שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

עיריית ברלין אישרה: שכר הדירה בעיר יוקפא לחמש שנים

הרפורמה לריסון מחירי הדיור בעיר צפויה להיכנס לתוקפה כבר בפברואר. מניות של חברות הנדל"ן הגדולות הפועלות בעיר מאבדות גובה. המפלגות המתנגדות הודיעו שיערערו על החקיקה וכי הפתרון היחידי הוא "לבנות עוד"

שירות כלכליסט 17:3930.01.20
תוכניתה של עיריית ברלין לריסון העלייה במחירי הנדל"ן בעיר אושרה על ידי מחוקקים. התוכנית מונעת הכנסות נוספות מבעלי נכסים ובעלת פוטנציאל להבריח משקיעים מהבירה הגרמנית. בתגובה לאישורה - מניות של חברות נדל"ן הפועלות בעיר צנחו.

 

 

 

המחוקקים בעיריית ברלין תמכו ביישום הרפורמה, שכוללת הקפאה של חמש שנים בשכר הדירה בעיר, זאת שישה חודשים אחרי שהוצעה על ידי המפלגות השולטות בעירייה, מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. השינויים ייכנסו לתוקפם כנראה כבר בפברואר, למרות איתותן של המפלגות החברות באופוזיציה על כוונותיהן לערער על החקיקה.

 

היוזמה הוגשה בשם מפלגות השמאל, על ידי קתרין לומפשר, ראשת מחלקת פיתוח עירוני ומגורים. היא מיועדת להקל את הנטל על שוכרים, אחרי עלייה משמעותית בביקוש לנדל"ן בעיר שגרמה לשכר הדירה להכפיל את עצמו לאורך העשורים האחרונים. ההתערבות הפוליטית הפחידה את המשקיעים ובמקביל נפתח קמפיין נפרד המכוון לכפות על העירייה להפקיע נכסים מבעלי נדל"ן, ביניהם Deutsche Wohene SE.

 

"אנחנו לא מעוניינים שברלין תהפוך להעתק של ערים יקרות אחרות כמו לונדון או פריז, היכן שאנשים רבים כבר לא יכולים להרשות לעצמם דירה", אמרה לומפשר במהלך הדיון שקדם להצבעה. מתוך 150 קולות, 85 מחוקקים הצביעו בעד היוזמה ו-64 הצביעו נגדה, עם הימנעות אחת.

 

ברלין ברלין צילום: בלומברג

 

 

כאמור, מניות של חברות נדל"ן גרמניות גדולות הפועלות בעיר הבירה הגיבו בירידה. מניותיה של Deutsche Wohene SE צנחו ב-2.1% עם האישור והן משלימות ירידה של קרוב ל-13% ב-12 החודשים האחרונים. מניותיה של Vonovia SE, חברת הנדל"ן הגדולה בגרמניה, המחזיקה ב-40 אלף דירות בבירה, צנחו ב-1%, וחברת הנדל"ן המבוססת בברלין, Adler Real Estate AG ירדה ב-2.4%.

 

המתנגדים: "הפתרון היחידי הוא לבנות עוד"

 

מפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל, הנמצאת בעיריית ברלין באופוזיציה, מתכננת לאתגר את היוזמה בבית המשפט החוקתי של גרמניה "במהירות האפשרית", כך לפי דובר המפלגה. זה יוכל לקרות רק כאשר החקיקה החדשה תיושם.

 

יישום הרפורמה "שולח איתות קטלני למשקיעים", אמר אורליך לאנגה, סגן מנהל הקואליציה של הקנצלרית בפרלמנט, והוסיף כי "בנוסף, ישנה אפשרות גבוהה שהחוק יוכרז באופן לא חוקתי. זה ייצור כאוס בשוק ההשכרה. לא ניתן להדגיש את זה יותר, אבל הפתרון היחיד שיקל על הלחץ הקיים על שוק הדירות להשכרה בברלין נותר: לבנות עוד".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x