$
כלכלה ומדיניות

מלחמת סחר עם אירופה: ארה"ב מעלה מכסים על יבוא מטוסים מהאיחוד

הממשל הודיע על הגדלת המכסים משיעור של 10% ל-15%, ומגביר בכך את הלחץ על האיחוד האירופי במסגרת הסכסוך בסוגייה, שנמשך כבר 16 שנה; עם זאת, לא הועלו מכסים על שורת מוצרים אחרים כפי שאיימה נציבות הסחר לעשות בעבר

שירות כלכליסט 12:1115.02.20
הממשל האמריקאי הודיע אתמול (ו') כי יגדיל את המכסים על מטוסים שייובאו מהאיחוד האירופי מ-10% ל-15% ויגביר את הלחץ על האיחוד במסגרת הסכסוך שנמשך כבר כמעט 16 שנה על סבסוד למטוסים.

 

 

 

נציבות הסחר האמריקאית מסרה כי היא פתוחה להגיע להסכם עם האיחוד האירופי בנושא, אולם היא יכולה לשנות את פעולותיה במידה שהאיחוד יטיל מכסים משלו. התעריפים החדשים צפויים להיכנס לתוקף ב-18 במרץ.

 

מטוס של איירבוס מטוס של איירבוס צילום: שאטרסטוק

 

בהצהרה שפורסמה מסרה הנציבות כי היא תבצע שינויים קלים במכסים בסך של 25% שהוטלו על גבינה, יין, ומוצרים אחרים מהאיחוד האירופי, כולל הכנסת סכינים מתוצרת גרמניה וצרפת לרשימה, אך החרגת מיץ שזיפים ממנה. עם זאת, היא לא העלתה את שיעור התעריפים על מוצרים אלו כפי שהציעה באוקטובר. בסך הכל מדובר במכסים על סחורות בהיקף של 7.5 מיליארד דולר.

 

המהלך מתבצע בזמן שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, המעודד מהסכם הסחר הראשוני עם סין, שם על הכוונת את יחסי הסחר בסך טריליון דולר בין ארצו לאיחוד האירופי, מה שמעלה את החשש מפני מלחמת סחר נוספת. גורמים באיחוד האירופי אמרו כי הם רוצים לנהל מו"מ עם וושינגטון, אך לא ייכנעו לאיומים ולהפחדות.

 

יצרנית המטוסים האירופית איירבוס מסרה כי הצעד של ארה"ב יפגע בחברות תעופה אמריקאיות שכבר מתמודדות עם מחסור בכלי טיס ויסבך את המאמצים להגיע להסדר עם האיחוד האירופי. היא הביעה "צער עמוק" על ההחלטה. החברה מסרה עוד כי תמשיך בדיונים עם לקוחות אמריקאים על מנת "למתן את ההשפעה של המכסים ככל שניתן" וקיוותה כי הנציבות תשנה את עמדתה. זאת במיוחד לאור העובדה שהאיחוד האירופי מאיים מצדו להטיל מכסים על מוצרים מארה"ב.

 

ארה"ב הודיעה בדצמבר כי היא יכולה להעלות את שיעורי המכסים עד ל-100% ולהכפיף מוצרים נוספים מהאיחוד האירופי לתעריפים, זאת בעקבות החלטה של ארגון הסחר העולמי כי השקת הסיוע של האיחוד האירופי לאיירבוס ממשיכה לפגוע בתעשייה האווירית האמריקאית.

 

ארגון הסחר העולמי העניק באוקטובר לוושינגטון את הזכות להטיל מכסים על יבוא שנתי בסך 7.5 מיליארד דולר מהאיחוד האירופי במסגרת בירור הסוגייה התלויה נגד איירבוס. וושינגטון בתגובה הטילה מכסים של 10% על מרבית מטוסי האיירבוס המיוצרים באירופה ומכסים של 25% על מוצרים כמו גבינה, זיתים ו-וויסקי, וזאת החל מה-18 באוקטובר.

 

איגוד קמעונאי היין והאלכוהול של אמריקה (WSWA) מסר כי הוא נותר בהתנגדותו להטלת מכסים על יין ומשקאות חריפים המגיעים מאירופה, והפציר בארה"ב ובאיחוד האירופי לנהל מו"מ בכדי לסיים את הסכסוך שגרם לירידה בהכנסות. מחקר שהוזמן על ידי האיגוד העריך שהמכסים שיושמו באוקטובר עשויים להביא לאובדן של כמעט 36 אלף משרות בענף האלכוהול והמשקאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x