$
כלכלה ומדיניות

"רוב הסיכויים שהנגיף ייבלם והשווקים יסבלו מזעזוע זמני עד שהכל יירגע"

נשיא הפד בסנט לואיס ג'יימס בולארד מעריך כי הציפיות של השווקים להורדת ריבית ישתנו כאשר בהלת הקורונה תתחיל לדעוך. יועצו הכלכלי הבכיר של הנשיא טראמפ לארי קודלאו: "הקורונה הוא לא סיפור אמריקאי, היסודות שלנו חזקים"

שירות כלכליסט 18:2421.02.20

"השווקים שמצפים להורדת ריבית בסך הכל מגיבים לבהלת הקורונה, וככל הנראה יחזרו לביצועים הקודמים שלהם ברגע שהחששות מהתפשטות הנגיף יתחילו לדעוך", כך אמר היום נשיא הפד בסנט לואיס ג'יימס בולארד בראיון ל-CNBC. 

נכון להיום, מאותתים השווקים על סיכוי של 54% להורדת ריבית עד יוני, והסתברות של 58% להורדה שנייה של הריבית עד סוף השנה. עם זאת, בבנק המרכזי האמריקאי מעדיפים לשמור, נכון לעכשיו, על מצב המתנה, בעוד הם צופים בהשלכות הכלכליות של הנגיף ברחבי העולם. 

נשיא הפד של סנט לואיס ג'יימס בולארד נשיא הפד של סנט לואיס ג'יימס בולארד צילום: בלומברג

 

יועצו הכלכלי הבכיר של הנשיא טראמפ לארי קודלאו. "ארה"ב נמצאת במצב די טוב" יועצו הכלכלי הבכיר של הנשיא טראמפ לארי קודלאו. "ארה"ב נמצאת במצב די טוב" צילום: גייג סקידמור, ויקיפדיה

 

לדברי בולארד, "קיימת סבירות גבוהה שוירוס הקורונה יבלם, כפי שקרה עם נגיפים דומים בעבר, ובשווקים יורגש רק זעזוע זמני עד שהכל יחזור לשגרה". עם זאת, הודה בולארד כי "ישנה גם סבירות נמוכה שהמצב יחמיר עוד יותר. השווקים צריכים להוסיף את זה לתמחור, וזה משנה קצת את מרכז הכובד. אם כל זה ייעלם, אני מצפה שהתמחור ישוב להיות כשהיה ונחזור למצב המתנה".

 

מלבד החששות מהתפשטות הנגיף מביעים גורמים רשמיים בבנק הפדרלי אופטימיות ביחס לתחזית הכלכלית של המשק האמריקאי ואמרו כי שוק העבודה בארה"ב חזק וקיימים סימנים לעלייה בצמיחה העולמית. הבנק הפדרלי הפחית את שיעור הריבית שלוש פעמים ב-2019, אך לא נכנע ללחצים מצד הנשיא טראמפ בכיוון זה בשתי פגישותיו האחרונות.

 

"הרבה מהחדשות לגבי כלכלת ארצות הברית היו טובות בחודשיים האחרונים. אני טוען שאנחנו במצב טוב לקראת נחיתה רכה", הוסיף בולארד.

 

בהמשך לדברים, אמר הכלכלן הבכיר של הנשיא טראמפ לארי קודלאו כי לא נראה שהקורונה מייצרת "מכה משמעותית" לכלכלה האמריקאית. בראיון ל-CNBC טען קודלאו כי הקורונה היא "לא סיפור אמריקאי" ואמר כי ארה"ב נמצאת במצב "די טוב", שכן היסודות הכלכליים נכון להיום חזקים.

x