שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

רוביני מזהיר: מיתון "חסר תקדים" - גם אם הכלכלה תתאושש עוד השנה מהקורונה

הכלכלן שנודע בזכות תחזיותיו העגומות אמר כי הכלכלה העולמית תהיה "אנמית" בעקבות המשבר; לדבריו, "המשרות שהלכו יחזרו רק בחלקן, עם שכר נמוך יותר"; הוא מזהיר מפני הגברת החיכוך בין ארה"ב וסין, ומציין כי השווקים המתעוררים באסיה יזכו לצמיחה מהירה יחסית

שירות כלכליסט 12:0623.05.20

הכלכלן נוריאל רוביני מזהיר מפני מיתון מתמשך והתאוששות איטית בעקבות משבר הקורונה. הכלכלן שזכה לכינוי Dr. Doom בזכות תחזיותיו העגומות, אמר שישנם מקומות עבודה שפשוט לא יחזרו לפעול לאחר תום המשבר. אפילו אם הכלכלה העולמית תתאושש עוד השנה מהשפעת הנגיף היא תהיה "אנמית" הוא הזהיר גם ממיתון "חסר תקדים".

 

 

 

רוביני חזה את המשבר הכלכלי העולמי של 2008 לפני רבים אחרים. "במהלך המשבר הפיננסי הקודם עברו שלוש שנים עד אשר התפוקה נפלה בחדות", הוא אמר ל-BBC בראיון מביתו בניו יורק, "הפעם זה לא לקח שלוש שנים, אפילו לא שלושה חודשים. תוך שלושה שבועות הייתה נפילה חופשית בכל רכיב של הכלכלה".

נוריאל רוביני נוריאל רוביני צילום: בלומברג

 

רוביני אמר גם שכל התאוששות תהיה בצורה שהכלכלנים מכנים "עקומת U", או אפילו "משהו שקרוב יותר ל-L" – או מה שהוא מכנה "מיתון כולל". עקומת התאוששות בצורת U משמעה שהצמיחה תיפול ותגיע לתחתית, ואז תעלה שוב רק אחרי תקופה של צמיחה איטית או ללא צמיחה כלל. עקומה בצורת L לעומת זאת היא עוד יותר דרסטית – ומשמעה נפילה חדה והישארות בתחתית במשך פרק זמן ארוך. דבר זה עלול להתרחש עקב מספר המשרות הגדול שאבד בארצות העניות והעשירות גם יחד כתוצאה מההסגרים המאסיביים שהוטלו בעקבות המגפה. "המשרות האלה שהלכו יחזרו רק בחלקן, עם שכר נמוך יותר, ללא הטבות, ובמשרה חלקית", הוא אמר, "הביטחון התעסוקתי יהיה גרוע יותר עבור האדם העובד הממוצע".

 

אזהרתו של רוביני מגיעה לאחר שמספר מקרי ההידבקות העולמי עבר את רף החמישה מיליון, ובעוד מדינות רבות חוות גל שני של ההתפרצות ונאבקות לפתוח מחדש את כלכלותיהן – גורם מפתח בשאלת קצב התאוששות הכלכלה.

 

לדברי רוביני, "אתה יכול לפתוח את החנויות אך השאלה היא האם הן יחזרו (לפעול). רוב מרכזי הקניות בסין עדיין ריקים. חצי מהטיסות לא מתקיימות. החנויות בגרמניה פתוחות אך מי רוצה להיכנס?". עם זאת, הוא מעריך כי השווקים המתעוררים באסיה יזכו לצמיחה מהירה יותר "מכלכלות מתקדמות אחרות".

 

רוביני מזהיר מפני סכנה נוספת: העמקת הקרע בין ארה"ב וסין, כך שמדינות רבות באסיה יאלצו לבחור בין שתי המעצמות. "כל אחת מהן תגיד לעולם, או שאתם איתנו או נגדנו", אמר רוביני, "או שתשתמשו במערכת הבינה המלאכותית שלי, ב-5G שלי, בטכנולוגיות שלי, ברובוטים שלי. או של היריבה שלי. העולם יהיה מפוצל יותר".

x