק תעניק לתובע הדמוקרטי מנהטן, סיירוס ואנס, אפשרות לבחון אותם. לטענת התובע, המסמכים נדרשים לצורך בירור הטענות לדמי שתיקה ששילם קמפיין טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס ולכוכבת הפלייבוי קרן מקדוגל – ששתיהן טוענות לרומן עם טראמפ. כספים כאלו עשויים היו להוות הפרה של חוקי מימון הבחירות.

 

שבעה שופטים תמכו בהחלטה ושניים התנגדו. לרוב הצטרפו גם שני השופטים שטראמפ עצמו מינה, ניל גורסץ' וברט קבאנו, וכן נשיא בית המשפט ג'ון רוברטס. השופטים דחו את הטענות של עורכי הדין הפרטיים של טראמפ ושל משרד המשפטים הפדרלי, שלפיהן נשיא מכהן חסין מפני חקירות ושתובעים מקומיים זקוקים לסיבה מיוחדת מאוד על מנת לקבל מסמכים כאלו, דבר שלדבריהם לא התקיים במקרה הנוכחי. 

 

 

אותו רוב של 7 מול 2 במקביל בקשה נפרדת מצד שתי ועדות בית הנבחרים, שדרשו להעביר לידיהם את המסמכים של הנשיא. השופטים לא דחו אותה על הסף, אך החזירו אותה לדיון נוסף בערכאה נמוכה יותר.

 

טראמפ התנגד לבקשות של הדמוקרטים, בטענה שמדובר בחלק ממה שהוא מתאר "ציד מכשפות" שמנהלים נגדו יריביו הפוליטיים. 

 

שני התיקים הגיעו לפתחו של בית המשפט העליון אחרי שעורכי דינו הפרטיים של הנשיא ניסו במשך השנה האחרונה למנוע מדויטשה בנק וממשרד רואי החשבון של הנשיא, Mazars USA, להעביר את החזרי המס ושאר המסמכים לידי החוקרים הדמוקרטים.

 

גם השופטים בערכאות נמוכות יותר דחו את הערעורים של טראמפ. חברת רואי החשבון וגם דויטשה בנק – אחד הבנקים היחידים שהסכימו להלוות כספים לטראמפ אחרי שורה של פשיטות רגל של עסקיו בשנות ה-90 – אמרו כי יסכימו להעביר לחוקרים את המסמכים אם יידרשו לעשות כן.

 

בארה"ב מעריכים כי להכרעה יש חשיבות לא רק בנוגע לטראמפ עצמו, אלא גם עבור מאזן הכוחות בין מוסד הנשיאות לקונגרס – ויכולתו של נשיא כלשהו לסרב לבקשות רשמיות של הרשות המחוקקת, אם כי בתיק הנוגע לבקשה לקונגרס הייתה דווקא ידו של הנשיא על העליונה.

בדיון שהתנהל באופן מקוון בחודש מאי האחרון, בגלל מגפת הקורונה, טענו כאמור עורכי דינו של הנשיא שלטראמפ יש חסינות מוחלטת מפני חקירה כנשיא. הם הוסיפו כי הדמוקרטים לא סיפקו אף הצדקה ראויה לקבלת המסמכים הללו, והביעו חשש שמתן אפשרות לפקידים מקומיים לדרוש מסמכים הנוגעים לנשיא יעמיד אותו בפני "הטרדות" ממניעים פוליטיים.

 

בהכרעות קודמות של בתי המשפט הפדרליים לערעורים, בניו יורק ובוושינגטון הבירה, דחו אז השופטים את הטענות של עורכי דינו של טראמפ, תוך שהם מתמקדים בעובדה שהבקשות לקבלת הרישומים לא הופנו לנשיא באופן ישיר, אלא לגורמי צד שלישי, ושבנוסף המסמכים הללו קשורים לעסקיו של טראמפ כאדם פרטי, ולא כנשיא.

x