$
כלכלה ומדיניות

הודו ממשיכה לתקוף את בזוס: "הסיקור של ה'וושינגטון פוסט' שבבעלותו - מוטה מאוד"

מייסד ומנכ"ל אמזון מבקר בימים אלה בהודו, על רקע תוכניתה של ענקית הקניות המקוונת להשקיע מיליארד דולר ב"דיגיטציה של עסקים קטנים ובינוניים" במדינה; בעלי עסקים קטנים ובינונניים מתנגדים לתוכנית - ומקבלים גיבוי ממפלגת השלטון

שירות כלכליסט 15:0217.01.20
מפלגתו של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מתחה ביקורת על ה"וושינגטון פוסט", העיתון הנמצא בבעלות מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס; ברקע: תוכניתה של ענקית הקמעונאות המקוונת להשקיע מיליארד דולר ב"דיגיטציה של עסקים קטנים ובינוניים" בהודו.

 

 

ויג'אי צ'אטיוולה, ראש מחלקת יחסי החוץ של מפלגת השלטון,בהאראטיה ג'נאטה (BJP), אמר כי היו "בעיות רבות" עם כיסוי ענייניה של הודו בעיתון, מבלי לספק דוגמאות ספציפיות.

 

דברים אלה מגיעים יום אחרי שחבר קבינט בהודו התייחס בגסות לתוכנית ההשקעות של אמזון במדינה.

 

בזוס, שמבקר בימים אלה בהודו, אמר כי המאה ה-21 תהיה המאה שלה, וכי הדינמיות והאנרגיה שהרגיש במדינה הן "משהו מיוחד". ואולם למרות המחמאות - מייסד אמזון התקבל בקרירות בקרב בעלי עסקים קטנים ובינוניים בהודו - שאף הפגינו נגדו.

 

הפגנת מחאה של חברי קונפדרציית בעלי העסקים בהודו נגד ביקורו של בזוס בהודו הפגנת מחאה של חברי קונפדרציית בעלי העסקים בהודו נגד ביקורו של בזוס בהודו צילום: רויטרס

בעלי חנויות במדינה מהווים את החלק הארי בציבור הבוחרים של מפלגת BJP. לפי הערכות, ההתנגדות שלהם לתוכנית של אמזון היא הסיבה שבעטיה ראש הממשלה מודי, שבדרך כלל מברך על השקעות זרות, לא נפגש עם בזוס במהלך ביקורו במדינה - למרות בקשות חוזרות ונשנות מהחברה.

 

"אני לא מתנגד לאמזון כחברה, למעשה, אני לקוח קבוע... ג'ף בזוס צריך ללכת הביתה ולהגיד לוושינגטון פוסט מהו הרושם שהוא קיבל מביקורו בהודו". אמר צ'אטיוולה לרויטרס. "מדיניות העריכה של הוושינגטון פוסט מוטה מאוד, ומונעת מתוך אג'נדה ברורה".

 

גם בעבר השמיע צ'אטיוולה ביקורת לגבי כלי תקשורת זרים המדווחים על עניינים פוליטיים, בין היתר בנושא הוויכוח סביב חבל קשמיר, אזור המריבה בין הודו ופקיסטן, וטען כי סיקור הנושא היה מוטה לרעתו של מודי.

  

בשנה שעברה כפתה הודו חוקים מחמירים על השקעות זרות בקמעונאות מקוונת, מה שהביא את אמזון לארגן מחדש את המבנה העסקי שלה ויצר מתח בין ניו דלהי  לוושינגטון.

 

בחודשים האחרונים הודיעה הממשלה כי היא מוטרדת מתלונות מצד קמעונאים הודים, שלא עובדים בשוק המקוון, שלפיהן וולמארט ואמזון מקשות עליהם מאחר והן מזלזלות בתקנות ו"שורפות מיליוני דולרים" על הנחות גדולות. החברות הכחישו את האשמות.

 

הרשות להגבלים עסקיים ההודית החלה השבוע בבדיקה בעניינה של אמזון ושל פליפקארט, המופעלת על ידי וולמארט.

 

אתמול השתתף בזוס באירוע של החברה בבומבי, אליו הגיעו גם כוכבי קולנוע מקומיים, והבטיח כי החברה תכפיל את השקעותיה בשירות הזרמת הווידאו שלה, אמזון פריים.

 

האירוע התרחש בצילן של טענות שהעלה שר המסחר ההודי, פיוש גויאל, לגבי שיטות העסקים של החברה. גויאל אמר כי אמזון לא עושה להודו טובה בכך שהיא מודיעה על השקעה של מיליארד דולר.

 

בכירים בתעשייה אמרו לרויטרס היום כי יכול להיות שהערתו של גויאל תצנן משקיעים זרים מלהיכנס למדינה, ותחליש את הכלכלה ההודית, אשר כבר עתה צפויה לרדת לרמתה הנמוכה מזה 11 שנים.

 

"זה לא הולם, וזה יפגע באופן בו העולם רואה את הודו כיעד". אמר מנהל בכיר בחברה אמריקאית הפועלת בהודו.

x