$
קורונה

חוששים להידבק? כך נראים התסמינים לקורונה

דו"ח שפורסם בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי מגלה כי אצל החולים לא התפתחו בעיות נשימה חמורות במשך 8 ימים ואז הדרדר מצבם. מהם תסמיני מחלת הקורונה? פרטים בכלכליסט

שירות כלכליסט 12:1811.02.20

רופאים ברחבי העולם עוקבים אחרי דו"ח חדש שפורסם בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי (JAMA) על 138 חולים בנגיף הקורונה בבית חולים אחד בעיר הסינית ווהאן, מוקד המחלה, במהלך חודש ינואר. בדו"ח הם מתארים את צורות ההדבקה, הסימפטומים וזמני הטיפול.

 

 

 

סימפטומים:

 

  • לכל החולים יש חם. ב-136 מתוך 138 המקרים, החום של החולים זינק. כשני שלישים מהם סבלו מעייפות ושיעול יבש, ולרבים היו כאבי שרירים.

 

  • ל-10% מחולים לא היו תסמינים של שפעת. 1 מתוך 10 סבל משלשול ובחילה ולא הציג תסמיני שפעת. דבר זה בלבל את הרופאים שהעבירו חולה אחד למחלקה כירורגית, מבלי לנקוט באמצעי זהירות מאחר והנגיף לא זוהה.

 

 

חולת קורנה חולת קורנה צילום: איי פי

 

  • זה איטי וארוך. הזמן מהתפרצות המחלה ועד האשפוז בבית חולים לקח שבוע שלם, ולא התפתחו בעיות נשימה חמורות במשך 8 ימים. המשמעות שחולים היו בסדר ואז בבת אחת הדרדר מצבם. זמן האשפוז הממוצע היה 10 ימים - אך חשוב לזכור כי המחקר בדק רק חולים קשים שנזקקו לאשפוז מלכתחילה.

 

  • מחלתם של מבוגרים עם בעיות בריאותיות, החמירה. למרות שהיה מספר שווה של חולים - צעירים, מבוגרים, גברים ונשים שנדבקו בנגיף (אלו הן חדשות: רבים מהחולים הראשוניים היו גברים שעבדו בשוק פירות ים), רבע מהם אושפזו בטיפול נמרץ, לרוב בשנות השישים, והם פיתחו תסמונת מצוקה נשימתית, הפרעות בקצב הלב, או הלם.

 

כיצד פועל נגיף הקורונה מוואהן:

 

  • מדובר בזיהום נגיפי מערכתי. בדיקות של חולים הראו כי מדובר במחלה ויראלית רצינית שגורמת לזיהום כללי, דלקת ריאות ותגובה דלקתית בכל הגוף.

 

  • המחלה מדבקת, בעיקר בבתי חולים. חולה אחד שנחשב ל "סופר מדבק" הדביק לפחות 14 חולים אחרים, וסביר להניח שאף יותר מכך. יותר מ-40% מהחולים במחקר נדבקו בנגיף בבית החולים, ביניהם 17 שהגיעו לטיפול ו-40 מאנשי הצוות הרפואי.

 

  • עד פרסומו של המחקר, מתו 4.3% מהנבדקים בו - ויותר מ-60% מהמקרים עדיין היו בבתי החולים. עם זאת, המחקר בדק רק אנשים שאושפזו, והיו חולים עם תסמינים יותר מתונים שלא אושפזו.

x