קורונה

גולדמן זאקס בתחזית קודרת להודו: הכלכלה תתכווץ ב-5% בשנה

הצפי שפרסם בנק ההשקעות מתייחס לשנה הפיסקאלית שמסתיימת באפריל 2021 ולהשפעות הסגר שהוטל בעקבות הקורונה על כלכלת המדינה; מדובר ב"תוצאה הגרועה ביותר שחוותה הודו מאז 1979"; התחזית הקודמת של הבנק עמדה על צמיחה של 0.4%

שירות כלכליסט 16:2322.05.20

הסגר הממושך שהוטל בהודו במטרה לבלום את התפשטות הקורונה משפיע קשות על תחזית הצמיחה של המדינה, כך לפי ההערכות שפרסמו האנליסטים בבנק האמריקאי גולדמן זאקס. לפי התחזית לשנה הפיסקאלית שהחלה בהודו באפריל ותסתיים במרץ 2021, התמ"ג יתכווץ ב-5%. זאת לעומת תחזית קודמת שעמדה על צמיחה של 0.4%. הבנק המרכזי של הודו חתך היום (ו') את הריבית ב-0.4% ל-4%. לפני כשבוע הודיעה הממשלה ההודית על תוכנית תמריצים בסך 266 מיליארד דולר לכלכלת המדינה.

 

 

 

פראצ'י מישרה, הכלכלנית הראשית לענייני הודו בבנק, התייחסה לתחזית החדשה ואמרה כי "זו הורדה ענקית. תחזית של התכווצות של 5% השנה היא התוצאה הגרועה ביותר שחוותה הודו מאז 1979".

 

רחוב ריק בהודו רחוב ריק בהודו צילום: גטי אימג'ס

 

בשבוע הבא יתפרסמו נתוני התמ"ג של הודו לרבעון הראשון, ומרבית הכלכלנים מצפים לנתונים קודרים למדי.

 

הודו עמדה לפני האטה כלכלית גם לפני פרוץ משבר הקורונה, שהוביל להטלת סגר כלל ארצי שהחל משלהי מרץ ויימשך עד סוף מאי לפחות. כתוצאה מכך שותקה כמעט לגמרי הפעילות הכלכלית. עד כה דיווחו בהודו על מעל 118 אלף חולים מאובחנים ומעל 3,500 מתים מקורונה, כך לפי נתוני משרד הבריאות.

 

לפי מישרה מגולדמן זאקס, ההשפעה הכלכלית בחודשים אפריל עד יוני צפויה להיות חמורה, ותבוא לידי ביטוי בצניחה שנתית של 45% בכלכלה לעומת הרבעון הקודם. בתחזית המקורית ההערכה הייתה להתכווצות של 20%. עם זאת, לפי התחזית שפרסמו בגולדמן זאקס, צפויה התאוששות יציבה ברבעונים הבאים.

 

"הדבר נובע משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא הנתונים הכלכליים החלשים במרץ ובאפריל", הסבירה מישרה לאתר CNBC, "והשנייה היא ההשלכות של הארכת הסגר". אמנם הממשלה הודיעה על הקלות מסוימות בסגר, אך בבנק מציינים כי חלקים נרחבים בכלכלה פועלים בתפוקה חלקית, וצפויים להמשיך כך עוד זמן מה.

 

גם בסוכנות דירוג האשראי מודי'ס הביעו דאגה לגבי המצב בהודו. בדו"ח שפורסם היום נטען כי הנזק הכלכלי בשל הסגר יהיה קרוב לוודאי "מתמשך וישקף את הפגיעות הכלכלית האינהרנטית של הודו וההגבלות הפיסקאליות". לפי מודי'ס, צריכה פרטית נמוכה ופעילות עסקית מקרטעת יובילו ל"ירידה חדה" בצמיחה.

x