$
כלכלה ומדיניות

התפרצות הקורונה הקפיצה את מחירי המזון בסין

המחירים עלו בחודש שעבר ב-5.4% - השיעור החד ביותר מאז אוקטובר 2011. בשר חזיר רשם עלייה של 116% במחירו לעומת שנה שעברה. מחירי הירקות עלו ב-17%

שירות כלכליסט 14:4310.02.20
התפרצות נגיף הקורונה גורמת לעליות מחירים בסין ומוסיפה ללחץ המופעל על משקי הבית במדינה. אינפלציית המחירים לצרכן בסין הגיעה ל-5.4% בינואר, כך על פי משרד הסטטיסטיקה הלאומי. המחירים עלו בחודש שעבר בשיעור המהיר ביותר שלהם מאז אוקטובר 2011, אז נאבקה סין להשתלט על חודשים של אינפלציה משתוללת.

 

 

 

 

המחירים בסין עלו בשיעור חד המחירים בסין עלו בשיעור חד צילום: רויטרס

 

מזון, שמהווה שליש מהוצאות הצרכנים בסין, רשם את העלייה הגדולה ביותר. בשר חזיר, התופס מקום מרכזי בדיאטה הסינית, נמצא בכל מקרה במחסור עקב מחלת חזירים שפגעה בתעשייה, ורשם עלייה של 116% במחירו לעומת שנה שעברה. מחירי הירקות עלו ב-17%.   

 

 

מוצרים נוספים ראו עליות מחירים קלות יותר: עלות שירותי הבריאות עלתה ב-2.3%, ומחירי הביגוד עלו ב-0.6%. משרד הסטטיסטיקה מכיר בכך שנגיף הקורונה גורם לעליות מחירים. בהודעה שפרסם הוא ייחס את העליות להתפרצות ולחופשת שנת הירח החדשה, שהתקיימה השנה בינואר במקום בפברואר, כפי שהיה בשנה שעברה.

 

כלכלנים מסיטי תלו את עליות המחירים באופן בו  הנגיף הפריע לשרשראות האספקה והייצור. עשרות ערים סיניות נמצאות בהסגר בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף, אשר הביא עד כה למותם של יותר מ-900 והדביק יותר מ-40,000, בעיקר בסין. אך על פי כלכלני סיטי, אגירה היא גם גורם לעליות המחירים, בעוד תושבי המדינה ממהרים לקנות ולאגור מוצרים בסיסיים מתוך חשש מכך שלא ידוע כמה זמן יתבקשו להישאר בבתיהם, כך דיווחה סוכנות הידיעות שינואה בשבוע שעבר.

x