$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב מוציאה את סין מרשימת המדינות המבצעות מניפולציה במט"ח

העיתוי למהלך: יומיים לפני החתימה הצפויה על הסכם הסחר הראשוני בין המדינות; לפני חמישה חודשים הוכנסה סין לרשימה השחורה בנימוק שיזמה שורת פעולות לשמור על רמה נמוכה של היואן

שירות כלכליסט 19:3613.01.20

ארה"ב תוציא את סין מרשימת המדינות המבצעות מניפולציות בשוק המט"ח - יומיים לפני החתימה הצפויה על הסכם הסחר הראשוני בין המדינות. כך לפי דיווח בבלומברג היום (ב'). הרשימה האמורה כוללת מדינות שמבצעות פעולות במטבע המקומי על מנת להשיג ייתרון על פני שותפות סחר.

 

 

 

הסכם הסחר המכונה 'הסכם שלב ראשון' צפוי להיחתם ביום רביעי בבית הלבן, בתום שנתיים של עימות חריף בין שתי המדינות, שכלל, לצד הטלת מכסים הדדית בהיקף של מאות מיליארדי דולרים, גם מסרים תוקפניים ואיומים משני הצדדים.

 צילום: רויטרס

 

במסגרת עימות הסחר, הודיע משרד האוצר האמריקאי לפני חמישה חודשים על הכנסת סין לרשימה השחורה האמורה. הנימוק האמריקאי להחלטה היה שבבייג'ינג יזמו שורה של פעולות מהותיות שנועדו לשמר את רמתו הנמוכה של היואן, באופן שישיג לה יתרון תחרותי בהשוואה למתחרות.

 

ההחלטה האמריקאית שהתקבלה באוגוסט 2019 היתה הפעם הראשונה שבה ארה"ב מכניסה מדינה לרשימה השחורה של מבצעות מניפולציה במטבעות מאז תחילת כהונתו של הנשיא ביל קלינטון ב-1993. המשמעות של ההחלטה היתה בעיקר סמלית, אף שהיא היתה יכולה להוביל בהמשך הדרך להחלטות שליליות מצד קרן המטבע הבינ"ל.

 

עד כה לא פורסמו הפרטים המלאים של הסכם הסחר הראשוני, ואתמול אמר שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין בראיון לפוקס ניוז שהוא כולל הסכמה של סין לרכוש מוצרים אמריקאיים בסכום של 200 מיליארד דולר בשנתיים הבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x