$
כלכלה ומדיניות

סין אישרה את החוק המרחיב את שליטתה בהונג קונג

בסין ובהונג קונג דיווחו ש"חוק הביטחון הלאומי" השנוי במחלוקת אושר על ידי ההנהגה בבייג'ינג, וייכנס לתוקף ברגע שיופיע ברשומות. עדיין לא ברור אילו פעילויות יהפכו לבלתי חוקיות, אך לפי הדיווחים העונש המרבי יהיה "גבוה בהרבה" מעשר שנות מאסר. ארה"ב: "משהים את תקנות הסחר"

ynet 11:0630.06.20
ההנהגה בבייג'ינג אישרה את "חוק הביטחון הלאומי" השנוי במחלוקת להגבלת האוטונומיה בהונג קונג והרחבת שליטתה בשטח האוטונומי למחצה. כך דווח הלילה (ג') בכלי תקשורת בסין ובהונג קונג. לפי הדיווחים, החוק אושר פה אחד על ידי הוועדה המתמדת של המפלגה הקומוניסטית.

 

החוק אושר בחודש שעבר על ידי הפרלמנט הסיני, הקונגרס העממי הלאומי. הוא נועד להיאבק ב"בדלנות, חתרנות, התערבות זרה וטרור" בעיר שבה היו בשנה שעברה הפגנות חסרות תקדים נגד השלטון הפרו-סיני.

  

החוק ייכנס לתוקף ברגע שיופיע ברשומות בהונג קונג, מה שצפוי לקרות בקרוב. לפי הדיווחים, פרטי החוק המלאים צפויים להתפרסם בהמשך היום. החוק צפוי להגביר את הפעילות של סוכנויות המודיעין הסיניות בהונג קונג, ובעיר יוקם משרד לביטחון לאומי כדי "לפקח, להנחות ולתמוך" בהנהגת העיר.

 

בייג'ינג תוכל גם לממש סמכות שיפוט במקרים מסוימים. את שופטים שיעסקו בתיקי הביטחון הלאומי ימונו על המנהיגה הפרו-סינית והלא פופולרית בהונג קונג קארי לאם. כיום שופטים בכירים הם אלה שמקצים תיקים לשופטים במסגרת מערכת המשפט העצמאית של הונג קונג.

 

מפגינים בהונג קונג מפגינים בהונג קונג צילום: איי פי

 

עדיין לא ברור אילו פעילויות ספציפיות יהפכו לבלתי חוקיות משום שטיוטת החוק לא פורסמה לפני אישורה – כלומר רוב האנשים בהונג קונג לא קיבלו פרטים על החוק שינהל כעת את חייהם. לפי רשת השידור הציבורית בהונג קונג RTHK, העונש המרבי על פשעים על פי החוק יהיה "גבוה בהרבה" מעשר שנות מאסר. עורך העיתון "גלובל טיימס", שבבעלות המפלגה הקומוניסטית, אמר כי לפי גורם שנחשף לטיוטת החוק, העונש הגבוה ביותר צפוי להיות מאסר עולם.

 

לאם סירבה להגיב הלילה על ההתקדמות בחקיקה במסיבת העיתונאים השבועית שלה. מנהיגת הונג קונג אמרה כי זה יהיה "לא ראוי" להשיב לשאלות בזמן שהדיון בסין עדיין בעיצומו.

  

אחרי הדיווחים, הבוקר הודיע ג'ושוע וונג, שהוביל את ההפגנות למען הדמוקרטיה ב-2014, כי הוא פורש מהנהגת הארגון "דמוסיסטו". וונג אמר שהארגון יהפוך "יעד עיקרי" לחוק הביטחון של סין.

 

קארי לאם קארי לאם צילום: איי פי

 

הלילה הודיע שר המסחר האמריקני וילבור רוס כי משרדו השהה את התקנות המעניקות יחס מועדף להונג קונג, כולל חריגי רישיון לייצוא. בהצהרה אמר רוס כי נשקלות פעולות נוספות לביטול היחס המועדף שניתן להונג קונג, כחלק מהגברת הלחץ על סין בעקבות החוק להגבלת האוטונומיה בעיר.

 

 

הונג קונג נהנתה מיחס כלכלי-מסחרי מועדף מצד ארה"ב, מאז החזרתה לשלטון סיני מידי בריטניה ביולי 1997. מאז 1997 נשמרה האוטונומיה בהונג קונג בזכות מודל "מדינה אחת, שתי מערכות".

 

 

x