$
כלכלה ומדיניות

משבר הקורונה

הבנק המרכזי של בריטניה: כלכלת המדינה תתכווץ ב-14% השנה

הבנק הותיר את הריבית על 0.1%. לפי התחזית, ברבעון השני יתכווץ התמ"ג ב-25%. בבנק מעריכים שהאבטלה תעמוד על 8% השנה. בבריטניה מתו מעל ל-30 אלף איש מקורונה - המספר הגבוה באירופה

שירות כלכליסט 10:3107.05.20
הבנק המרכזי של אנגליה השאיר את הריבית ללא שינוי על שיעור של 0.1%, אך קובעי המדיניות הדגישו כי ינקטו בפעולות נוספות אם תחול החמרה נוספת במשבר הכלכלי שנגרם כתוצאה מהתפשטות מגפת הקורונה.

 

חברי ועדת המדיניות המוניטארית (MPC) של הבנק הצביעו היום (ה') פה אחד בעד שמירה על הריבית, וברוב של 7 מול 2 מתנגדים הוחלט להמשיך בתוכנית ההקלה הכמותית בגובה 200 מיליארד פאונד (247.55 מיליארד דולר). כתוצאה מכך, השווי הכולל של תוכנית רכישת האג"ח טיפס ל-645 מיליארד פאונד.

 

הבנק פרסם גם תחזית כלכלית לפיו התמ"ג יתכווץ השנה ב-14%, בהובלת צניחה של 25% שתירשם ברבעון השני של השנה. עם זאת, ההערכה בבנק היא כי ההקלה הצפויה בסגר תגרום לכך שלאחר הירידה החדה בתמ"ג ברבעון השני תתרחש התאוששות מהירה.

 

 

בדיקת קורונה בבריטניה. יותר מ-200 אלף חולים בדיקת קורונה בבריטניה. יותר מ-200 אלף חולים צילום: רויטרס

 

 

לפיכך, התחזית היא כי התמ"ג יחזור לרמות שנרשמו לפני משבר הקורונה כבר במחצית השנייה של 2021, ובשנה לאחר מכן יתרחב ב-3%. עם זאת, בבנק הדגישו כי התחזיות הללו תלויות במידת ההצלחה של הצעדים לבלימת התפשטות הנגיף.

 

לפי התחזית, שיעור האבטלה בממלכה יעמוד על 8% בשנה הנוכחית, ויירד ל-7% בשנה הבאה ול-4% ב-2022.

 

מאז החל משבר הקורונה הבנק המרכזי הוריד כבר פעמיים את הריבית משיעור של 0.75% ל-0.1% זאת בשילוב כאמור עם הרחבת תכנית ההקלה הכמותית ב-200 מיליארד פאונד.

 

"ועדת המדיניות המוניטארית תמשיך לעקוב מקרוב אחר המצב, ובהתאם להתפתחויות מוכנה לנקוט בפעולות נוספות במקרה הצורך כדי לתמוך בכלכלה ולהבטיח חזרה יציבה ליעד אינפלציה של 2%", נכתב בהצהרה שפרסם הבנק המרכזי.

 

ממשלת בריטניה צפויה להכריז על הקלות בסגר. בריטניה הפכה למדינה עם שיעור התמותה הגבוה ביותר באירופה מקורונה עם מעל 30 אלף מתים ויותר מ-202 אלף חולים מאומתים.

x