$
קורונה

משבר הקורונה

קנדה תחדש את יצוא הנשק לסעודיה כדי להילחם בנזקים הכלכליים של הקורונה

על פי נתוני סוכנות הסטטיסטיקה הקנדית שפורסמו בסוף השבוע, שיעור האבטלה הרשמי במדינה הגיע בחודש מרץ ל־7.8% לעומת 5.6% בפברואר - הזינוק החודשי החד ביותר שנרשם מאז החלה קנדה לעקוב אחר הנתונים ב־1976. על פי הערכות, מצב שוק העבודה חמור אף יותר

עדי ברק 19:0211.04.20

משבר הקורונה העולמי לא פסח על המשק הקנדי שרושם כעת שיאים חדשים בקצב צמיחת המובטלים. על פי נתוני סוכנות הסטטיסטיקה הקנדית שפורסמו בסוף השבוע, שיעור האבטלה הרשמי במדינה הגיע בחודש מרץ ל־7.8% לעומת 5.6% בפברואר. זהו הזינוק החודשי החד ביותר שנרשם מאז החלה קנדה לעקוב אחר הנתונים ב־1976.

 

 

 

על פי הערכות, מצב שוק העבודה חמור אף יותר, כאשר ל־1.2 מיליון המובטלים החדשים מצטרפים גם 1.3 מיליון קנדים שעבדו במרץ ללא שכר ו־800 אלף איש שהיקף עבודתם נחתך בחצי או יותר. אליהם מצטרפים עוד כ־219 אלף קנדים שעבדו בתחילת מרץ אך בהמשך החודש נגרעו מכוח העבודה ולא הוגדרו כמובטלים שכן לא חיפשו עבודה בפועל. זאת, לנוכח סגירת עסקים והנחיות הבידוד, הסבירו בסוכנות. 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו צילום: איי אף פי

 

נתוני האבטלה מגיעים על רקע נכונותה של קנדה לקצץ מיליון חביות נפט מהייצור היומי שלה, כחלק מהמאמץ העולמי לייצב את מחירי הנפט. מחוז אלברטה, שמייצר את מרב הנפט הקנדי, קיצץ כבר 80 אלף חביות נפט ביום.

 

בתוך כך, ביום חמישי הודיעה קנדה כי ההגבלות על יצוא נשק לסעודיה יוסרו, פחות משנתיים לאחר שהממשלה בראשות ג'סטין טרודו הטילה אותן על רקע רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י והמעורבות הסעודית במלחמה בתימן. קנדה וסעודיה שבו לדון בחוזה בשווי 14 מיליארד דולר לאספקת רכבים משוריינים שיבטיח פרנסה לאלפי קנדים, שכן מפעל הייצור נמצא במחוז אונטריו, שבו נרשם במרץ הזינוק הגבוה ביותר במספר המובטלים החדשים.

x