$
תעשייה ופיננסים

בואינג: סמנכ"ל התפטר בשל מאמר שכתב לפני 33 שנים נגד שירות קרבי של נשים

ההתפטרות המפתיעה של ניל גולייטלי התרחשה בעקבות תלונה על מאמר שכתב בעת שהיה טייס בחיל האוויר של ארה"ב, בו טען כי "הכנסת נשים לתפקידי לחימה תהרוס את ההגמוניה הגברית בכל הקשור ללחימה". בואינג שעדיין מתמודדת עם משבר מטוסי ה-737 מקס, תחליף את סמנכ"ל התקשורת בפעם הרביעית בתוך פחות משלוש שנים

שירות כלכליסט 10:5803.07.20

סמנכ"ל התקשורת של חברת התעופה בואינג ניל גולייטלי התפטר במפתיע אתמול (ה'), חצי שנה בלבד לאחר שנכנס לתפקידו. זאת בעקבות תלונה של עובד בחברה לגבי מאמר שכתב לפני 33 שנה, בעת שהיה טייס בחיל האוויר של ארה"ב, ובו טען שנשים אינן צריכות לשרת בתפקידים קרביים.

 

משרת סמנכ"ל התקשורת של בואינג הפכה ל"כסא החם" ביותר בתעשייה, בעוד בואינג מתמודדת עם טענות על אופן טיפולה במשבר ה-737 מקס. עזיבתו משאירה את בואינג עם חלל שעליה למלא זו הפעם הרביעית תוך פחות משלוש שנים, ובזמן שהיא נאבקת לשימור המותג שלה אחרי קרקוע ארוך של מטוס הבואינג 737 מקס.

בואינג. עדיין מתמודדים עם התרסקות ה-737 מקס בואינג. עדיין מתמודדים עם התרסקות ה-737 מקס צילום: איי אף פי

 

"המאמר שלי היה תרומה מצערת של טייס בן 29 בזמן המלחמה הקרה לדיון שהתנהל באותו זמן", אמר גולייטלי. "הטיעון שלי היה שגוי בצורה מביכה ופוגעני. המאמר אינו משקף את מי שאני, אך יחד עם זאת החלטתי לפרוש מתפקידי למען האינטרס של החברה", הוסיף.

 

במאמר מדצמבר 1987 שעדיין נמצא באתר של חיל הים האמריקאי וכותרתו "No Right to Fight" (אין זכות להילחם) נכתב: "מוקד הדיון אינו האם נשים יכולות לירות בנשק, לרדוף אחרי מיגים, או לנהוג בטנק. הכנסת נשים לתפקידי לחימה תהרוס את ההגמוניה הגברית בכל הקשור ללחימה, ואת הדבר הנשי למענו הגברים נלחמים – שלום, בית, משפחה".

 

גולייטלי כתב לסגל חברת בואינג במייל ששלח אתמול, כי הדרת נשים באותה תקופה היתה "מדיניות ממשלתית וקיבלה תמיכה רחבה בחברה, אך גם היתה שגויה".

x