$
קורונה

אירופה תמשוך תיירים עם דרכוני קורונה ובמות שיזוף בים

מדינות האיחוד האירופי מקדמות פרוזדורי מעבר בין שכנות, מלונות מחוטאים וכניסות חינם לאתרים כדי להציל את עונת התיירות הקרובה, גם אם תיפתח רק ביולי. התקווה: להחזיר את האמון של תיירים מהעולם ולמנוע מחיקת מיליוני משרות

תמר טוניק 22:1602.05.20

בפנייה נואשת לרשויות האיחוד האירופי, שרי התיירות של תשע מדינות, ובהן צרפת, איטליה ויוון, הזהירו בשבוע שעבר במסגרת פסגה מקוונת, כי הענף נמצא בסכנת קריסה, אלא אם יינקטו צעדי חירום בקרוב. המהלכים הנשקלים כוללים כינון פרוטוקול בריאות אירופי ובו נהלי כניסה ויציאה של תיירים, בשילוב תוכנית מעקב שתאפשר להטיל סגר נקודתי במקרה של התפרצות מחודשת.

 

 

 

הלחץ לפתוח מחדש את הגבולות, לכל הפחות עבור תיירים מהאיחוד האירופי, מגיע על רקע תחזיות לצניחה של 50% בהכנסות בתי מלון והמסעדות ביבשת. "איש לא יודע מתי הגבולות ייפתחו מחדש", ציין נציב התיירות הגרמני תומאס בארייס, שצוטט בשבוע שעבר ב"דויטשה וולה". "קשה להאמין שתיירים גרמנים יוכלו לנסוע לספרד או יוון בקיץ הקרוב. סביר יותר להניח כי יישארו באזור שלנו". הדברים נאמרו בעקבות הארכת אזהרת המסע של גרמניה לאזרחיה מ־3 במאי ל־14 ביוני, מהלך שעורר דאגה רבה בקרב שכנותיה ביבשת.

 

 

במאמץ לזכות באמונם של תושבי האיחוד האירופי, ובעקבות זאת למשוך גם תיירים מחוץ ליבשת, מדינות אירופיות נערכות עתה לעידן של תיירות בטיחותית בימי קורונה.

 

קרואטיה

תקדם "דרכון 19־COVID"

 

קרואטיה, המדורגת שנייה אחרי יוון באיחוד האירופי מבחינת הסתמכותה על ענף התיירות, נמנתה עם המשתתפות המודאגות ביותר בפסגת השרים. שר הפנים הקרואטי דאבור בוז'ינוביץ התחייב כי פתיחת הגבולות בין מדינות האיחוד האירופי תטופל בזהירות רבה. "כולנו הסכמנו כי מעל לכל יש למנוע גלים חדשים של הדבקות", ציין. שר התיירות גארי קאפלי אמר כי להערכתו תושבי צפון היבשת יגיעו לדרום במהלך עונת הקיץ, למרות המגפה, זאת כהפגנת סולידריות אירופית. הצעתו המעשית בפסגה היתה הנפקת "דרכון 19־COVID" עבור התיירים ומפעילי הענף. "אנחנו ננסה להגיע ל־30% מכניסות התיירים של 2019, ביולי, אוגוסט וספטמבר", אמר קאפלי לסוכנות רויטרס ביום חמישי האחרון. הכנסות קרואטיה מתיירות בשנה שעברה הגיעו ל־12 מיליארד יורו, עלייה של כ־10% לעומת 2019. קאפלי אמר כי השווקים הפוטנציאליים העיקריים עבור קרואטיה השנה הם אוסטריה, סלובקיה, צ'כיה, גרמניה ואיטליה, מהם אפשר להגיע למדינה בקלות במכונית. לדבריו, הסכמים דו־צדדיים בין מדינות לשיתוף תיירים הם אפשרות העומדת על הפרק.

 

איטליה

תקים מתחמי שיזוף צפים

 

האי האיטלקי סרדיניה מקווה להתניע מחדש את ענף התיירות בחודש הבא, זאת באמצעות אישור בריאות שיציג תוצאות בדיקת מעבדה בת שבוע לכל היותר, שמוכיחה כי התיירים אינם נושאים את הנגיף. רשויות סרדיניה מבקשות לנצל את העובדה כי מדובר באי, על מנת לפקח בקלות על בטיחות תנועת המבקרים. תיירים יידרשו להציגו את המסמך עם העלייה למטוס או המעבורת, ויעברו בדיקת חום עם הגיעם לנמל. גם מחוז פוליה שבדרום איטליה מבקש לממש תוכנית דומה באי איסקיה הסמוך לנאפולי, ואף מציע ליצור ריחוק חברתי באמצעות במות צפות שיותקנו סמוך לחופים. הבמות, ברוחב כשני מטרים, יצוידו במיטות שיזוף ובסככות.

 

יוזמה מקורית עלתה גם בסיציליה, הגדול מבין איי איטליה, שם הציעו הרשויות לסבסד מחצית מעלות הטיסה של המבקרים ושליש מהוצאות בתי המלון שלהם ולאפשר כניסה חינם למוזיאונים ולאתרים ארכיאולוגיים. אף כי עלות התוכנית מוערכת ב־50 מיליון יורו, רשויות האי מקוות כי היא תסייע בהחייאת ענף התיירות, שאיבד כמיליארד יורו מאז הוטל הסגר האיטלקי ב־10 במרץ.

