$
כלכלה ומדיניות

טראמפ בהתקפה חריפה על סין: נבטל את מעמד הסחר המיוחד של הונג קונג

הנשיא תקף את הסינים והאשימם בעושק ארה"ב ובהפרת האוטונומיה של הונג קונג, שהפכה לטענתו לחלק בלתי נפרד מסין ולפיכך אינה זכאית יותר ליחס מיוחד; הוא אמר שסין שולטת בארגון הבריאות העולמי, שגם לא ביצע את הרפורמות הדרושות בו, ולפיכך ארה"ב תנתק את קשריה עמו; עם זאת, לא הזכיר את הסכם הסחר עם סין כפי שחששו המשקיעים

שירות כלכליסט 22:0229.05.20

סין עשקה את ארה"ב כפי שאף אחד לא עשה לפני כן וגנבה את הקניין הרוחני שלה תוך הפרת חובותיה, כך אמר היום (ו') נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן. כן האשים אותה בהגברת המתיחות בדרום מזרח אסיה ובהפרת האוטונומיה בהונג קונג באמצעות החוקים החדשים שהטילה. "ברור שהונג קונג כבר אינה אוטונומית", אמר טראמפ, ולפיכך ציין כי יפעל לבטל את מעמד הסחר המיוחד של המושבה, והיא תיחשב כחלק בלתי נפרד מסין מבחינת ארה"ב. הוא גם ציין כי יוטלו סנקציות על בכירים סינים בשל עניין זה. עם זאת, טראמפ לא הזכיר את הסכם הסחר של ארה"ב עם סין או רמז שיפגע בו כפי שחששו המשקיעים, והדבר הוביל לעליות שערים בוול סטריט.

 

 

 

"אני מנחה את הממשל שלי להתחיל בהליך של חיסול הפטורים שנותנים להונג קונג מעמד שונה ומיוחד", אמר טראמפ, "הצהרתי היום נוגעת למנע רחב של הסכמים שיש לנו עם הונג קונג, החל בהסכם ההסגרה שלנו ולבקרת הייצוא והטכנולוגיה. נפעל לביטול המעמד המיוחד של הונג קונג כטריטוריה נפרדת מסין מבחינת מכסים ותיירות".

 

 

הונג קונג הונג קונג צילום: pixabay

 

הוא ציין כי ארה"ב תאסור כניסת אזרחים סינים מסוימים לשטחה כדי להגן על מחקר אקדמי חיוני. לפי סוכנות רויטרס, הדבר עשוי להשפיע על 3,000 עד 5,000 סטודנטים סינים בארה"ב. עוד אמר כי ארצו "תבחן" את אופן פעולתן של חברות סיניות הנסחרות בבורסות בארה"ב.

 

"לא ניתן להתעלם מכך", אמר טראמפ, "העולם סובל מסין, שאפשרה לנגיף הקורונה להתפשט בעולם", והאשים פעם נוספת את הסינים בהסתרת נתונים על המחלה תוך גרימת נזק קשה. לדברי נשיא ארה"ב, סין שולטת "באופן מוחלט" בארגון הבריאות העולמי, שלא ביצע את הרפורמות הדרושות בו, ולפיכך ארצו תנתק את קשריה עם הארגון, ותעבור לתמוך במטרות אחרות בתחום הבריאות. טראמפ כבר הצהיר בעבר כי יחליש את קשרי ארה"ב עם הארגון.

 

הוא ציין כי השליטה הסינית בארגון הבריאות הושגה "למרות שהם משלמים רק 40 מיליון דולר בשנה לעומת מה שארה"ב משלמת, בערך 450 מיליון דולר בשנה. העולם דורש תשובות מסין על הנגיף. חייבת להיות שקיפות. למה סין אסרה על אנשים נשאי קורונה מווהאן מלנסוע לשאר חלקי המדינה. (הנגיף) לא עבר לבייג'ינג או למקום אחר, אך היא אפשרה להם לנסוע בחופשיות בעולם, כולל לאירופה ולארה"ב".

 

כאמור, טראמפ לא התייחס להסכם הסחר עם סין, שהחתימה על השלב הראשון בו בוצעה בינואר. לפי CNBC, טראמפ מודע לתלות ההדדית, במסגרתה סין מהווה שוק לייצוא סחורות אמריקאיות, אך גם מקור חשוב לייבוא. הוא משוכנע שההסכם עשוי ואף ייחשב בפועל לאחת מנקודות השיא של נשיאותו. באופן כללי, מאז החלה התפשטות הקורונה בארה"ב, נמנע טראמפ מביצוע צעדים שעשויים להתפרש כפוגעים בכלכלה.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

x