$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

התוכנית השאפתנית של מיקרוסופט: הסרה מהאטמוספירה של כל גזי החממה שפלטה - עד 2050

התוכנית של ענקית הטכנולוגיה כוללת בין השאר מעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשת, והשקת קרן שתשקיע מיליארד דולר בטכנולוגיות להפחתה, לכידה והסרה של פחמן מהאטמוספירה; כמו כן, עד 2025 כל הדאטה סנטרים והבניינים של מיקרוסופט יעשו שימוש ב-100% אנרגיה מתחדשת ועד 2030 כל הרכבים בקמפוסים שלה יהיו חשמליים

עומר כביר 10:5417.01.20

ההתחייבות הסביבתית השאפתנית של מיקרוסופט: ענקית הטכנולוגיה הציבה יעד של הסרת גזי חממה בשיעור גדול יותר מהיקף הפליטות שלה עד 2030 (Carbon Negative), ולהסיר לחלוטין את כל גזי החממה שפלטה במסגרת פעילותה מאז נוסדה ב-1975 - עד 2050. מדובר ברף חדש של מחויבות סביבתית מצד חברה גדולה, שיכול לסמן את הכיוון לתאגידי ענק נוספים.

 

מיקרוסופט הכריזה על היעדים המשמעותיים במסיבת עיתונאים שערכה אתמול בערב, שעון ישראל. "זה הימור נועז, כמו טיסה לירח בשביל מיקרוסופט", אמר באירוע נשיא החברה, בראד סמית. "וזה צריך להיות ההימור הנועז של כל העולם. זה מהלך שיכניס לשיחה חלק גדול יותר מהקהילה העסקית ויסייע לחלקים רחבים יותר בציבור להבין איך עובד קיזוז פחמן".

 

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, הוסיף: "אם העשור האחרון לימד אותנו משהו, הרי זה שטכנולוגיה נטולת עקרונות יכולה לעשות יותר נזק מתועלת. אנחנו חייבים להתחיל לקזז את הנזק של השפעות שינוי האקלים".

 

סאטיה נאדלה  מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה מנכ"ל מיקרוסופט צילום: גטי

 

לדברי סמית, התוכנית  כוללת מעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשת, מיקוד ברכבים חשמליים, הרחבת תוכנית מס הפחמן הפנימית של החברה, והשקת קרן שתשקיע בארבע השנים הקרובות מיליארד דולר בטכנולוגיות להפחתה, לכידה והסרה של פחמן מהאטמוספירה. "המאמץ ידרוש טכנולוגיות שלא קיימות במלואן כיום", הסביר סמית.

 

במסגרת היוזמה, תיצור מיקרוסופט פורטפוליו של טכנולוגיות ומהלכים לצמצום כמות הפחמן באטמוספירה, כמו נטיעת והחלפת יערות, או הוצאות פחמן מהאטמוספירה ואחסנו בקרקע. בנוסף, עד 2025 כל הדאטה סנטרים והבניינים של מיקרוסופט יעשו שימוש ב-100% אנרגיה מתחדשת ועד 2030 כל הרכבים בקמפוסים שלה יהיו חשמליים. בשנה זו מקווה מיקרוסופט גם לחתוך במחצית את היקף הפליטות בפועל שלה עצמה ושל שרשרת האספקה שלה.

 התוכנית מציבה את מיקרוסופט בחוד החנית של חברות ענק שמקדמות תוכניות משמעותיות להתמודדות עם משבר האקלים, ותוכניתה נחשבת כשאפתנית במיוחד גם ביחס לאלו של חברות בעלות רקורד משמעותי בתחום, כמו אפל וגוגל. עם זאת, יעדים מרחיקי לכת כמו אלו של מיקרוסופט לא ישימים לכל ארגון גדול. כחברה שהמוצר העיקרי שלה היה ונשאר תוכנה, כמות הפליטות ההיסטורית של מיקרוסופט קטנה משמעותית מאלו של חברות שעוסקות בעיקר בייצור מוצרים פיסיים, וגם היקף הפליטות שעליה לצמצם קטן יותר.

 

עם זאת, לדברי אליזבת סטורקן, מארגון Environmental Defense Fund, המהלך של מיקרוסופט יכול להצית תנועה חדשה למעבר לפליטות שליליות: "הכלי החזק ביותר של חברת ענק במלחמה בשינוי האקלים הוא ההשפעה הפוליטית שלה, ואנחנו להוטים לראות את מיקרוסופט משתמשת בו".

x