$
כלכלה ומדיניות

הערכות: הווירוס הסיני עשוי להקטין את הביקוש לנפט ב-260 אלף חביות ביום

כך לפי אנליסטים בגולדמן זאקס; לדבריהם, דלק מטוסים עשוי להוות כשני שלישים מכלל הירידה

שירות כלכליסט 23:0122.01.20

הווירוס הסיני שהתפרץ בעיר ווהאן עשוי להביא לירידה עולמית בביקושים לנפט בהיקף של 260 אלף חביות ביום ב־2020, כאשר דלק מטוסים יהווה כשני שלישים מכלל הירידה - כך לפי אנליסטים בגולדמן זאקס. כתוצאה, המחירים עשויים להיחלש ב־2.90 דולר לחבית.

 

 

"בעוד שינוי באספקה מצד אופ"ק עשוי להגביל את ההשפעה המהותית של זעזוע כזה בביקושים, אי־הוודאות בשלב ראשון לגבי היקף ההתפשטות של המגיפה תוביל לירידה גדולה מהצפוי במחירים", כך לפי אנליסטים של גולדמן זאקס.

  

בדיקות בשדה התעופה של הונג קונג הבוקר בדיקות בשדה התעופה של הונג קונג הבוקר צילום: איי פי

 

ההשפעה על הביקושים לנפט תהיה תלויה במהירות ההתפשטות של הנגיף לאזורים אחרים וחומרת פוטנציאל ההדבקה שלו, כך לפי אנליסטים. תגובה מהירה ומקיפה מצד הרשויות בסין עשויה לצמצם את אי הוודאות ואת ההשפעה השלילית על הכלכלה.

 

מתגוננים מפני הווירוס בסין מתגוננים מפני הווירוס בסין צילום: איי פי

 

במהלך מגיפת הסארס ב־2003, מחירי דלק המטוסים בסינגפור רשמו ירידה גדולה יותר יחסית לאזורים אחרים. על פי נתוני רשות התעבורה האווירית הבינלאומית, הסארס הביא לירידה של 8% בתנועה השנתית עבור חברות תעופה אסייתיות, בעוד חברות אמריקאיות רשמו ירידה קטנה יותר.

 

 

שדה התעופה בבייג'ינג הבוקר שדה התעופה בבייג'ינג הבוקר צילום: איי פי

 

בינתיים, החשש מפני ירידה בהיקף התיירות הסינית מחליש את מניות חברות היוקרה, זאת בשל תלותן הרבה בארנק הסיני. כך למשל, מניית מותג היוקרה הבריטי ברברי נחלשה היום ב־3.5% ואילו מניית תאגיד היוקרה LVMH רשמה עלייה קלה, אחרי שנחלשה ב־2.8% אתמול.

 

בהלה פרצה היום גם בבירת ההימורים הסינית מקאו, אחרי שהרשויות אישרו כי אשת עסקים מהעיר ווהאן שאושפזה שלשום, נושאת את הווירוס הקטלני. תעשיית ההימורים במקאו אחראית על יותר מ־80% מההכנסות של העיר. מקאו היא יעד פופולרי עבור סינים בתקופת חופשת השנה החדשה, שתתחיל רשמית מחר.

x