$
כלכלה ומדיניות

"טרוריסט כלכלי": בעלי עסקים בהודו מפגינים נגד ג'ף בזוס המבקר במדינה

מייסד ומנכ"ל אמזון, שהודיע על תוכניתה של החברה להשקיע מיליארד דולר ב"דיגיטציה של עסקים קטנים ובינוניים" בהודו, מסייר בימים אלו במדינה - ולא בדיוק מתקבל בזרועות פתוחות על ידי כולם. המפגינים משווים את אמזון לחברת הודו הדרומית

שירות כלכליסט 13:3216.01.20

תוכניתה של ענקית הקמעונאות אמזון ושל המייסד והמנכ"ל שלה ג'ף בזוס, להשקיע מיליארד דולר בהודו, לא התקבלה בזרועות פתוחות מצד בעלי העסקים הקטנים במדינה.

 

הפגנת מחאה של חברי קונפדרציית בעלי העסקים בהודו, נגד ביקורו של בזוס במדינה הפגנת מחאה של חברי קונפדרציית בעלי העסקים בהודו, נגד ביקורו של בזוס במדינה צילום: רויטרס

 

ברביעי הודיע בזוס כי אמזון מעוניינת להשקיע ב"דיגיטציה של עסקים קטנים ובינוניים" במדינת הענק, ואף ציין כי במאה ה-21 "השותפות החשובה ביותר הולכת להיות זו בין הודו לארצות הברית".

 

עם זאת, נדמה כי בעלי עסקים קטנים בהודו לא חושבים שהשותפות הזאת צריכה לכלול את אמזון, ואלפים מהם יצאו לרחובות השבוע במטרה להפגין ולמחות כנגד בזוס, הנמצא בסיור במדינה. סאמיט אגארוול, מהקונפדרציה של סוחרי הודו (CAIT), אמר כי הפגנות נוספות נערכו בקרוב ל-300 ערים ברחבי המדינה.

  

 

אגארוול אף צייץ בטוויטר כי אמזון "תשמיד עסקי קמעונאות קטנים", וקרא לבזוס "טרוריסט כלכלי". חלק מהמפגינים השוו את אמזון לחברת הודו הדרומית, חברה בריטית לה היה חלק גדול בהפיכתה של הודו לקולוניה במאה ה-17. 

 

המפגינים מודאגים מכך שאמזון משתמשת בגודלה העצום על מנת להתחרות במחירים שמציעים עסקים קטנים, בטענה שעסקים אלו לא יכולים להתמודד עם ההנחות הגבוהות שאמזון מציעה למוכרים גדולים.

 

הרשות ההודית להגבלים עסקיים פתחה לאחרונה בחקירה בענייניהן של אמזון ופליקארט, אתר קמעונאות אשר נמצא בבעלות וולמארט, באותו עניין בדיוק. לטענתה, ענקיות קמעונאות כמו אמזון משתמשות בשוק המקומי כי לתת מחירים "מתחת לעלויות", ובכך מקשים על תחרות מצד עסקים אחרים.

x