$
כלכלה ומדיניות

סין: "הניסיונות לאלץ אותנו להיכנע בנושא הונג קונג - חלומות בהקיץ"

בעיתון הממשלתי בסין התייחסו להחלטת נשיא ארה"ב טראמפ להסיר את מעמד המסחר המיוחד של הונג קונג, בעקבות חוקי הביטחון החדשים שבייג'ינג מבקשת להחיל עליה: "לא יפחידו אותנו"; שרת המשפט של הונג קונג: הבסיס לצעדי ארה"ב "שקרי ולא נכון"

שירות כלכליסט 19:1730.05.20

בסין ובהונג קונג תקפו היום את החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מאתמול להסיר את מעמד המסחר המיוחד של הטריטוריה.

 

הנשיא האמריקאי נקט את הצעד לאחר שהפרלמנט הסיני אישר שלשום חוק להגבלת האוטונומיה של הונג קונג; בין השאר, בייג'ינג תוכל להחיל עונשים פליליים על תושבי הטריטוריה, בהתאם לחוק הסיני. כעת, החוק החדש יעבור להנהגה הסינית - שצפויה לנסח אותו לפרטי פרטים.

 

במאמר המערכת של העיתון הממשלתי בסין, "פיפל'ס דיילי" נכתב היום: "ניסיונות ההתערבות בענייניה של הונג קונג, ובענייניה הפנימיים של סין, לא יפחידו את העם הסיני - וגורלם להיכשל. הניסיונות לאלץ אותנו להיכנע בנושאי ליבה כגון ריבונות וביטחון (...) הם רק תקוות שווא וחלומות בהקיץ".

 

סין כבר הודיעה כי תגיב על צעדי טראמפ. 

 

דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג צילומים: בלומברג, רויטרס

 

גם בהונג קונג עצמה יצאו בכירים נגד החלטת טראמפ. שר הביטחון, ג'ון לי, אמר לכתבים כי לא ניתן לאיים על הונג קונג, וכי הליך חקיקת החוקים יימשך.

 

לדבריו, "אני לא חושב שהם יצליחו בניסיון לאיים על ממשלת הונג קונג, מאחר שאנחנו מאמינים שמה שאנחנו עושים הוא נכון". 

 

שרת המשפט, תרזה צ'אנג, אמרה כי הבסיס לצעדי טראמפ "שקרי ולא נכון". לדבריה, חוקי הביטחון החדשים חוקיים והכרחיים.

 

היא ציינה כי השלטון המרכזי בסין רשאי לנקוט צעדים בנושא הביטחון הלאומי בהונג קונג. לדבריה, "התערבות בזכותה של מדינה להעביר חוקים של ביטחון לאומי -  מהווה הפרה של עיקרון אי ההתערבות במשפט הבינלאומי".

x