$
כלכלה ומדיניות

שוב מתוח: ארה"ב מתכננת להחריף הצעדים נגד וואווי, סין מאיימת על בואינג ואפל

לפי ההצעה של משרד המסחר האמריקאי, יצרני שבבים המשתמשים בתוכנות או טכנולוגיות שמקורן בארה"ב, לא יוכלו למכור אותם לוואווי; סין הגיבה במהירות: לפי דיווח, בייג'ינג עשויה להטיל הגבלות על חברות טכנולוגיה אמריקאיות, ולבטל הזמנות מטוסים מבואינג

שירות כלכליסט 19:3215.05.20

שוב מתיחות בין ארה"ב לסין: משרד המסחר האמריקאי הודיע היום כי הוא מתכנן לחסם משלוחים בינלאומיים של שבבים לענקית התקשורת הסינית וואווי.

לפי התוכנית, יצרני שבבים המשתמשים בתוכנות או טכנולוגיות אמריקאיות, לא יוכלו למכור אותם לוואווי בלי אישור של ארה"ב. 

 

התגובה הסינית לא איחרה לבוא. לפי דיווח ב"גלובל טיימס" הסיני, בייג'ינג מתכוונת להכניס חברות אמריקאיות לרשימה של "גופים בלתי אמינים".  בין השאר מדובר בפתיחה בחקירות נגד חברות כגון אפל, סיסקו וקוואלקום - והטלת הגבלות עליהן. כמו כן, לפי הדיווח, מתכננת סין לבטל הזמנות מטוסים מבואינג, "גם אם הדבר יגרום נזקים לחברות הסיניות".

 

הצעד האמריקאי, אם ייצא לפועל, הוא מכה לוואווי, יצרנית הסמארטפונים השנייה בגודלה בעולם, וכן לטייוואן סמיקונדקטור, המייצרת שבבים עבור החברה הסינית.

 

דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג צילום: איי פי

וואווי נמצאת במוקד מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין כבר למעלה משנתיים. בין השאר האשימה ארה"ב את החברה הסינית כי מוצריה משמשים לריגול, והטילה עליה סנקציות שלפיהן נאסר עליה לרכוש מוצרים מתוצרתה.  השבוע חתם הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ על צו להארכת הסנקציות עד מאי 2021

 

עם זאת עד כה קיבלה ואווי כמה הקלות שאיפשרו לה לקבל גישה למספר קטן של טכנולוגיות אמריקאיות. הצעדים החדשים שמתכננת ארה"ב יסגרו את הפרצה הזאת, כך שוואווי עשויה למצוא עצמה מול שוקת שבורה.

 

בינואר השנה חתמו ארה"ב וסין על השלב הראשון של הסכם הסחר ביניהן - ואולם משבר הקורונה ליבה שוב את האש, לאחר שהנשיא האמריקאי דונלד טראמפ האשים את בייג'ינג כי הסתירה נתונים על המגפה.

 

בתוך כך, לארי קודלו, היועץ הכלכלי של טראמפ, אמר היום כי עסקת הסחר בין שתי המדינות נמשכת. לדבריו, "העסקה לחלוטין לא מתפרקת, וושינגטון וביינג'ינג עדיין עובדות על זה".

x