$
כלכלה ומדיניות

כדי למנוע מפולת: סין תזרים הלילה 22 מיליארד דולר לשווקים

סין חשפה שורת צעדים שבכוונתה לנקוט כדי לעזור לחברות שנפגעו מהתפרצות נגיף הקורונה, וכדי לייצב את השווקים הפיננסיים שנערכים לירידות חדות עם חזרת המסחר מחר

שירות כלכליסט 16:2902.02.20

סין חשפה שורת צעדים שבכוונתה לנקוט כדי לעזור לחברות שנפגעו מהתפרצות נגיף הקורונה, וכדי לייצב את השווקים הפיננסיים שנערכים לירידות חדות עם חזרת המסחר מחר. על פי בלומברג, הבנק המרכזי של סין יעביר 22 מיליארד דולר לשווקים פיננסים ובנקים, להם נאמר להלוות יותר ולגבות פחות מחברות במחוז חוביי ובאזורים נוספים שנפגעו. הכסף יועבר באמצעות הסכמי קנייה חוזרת הפוכה (reverse repurchase) כדי להבטיח "נזילות מספקת" במהלך ההתפרצות.

 

 

 

 

המדדים לקראת ציפייה למחר המדדים לקראת ציפייה למחר צילום: AFP

 

על פי סין, הסכום שיועבר הוא 1.2 טריליון יואן, התוספת היומית הגדולה ביותר מסוגה מאז 2004 לפחות, אך ההשפעה הישירה תהיה קטנה יותר כיוון שישנם יותר מטריליון יואן בכספים לטווח קצר שאמורים להבשיל מחר.

 

כמו כן, הושהה לעת עתה המסחר הלילי בעתידיות, הוארכו מועדי חוזי מניות, והוקלו חוקי ניהול הנכסים, שאילצו בנקים להסיר ערובות מרומזות (implicit guarantees) להשקעות בהיקף טריליוני דולרים.

 

הצעדים עליהם הוכרז במהלך סוף השבוע נועדו להתמודד עם הבעיות המיידיות של הכלכלה והשווקים, ולא כוללות הגדלה גדולה בתמריצים, למרות שזה עוד יכול להשתנות עם המצב יצריך זאת.

 

הנגיף כבר הביא למותם של מאות בני אדם, הדבקתם של אלפים, וגרם להשהיית חלק גדול מכלכלת המדינה בניסיון לעצור את התפשטות המגפה.

 

המחוקקים הסינים "יתמקדו בהזרמת משאבים פיננסיים לאזורים הזקוקים להם ובשמירה על סביבה חקיקתית תומכת במהלך השלב הנוכחי, בו השגת שליטה על התפשטות הנגיף נמצאת בראש סדר העדיפויות", כך אמרו כלכלני גולדמן זאקס ביום שישי. "ברגע שתושג שליטה על המגפה, קובעי המדיניות הבכירים כנראה יעברו להתמקד בכלכלה על מנת לעודד עבודות תשתית וצריכה".

 

 

x