$
כלכלה ומדיניות

הפריצה לטלפון של בזוס: חוקרים של האו"ם הפנו אצבע מאשימה ל-NSO, בחברה מכחישים

לדברי החוקרים, "קרוב לוודאי שהפריצה נעשתה באמצעות שימוש בתוכנות ריגול שנקשרו בעבר למקרים אחרים בהם היתה מעורבת סעודיה, בהם פגסוס של NSO"; בחברה דוחים את הטענות "המכפישות": "הטכנולוגיה שלנו לא יכולה לשמש במקרים שבהם מעורבים טלפונים עם מספרים של ארה"ב"

שירות כלכליסט 18:0022.01.20

חוקרים של האו"ם סבורים כי ייתכן שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן היה מעורב בפריצה לטלפון של מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס, ב-2018 - ומפנים אצבע מאשימה לחברת NSO הישראלית. החוקרים, שמונו על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם, קראו לארה"ב לפתוח בחקירה מיידית בנושא.

 

לדברי החוקרים, "קרוב לוודאי שהפריצה נעשתה באמצעות שימוש בתוכנות ריגול שנקשרו בעבר למקרי ריגול אחרים שבהם היתה מעורבת סעודיה, בהם פגסוס 3 של NSO הישראלית". עוד ציינו כי בעבר היו דיווחים רבים שלפיהם מוצר זה נרכש על ידי בעלי משרות רשמיות בסעודיה.

 

ב-NSO הכחישו את הטענות "המכפישות", ואמרו כי אין להם קשר לפריצה לטלפון של בזוס. "לא נעשה שימוש בטכנולוגיה שלנו במקרה זה", מסרה החברה הישראלית לבלומברג. "הטכנולוגיה שלנו לא יכולה לשמש במקרים שבהם מעורבים טלפונים עם מספרים של ארה"ב, והם משמשים רק לחקירות בנושאי טרור ופשע".

 

בזוס הוא גם בעליו של העיתון "וושינגטון פוסט", שפרסם כתבות ביקורתיות רבות על ממשלת סעודיה. עיתונאי ה"וושינגטון פוסט" ג'מאל חשוקג'י נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר 2018.

 

עוד מסרו החוקרים כי "מהמידע שקיבלנו עולה שישנה מעורבות אפשרית של יורש העצר במעקב אחרי בזוס, בניסיון להשפיע, אם לא להשתיק, את הדיווחים של הוושינגטון פוסט בנוגע לסעודיה". 

מוחמד בן סלמאן וג'ף בזוס מוחמד בן סלמאן וג'ף בזוס צילום: גטי

 

הלילה דיווח הגרדיאן הבריטי כי מכשיר הטלפון הנייד של בזוס נפרץ ב-2018, אחרי שהוא קיבל הודעה ממספרו של בן סלמאן. לפי הדיווח, השניים ניהלו התכתבות ידידותית, אך אחת ההודעות שנשלחו ממכשירו האישי של בן סלמאן בחודש מאי באותה שנה הכילה קובץ זדוני שחדר למכשירו של אחד האנשים העשירים בעולם. בעקבות זאת נשאבו מהמכשיר של בזוס כמויות מידע גדולות תוך כמה שעות. הדיווח מתבסס על דו"ח בדיקה פלילי.

 

בפברואר 2019 האשים בזוס את "נשיונל אינקוויירר" בניסיון סחיטה; לדבריו, הצהובון איים לפרסם חומרים מביכים אודותיו - כולל תמונות עירום ומידע על רומן שניהל מחוץ לנישואים - אם לא יורה ל"וושינגטון פוסט" להפסיק לפרסם דיווחים על פעילותו. מייסד אמזון שכר מומחה כדי לחקור כיצד "נשיונל אינקוויירר" השיג את המידע.

 

במרץ 2019 פרסם המומחה  את מסקנותיו, ולפיהן מכשירו האישי של בזוס נפרץ בידי הסעודים. לדבריו, "החקירה העלתה בביטחון רב, שהסעודים פרצו לטלפון של בזוס וחילצו ממנו מידע פרטי". ו

 

סעודיה הכחישה בעבר שהיא מעורבת בפרסום של ה"נשיונל אינקוויירר" על בזוס. "זה עניין בין שני הצדדים, ולנו אין כל קשר אליו", אמר שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר ל-CBS לפני כשנה.

x