$
כלכלה ומדיניות

"שליט צפון קוריאה נותח"; דיווחים סותרים על מצבו

בדרום קוריאה דווח שקים ג'ונג און עבר ניתוח לב וכלי דם וכעת מקבל טיפול רפואי. גורם אמריקני: "עוקבים אחר מידע מודיעיני שלפיו הוא בסכנת חיים". גורם דרום קוריאני: "מצבו של קים לא חמור"

סוכנויות הידיעות 08:0321.04.20

ארה"ב עוקבת אחר מידע מודיעיני ולפיו שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, נמצא בסכנת חיים אחרי ניתוח שעבר. כך דיווחה לפנות בוקר (יום ג') רשת CNN, שציטטה גורם אמריקני המעורה בפרטים. בתקשורת בדרום קוריאה דווח שקים מקבל טיפול רפואי אחרי ניתוח שעבר מוקדם יותר החודש, הקשור ללב ולכלי הדם. מידע אמין על צפון קוריאה, ובעיקר על ההנהגה, הוא קשה להשגה, וסוכנויות מודיעין כבר טעו בעבר בנוגע להתרחשויות בתוך המדינה המבודדת.

 

 

 

ממשלת דרום קוריאה הודיעה כי היא בודקת את הדיווחים על מצבו של קים, אך הוסיפה כי לא זוהתה תנועה חשודה בצפון. בכירים ממשרד האיחוד בדרום קוריאה, העוסק בקשרים בין שתי המדינות, ומשירות הביון הלאומי אמרו כי הם לא יכולים לאשר את הדיווחים בשלב זה. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית Yonhap ציטטה פקיד ממשלתי שאמר שמצבו של קים "לא חמור".

 

קים ג'ונג און שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און שליט צפון קוריאה צילום: רויטרס

 

גם בסין מסתייגים מהדיווחים הראשונים על מצב שליט צפון קוריאה. גורם רשמי במפלגה הקומוניסטית השלטת אמר לסוכנות רויטרס כי מצבו של שליט צפון קוריאה אינו קשה. צפון קוריאה חגגה ב-15 באפריל את החג הלאומי שבו מציינים את יום הולדתו של קים איל סונג, סבו של קים ומייסד צפון קוריאה. קים לא נכח באירוע, מה שהעלה ספקולציות בנוגע לבריאותו. הוא נראה בפומבי בפעם האחרונה ארבעה ימים לפני כן, בישיבת ממשלה.

 

Daily NK, אתר שמופעל בעיקר על ידי עריקים צפון-קוריאנים, ציטט גורמים בלתי מזוהים בתוך המדינה המבודדת, שאמרו שקים עבר את הניתוח ב-12 באפריל. לדבריהם, הוא מתאושש בווילה באתר נופש בהר קומגאנג, בהיינגסאן שבחוף המזרחי.

 

לפי הדיווח בדרום קוריאה, בריאותו של קים הידרדרה בחודשים האחרונים כתוצאה מעישון כבד, השמנת יתר ועבודה קשה מדי. "לפי הבנתי הוא נאבק עם בעיות לב וכלי דם מאז חודש אוגוסט האחרון, אבל זה החמיר לאחר ביקורים חוזרים ונשנים בהר פאקטו", אמר אחד הגורמים, שהתייחס לביקוריו האחרונים של קים בהר הקדוש במדינה.

 

פיונגיאנג שיגרה בשבוע שעבר טילים מרובים לטווח קצר שלדברי גורמים בסיאול היו חלק מחגיגות יום ההולדת של קים איל סונג. בדרך כלל קים נוכח באירועים צבאיים כאלה, אך כלל לא היה דיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה KCNA על הניסוי.

x