$
כלכלה ומדיניות

השלב הראשון של הסכם הסחר בין ארה"ב לסין ייחתם בשבוע הבא

סגן ראש ממשלת סין, ליו הא, יבוא ביום שני הבא לוושינגטון לטקס החתימה. על פי ההסכם, טראמפ הסכים להשעות תוכניות להטלת מכסים חדשים על סחורות סיניות ולהפחית מכסים קיימים, בעוד בייג'ינג תגדיל את יבוא מוצרי החקלאות האמריקאיים

שירות כלכליסט 11:1509.01.20

סין הודיעה שסגן ראש ממשלת סין, ליו הא (Liu He), ייצא בשבוע הבא לוושינגטון לחתום על השלב הראשון של הסכם הסחר עם ארה"ב, ויבטא בכך את התחייבות בייג'ינג לטקס החתימה שעליו כבר הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

 

 

 

ליו הא, שפעל כראש צוות המשא ומתן מטעם ממשלת סין מול האמריקאים, ישהה בוושינגטון בין 13 ל-15 בינואר, בראש המשלחת הסינית, כך מסר דובר משרד המסחר הסיני. לדבריו, צוותי המשא ומתן של שתי המדינות עומדים בקשר הדוק.

 

 

סגן ראש ממשלת סין Liu He סגן ראש ממשלת סין Liu He צילום: בלומברג

 

ההודעה הזאת היא האישור הסיני הראשון לחתימה המתקרבת, שלדברי טראמפ תיערך ב-15 בינואר. טראמפ אמר גם שבכוונתו לצאת לבייג'ינג אחרי חתימת העסקה כדי להתחיל במשא ומתן בנוגע לשלב השני של ההסכם.

 

על פי ההסכם עליו הוכרז ב-13 בדצמבר החולף, טראמפ הסכים להשעות תוכניות להטלת מכסים חדשים על סחורות סיניות מיובאות, ולהוריד כמה מהמכסים הקיימים, בעוד בייג'ינג הסכימה להגדיל את יבוא מוצרי החקלאות האמריקאיים. תנאי ההסכם הספציפיים לא נחשפו. נציג הסחר האמריקאי רוברט ליתיזר (Robert Lighthizer) אמר שהוא מצפה שהמסמך בן 86 העמודים יפורסם לציבור לאחר שייחתם.

 

דונלד טראמפ סגן ראש ממשלת סין Liu He באפריל 2019 דונלד טראמפ סגן ראש ממשלת סין Liu He באפריל 2019 צילום: איי אף פי

 

דובר משרד המסחר הסיני סירב להגיב בנוגע לטענת ארה"ב שבמסגרת ההסכם סין הסכימה לייבא תוצרים חקלאיים ושירותים אמריקאיים בשווי 200 מיליארד דולר.

 

המהלך הנוכחי מרגיע, באופן זמני לפחות, את הסלמת מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, בתקופה שבה המשקיעים מודאגים מהסכסוך במזרח התיכון ומחירי הנפט המאמירים.

x