$
עולם

להקה גרגוריאנית, כוחות מיוחדים ושני מטוסים פרטיים: כך נמלט גוהן מיפן ללבנון

יו"ר ניסאן לשעבר גוהן ששוחרר בערבות של 14 מיליון דולר ובתנאים מגבילים, לקראת משפט ההונאה שאמור היה להיפתח באפריל, נמלט בתחילת השבוע במסע ארוך שתוכנן על ידי אשתו - שניהם בעלי אזרחות לבנונית

שירות כלכליסט 08:5101.01.20

יום לאחר פרסום דבר בריחתו המפתיעה של קרלס גוהן מיפן, נחשפת דרך ההימלטות המקורית, יש שיאמרו המסעירה, של יו"ר ניסאן לשעבר - בתוך תיבה של כלי נגינה.

 

לפי הדיווחים, רעייתו היא שעמדה מאחורי היוזמה למלט את גוהן, בשיתוף אנשי כוחות מיוחדים לשעבר (לא ידוע מאיזו מדינה) שהגו את התוכנית, ובסיוע להקת מוזיקה גרגוריאנית (כנסייתית) שהגיעה לצורך כך ל"מופע מיוחד לחג" במעונו של גוהן בטוקיו.  

עם סיום ההופעה, גוהן (שגובהו 1.70 מטר), הוכנס לאחת מקופסאות כלי הנגינה (לא ברור איזה כלי), שיצאה יחד עם המקהלה לשדה תעופה קטן ומקומי באזור הבירה. שם המתין לו מטוס פרטי מיוחד שהטיס אותו לאיסטנבול בטורקיה, ומשם יצא במטוס פרטי נוסף ללבנון - אליה הגיעה ביום שני בשעות הבוקר המוקדמות.

 

ביפן אין כמובן שום רישום של עזיבתו את המדינה. גוהן, בעל אזרחות לבנונית וצרפתית, אישר אתמול בהודעה מטעמו כי הוא נמצא בלבנון, ארץ המוצא שלו ושל רעייתו, גם היא אזרחית לבנונית. יו"ר ניסאן לשעבר נעצר בנובמבר 2018 והמשפט שבו הוא נאשם במעשי הונאה ומרמה אמור היה להתחיל באפריל 2020.

 

למרות התנגדות התביעה, הוא שוחרר בערבות של 14 מיליון דולר (1.5 מיליארד ין), בתנאים מגבילים מחמירים שכללו הגבלת תנועה ומעקב צמוד, כולל מצלמות אבטחה, וכן איסור על פגישות עם רעייתו קרול. רק לאחרונה קיבל גוהן את אישור בית המשפט לערוך עם רעייתו שיחות וידיאו.

 

בהודעה שפרסם אתמול אמר גוהן: "אני נמצא כעת בלבנון, לא אהיה יותר בן ערובה של שיטת המשפט הפושעת של יפן, שבה האשמה נקבעת מראש, האפליה שולטת, וזכויות אדם בסיסיות נשללות, תוך התעלמות בוטה מחובותיה החוקיות תחת המשפט הבינלאומי והאמנות שהיא כפופה להן. לא ברחתי מעשיית צדק, ברחתי מעשיית אי צדק ורדיפה פוליטית", אמר גוהן בהודעתו. בתקשורת העולמית מדווח שגוהן מתכוון לקיים בשבוע הבא מסיבת עיתונאים.

 

בינתיים בטוקיו, עורך דינו ג'וניצ'ירו הירונאקה (Junichiro Hironaka) אמר כי "הופתע והובך" כששמע על בריחתו של גוהן, ואמר לכתבים ביפן שהוא עדיין מחזיק בכל שלושת הדרכונים של לקוחו. "הוא היה מתקשה לברוח ללא סיוע של איזשהו ארגון גדול מאד".

 

שגריר יפן בלבנון מאטהירו יאמאגוצ'י (Matahiro Yamaguchi) שהה במסיבה בביירות כשהחלו לזרום הידיעות על ההצלחה של גוהן להימלט ללבנון, סביב השעה 6:00 בבוקר ביום שני. כשצוות של MTV פנה אליו בעניין ענה השגריר שלממשלת יפן אין כל מידע. זמן קצר לאחר פניית הכתבים, ולאחר שנצפה מעביר ומקבל הודעות טקסט, עזב השגריר את המסיבה.

 

גוהן היה מבכירי תעשיית הרכב ומי שנחשב לאחראי על החייאת מותג רנו והפיכת קונצרן ניסאן-רנו לאחד הגדולים בתעשייה. פרט להיותו אדריכל המיזוג בין המותג האירופאי ליפני, ניסה לחזק את הקבוצה גם עם מותג הרכב מיצובישי. הוא נעצר בנמל התעופה בטוקיו בדצמבר 2018 והואשם בדיווח-חסר במשך שנים לרשויות המס במדינה על משכורתו ותנאים מופלגים נוספים להם זכה.

 

קרלוס גוהן עם רעייתו קרול בדיוון בבית המשפט בטוקיו קרלוס גוהן עם רעייתו קרול בדיוון בבית המשפט בטוקיו צילום: גטי אימג'ס

 

x