$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב הודיעה לאו"ם כי תפרוש מארגון הבריאות העולמי, אך הדרך לכך עדיין ארוכה

לפי דיווח ב-CNBC, ארה"ב התניעה את הליך הפרישה - שאמור להסתיים ב-6 ביולי 2021; עם זאת, ייתכן שהקונגרס והבחירות לנשיאות יסכלו את המהלך

שירות כלכליסט 22:1807.07.20

עכשיו זה רשמי: ארה"ב עוזבת את ארגון הבריאות העולמי (WHO). לפי דיווח ב-CNBC, ממשל טראמפ הודיע למזכ"ל האו"ם על כוונת ארה"ב לפרוש מהארגון - שהוא אחת מסוכנויות האו"ם - ב-6 ביולי 2021. הממשל הודיע על כוונתו גם למחוקקים בקונגרס.

 

 

מדובר בצעד הראשון לקראת עזיבת ארה"ב את הארגון; בין השאר יצטרך טראמפ לתאם את העזיבה עם הקונגרס האמריקאי, דבר שאינו ברור מאליו. כמובן שהמהלך תלוי גם בתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב שייערכו בנובמבר - ניצחון של ג'ו ביידן עשוי להחזיר את הגלגל אחורה.

 

הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז, החבר בוועדת קשרי החוץ של הסנאט, צייץ: "הקונגרס קיבל הודעה שלפיה ארה"ב פורשת רשמית מארגון הבריאות העולמי - וזאת באמצע המגיפה. הצעד הזה לא יגן על חיי האמריקאים או על האינטרסים שלהם - הוא גורם לכך שהוא יישארו לבד, חולים". הוא כינה את תגובת הממשל לקורונה "כאוטית ולא אחידה".

 

טראמפ הודיע על כוונתו לפרוש מה-WHO בסוף מאי, זאת, לאחר שהוא ובכירים בממשל תקפו את הארגון, בטענה כי הוא מעניק יחס סלחני לסין, וכי סייע למעצמה האסייתית להסתיר את אחריותה למגיפת הקורונה. ההתקפות על הארגון גברו ככל שהמגיפה התפשטה ברחבי ארה"ב.

 

בין השאר הודיע טראמפ כי הוא מקפיא את התקציב האמריקאי לארגון - אך לאחר מכן הודיע כי הוא שוקל להחזיר חלק מהמימון.

 

"לסין יש שליטה גמורה על ארגון הבריאות, למרות שהיא מעבירה לו 40 מיליון דולר בלבד בכל שנה, לעומת התשלום האמריקאי שעומד על כ-450 מיליון דולר בשנה", אמר טראמפ במאי. "הודענו להם אילו רפורמות דרושות - אבל הם מסרבים ליישמן".

 

בחודש שעבר פרסם האיחוד האירופי הצהרה שקוראת לארה"ב לשקול את ההחלטה, בטענה שצעד מסוג זה עלול לפגוע במאמצים הכלל עולמיים למגר את המגיפה. בדומה, משרד החוץ הסיני תקף את ההחלטה, וקרא לקהילה הבינלאומית דווקא להגביר את הסיוע לארגון.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

x