 

 

שמשיות בחוף שנערך לתקנות הריחוק באיטליה שמשיות בחוף שנערך לתקנות הריחוק באיטליה צילום: אי.אף.פי

 

יו"ר לשכת התיירות ג'ורג'יו פלמוצ'י הציע כי ממשלת איטליה תחתום על הסכמים דו־צדדיים עם המדינות השכנות - אוסטריה, גרמניה ושוויץ - שיאפשרו את החזרתם של התיירים בהתבסס על הנחיות בריאות משותפות. המדינות הללו אחראיות על 35% מהמבקרים הזרים המגיעים לאיטליה מדי שנה.

 

יוון

תפשיר שוברי חופשות שהוקפאו

 

שר התיירות היווני הארי תיאוהאריס מקווה להתניע מחדש את הענף בחודש יולי באמצעות פרוזדור תיירות אירופי מאובטח. כך, למשל, מטוסים מיוחדים יוכלו להוביל תיירים שביצעו את בדיקות הקורונה הנדרשות, והם יובאו ישירות אל אתרי נופש שיהיו גם הם נקיים מהנגיף. "אנחנו צריכים לגבש תקנות חדשות לבתי מלון, לחופים, לבריכות השחייה, למזנוני ארוחת הבוקר ולאוטובוסים המובילים תיירים", ציין בפסגה המקוונת.

 

דבריו מייצגים את השאיפה של ממשלת יוון לכינון אסטרטגיה כלל אירופית שתאפשר להשיב את הביטחון בענף גם עבור התיירים ממדינות שאינן חברות האיחוד, ובזמן זה להגן על משרות ביוון. על פי תיאוהאריס, יוון תנסה למשוך תיירים גם למועדים מאוחרים יותר בשנה, בחודשים אוקטובר ונובמבר, באמצעות מימוש שוברי חופשות שבוטלו בעקבות הסגר שהוטל ב־23 במרץ.

 

התקווה היוונית להצלת ענף התיירות מעוגנת בהצלחתה הרבה בהכלת נגיף הקורונה, כאשר עד כה דווחו ביוון 2,612 מקרים ו־140 מקרי תמותה. הנתונים הללו, מקווים ראשי הענף, מעניקים יתרון ליוון על פני מתחרותיה האזוריות מוכות הקורונה, ובהן ספרד, איטליה וטורקיה, במשיכת תיירות הקיץ המסורתית.

 

על פי תחזיות איגוד המלונאים היווני, 65% מבתי המלון עלולים לקרוס אם לא יינקטו מהלכים דחופים להחייאת המגזר. שיא של 33 מיליון תיירים, שהם יותר מפי שלושה מהיקף האוכלוסייה, הגיעו ליוון ב־2019. ההכנסות מהענף, שעמדו על 18.2 מיליארד יורו, שיחקו תפקיד מפתח בהחייאת הכלכלה בעקבות משבר חוב שנמשך עשור.

 

 

חוף ביוון חוף ביוון צילום: שאטרסטוק

 

ספרד

תנפיק אישורי קורונה למלונות

 

איגוד בתי המלון של מדריד היה הראשון בספרד שהודיע בחודש שעבר על קידום נהלים חדשים שיאפשרו להנפיק תעודת "מלון נקי מקורונה" ולפתוח מחדש את ענף התיירות. במסגרת תקנות הבריאות, בתי המלון יידרשו לעבור חיטוי כולל לפני שייפתחו לאורחים ויתבצע בהם חיטוי שגרתי תכוף של המשטחים הציבוריים, כולל ידיות ורהיטים. במסעדות ובמתחם הבריכה יידרשו האורחים למרחק של 1.5 מטרים ביניהם, ובדלפק הקבלה לא יחולקו עלוני מידע. כמו כן, אחרי מגע עם דרכונים וכסף יחוייבו העובדים לחטא את ידיהם, וייאסרו לחיצות ידיים, נשיקות או חיבוקים.

 

בהתאם, רשת בתי המלון הספרדית VP הציגה תקנון בטיחות מחמיר שיסייע לה להערכתה למשוך תיירים. אורחים המגיעים למלון היוקרה פלאזה אספאניה דזיין במדריד יידרשו לעבור בדיקה לאיתור נוגדני קורונה שתבוצע בחדר ייעודי בקומת הכניסה או באמבולנס שיחנה בחוץ. מי שיגיעו לשתות קוקטייל בסקאי בר של המלון, יחוייבו בקוד לבוש של כפפות ומסכה ויופרדו משאר הבליינים באמצעות מחיצה שקופה. כדי לעלות לגג לצפות בשקיעה יידרש אישור מיוחד מהצוות ומסלול ההגעה יסומן על הרצפה. "אנחנו רוצים להיות המלון הבטוח ביותר בספרד", ציין מנכ"ל הרשת, חאבייר פרז חימנז, שצוטט ב"אל פאיס".

 

ברים, מסעדות ואתרי חוף ברחבי ספרד שוקדים בינתיים על הקמת מחיצות שקופות בין השולחנות, זאת במקביל לצמצום מספר מקומות הישיבה. על פי דיווחים בתקשורת הספרדית, חופי המדינה עשויים להיפתח מחדש באמצע יוני, אך בשלב ראשון רק למקומיים.

 

x