$
קורונה

מקרה בוחן לכל אירופה: דנמרק תהיה הראשונה מחוץ לאסיה שמסירה את הסגר

המדינה היתה אחת הראשונות באירופה שהכריזו על סגר כדי למנוע את התפשטות הקורונה, וכעת עומדת להיות הראשונה מחוץ לאסיה שגם מסירה אותו: "מיתון יפגע בתושבים יותר מגל נוסף של הנגיף"

שירות כלכליסט 16:2104.04.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

דנמרק צפויה לחשוף השבוע תוכנית להקלת הסגר במדינה, ולהפוך בכך למדינה הראשונה מחוץ לאסיה שעושה זאת מתוך תפיסה שמיתון עלול לפגוע הרבה יותר בתושבים מאשר גל נוסף של קורונה.  

המדינה הצפונית הייתה אחת הראשונות באירופה שהכריזה על סגר, וכעת עם ההתייצבות במספר החולים החדשים היא עומדת בפני החלטה מורכבת לגבי פתיחת המדינה מחדש – החלטה שממתינה למדינות רבות נוספות בעולם.  

חיטוי של כספומט בקופנהגן חיטוי של כספומט בקופנהגן צילום: אי פי איי

 

תושבים חוזרים בשדה התעופה בקופנהגן תושבים חוזרים בשדה התעופה בקופנהגן צילום: איי אף פי

 

הממשלה הדנית הורתה ב-11 במרץ על סגירת כל בתי ספר, מעונות היום, המסעדות, בתי הקפה ומכוני הכושר, וסגרה את גבולותיה בפני רוב הזרים שניסו להיכנס לתוכה.

 

ביום שני הודיעה הממשלה שתתחיל להסיר בהדרגה את הסגר שהטילה לאחר חג הפסחא, אם מספרי ההדבקות ומקרי המוות יישארו יציבים. הממשלה הדנית מסרה שהיא בטוחה יחסית שתצליח למנוע התפרצות גל שני של קורונה. ראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן אמרה שהיא מקווה שתוכל להציג תוכנית לשלב הראשון של הסרת הסגר עד סוף השבוע הבא, לאחר היוועצות עם המפלגות האחרות בממשלה.

 

"המצב שלנו הרבה יותר מורכב מהגנה פשוטה על חיי אדם. אין לנו ספר הוראות למצבים כאלה", היא אמרה. אך דנים רבים שואלים כעת האם ביטחונה של הממשלה מבוסס דיו. קאסים חאן, הבעלים והשף של מסעדה דרום אמריקאית קטנה במרכז קופנהגן, משבח את ההחלטה המהירה של הממשלה לסגור את המדינה, אך חושש שהפתיחה מיד אחרי חג הפסחא עלולה להיות מוקדמת מדי, ולגרום לדחייה בהסרת הסגר הוהחזרה לשגרה. "אנחנו מסתכנים בכך ששלושת שבועות ההסגר שלנו יהיו לשווא. אני לא רואה סיבה לפתוח מחדש ואז לקחת סיכון של סגירה נוספת", הוא אמר לרויטרס.

 

דנמרק דיווחה עד היום על 139 מתים כתוצאה מהקורונה.

x