$
כלכלה ומדיניות

לאחר שסירב לעזוב: טראמפ פיטר את התובע הפדרלי במנהטן

התובע של מנהטן, שחקר בין היתר את רודי ג'וליאני, עורך דינו של הנשיא, הודיע מוקדם יותר על סירובו לעזוב את התפקיד - זאת לאחר שהממשל הודיע באופן מפתיע שבכוונתו להחליפו, ולמנות תחתיו את יו"ר רשות ני"ע, ג'יי קלייטון

שירות כלכליסט 23:2520.06.20

התובע הכללי של ארה"ב, וויליאם באר, הודיע כי הנשיא דונלד טראמפ פיטר את התובע הפדרלי במנהטן, ג'פרי ברמן.

 

ברמן עומד בראש משרד שידוע בחקירות בפרשות טרור, עבירות בוול סטריט ושחיתות ממשלתית, בין היתר בתיקים שבהם מעורבים מקורבים לטראמפ.

 

 

 

מוקדם יותר פורסם כי ברמן, שמשרדו חקר בין היתר את רודי ג'וליאני, שהוא עורך הדין הפרטי של טראמפ, סירב אתמול (ו') לפרוש מתפקידו. זאת לאחר שהממשל הודיע באופן מפתיע שבכוונתו להחליפו, ולמנות תחתיו את יו"ר רשות ני"ע (SEC), ג'יי קלייטון.

 

ויליאם בר ויליאם בר צילום: אי פי איי

 

אמש הודיע בר כי ברמן, פורש מתפקידו, וכי בכוונתו למנות לתפקיד את קלייטון. ברמן אמר כי שמע לראשונה על ההחלטה דרך התקשורת, וכי אין בכוונתו לעזוב את התפקיד בשקט. "לא התפטרתי, ואין לי כל כוונה להתפטר מתפקידי", אמר. "אני אעזוב את התפקיד כאשר מועמד שמונה ע"י הנשיא יאושר ע"י הסנאט. עד אז, חקירותינו יימשכו ללא כל דחייה או עיכוב".

 

מבקריו של בר טוענים כי נקט צעדים שנועדו לעזור לטראמפ מבחינה פוליטית ולפגוע בעצמאות משרד המשפטים. זאת בעוד טראמפ פועל להיפטר מפקידים בכירים שנתפסים על ידו ככאלה שאינם תומכים בו בצורה מלאה. בשבועות האחרונים הוא פיטר שורה של שומרי סף.

 

 

ג'פרי ברמן ג'פרי ברמן צילום: איי פי

 

 

מאז שמונה לתפקידו ב-2018 ברמן לא נרתע מלחקור אנשים מחוגיו של טראמפ. כך,,משרדו פיקח על תביעתו נגד מייקל כהן, עורך הדין האישי לשעבר של טראמפ, הרשיע שני שותפים של ג'וליאני, ופתח בחקירה לגבי קשריו של ג'וליאני וניסיונותיו למצוא עובדות מביכות על יריביו הפוליטיים של הנשיא.  

 

בספרו של יועץ הביטחון הלאומי לשעבר ג'ון בולטון - שאת פרסומו אישר היום בית משפט פדרלי - נטען בין השאר כי טראמפ ניסה להתערב בחקירה אותה ניהל משרדו של ברמן.

x