$
כלכלה ומדיניות

צפו: בית הנבחרים מתכנס להצביע על הדחת טראמפ

לפי כל ההערכות יהפוך הלילה טראמפ לנשיא האמריקני השלישי בהיסטוריה שבית הנבחרים מצביע בעד הדחתו, אך הסנאט צפוי לחסום את המהלך. חברי בית הנבחרים יקיימו דיון שיימשך כמה שעות, וצפויים להצביע אחרי חצות

ynet 18:1118.12.19

בית הנבחרים האמריקני התכנס אחר הצהריים (יום ד') והחל את הדיון בהדחת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, לקראת ההצבעה שצפויים חברי הבית לערוך על כך הלילה. ynet מעביר בשידור חי את הדיון ההיסטורי בבית הנבחרים, וישדר גם את ההצבעה, הצפויה להיערך בין השעות 2:30-1:30 שעון ישראל.

 

 

 

לפי כל ההערכות, בית הנבחרים – שבו יש כעת רוב דמוקרטי – צפוי להצביע בעד הדחת הנשיא, אולם הסיכויים שההדחה תבוצע בפועל קלושים: השלב הבא בהליך הוא עריכת משפט לטראמפ בסנאט, שבו יש רוב רפובליקני, ובהצבעה שם צפויים תומכי ההדחה להפסיד.

 

טראמפ, נזכיר, מואשם בניצול סמכות לרעה בשל ניסיונו לכאורה לשדל את אוקראינה לקדם חקירה שבה יסתבך יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן, שעשוי להתמודד מולו על הנשיאות בשנה הבאה. לטענת הדמוקרטים, טראמפ ניצל את הסיוע האמריקני היקר שלו נזקקה אוקראינה כדי להפעיל לחץ על קייב. סעיף נוסף שבו מואשם טראמפ הוא שיבוש הליכים, בשל סירובו לשתף פעולה עם חקירת בית הנבחרים.

 

 

דונלד טראמפ וננסי פלוסי דונלד טראמפ וננסי פלוסי צילומים: בלומברג, רויטרס

 

אמש שלח טראמפ מכתב חריף במיוחד ליושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, ובו טען כי אם הדמוקרטים יצביעו בעד הדחתו הם "יכריזו מלחמה על הדמוקרטיה האמריקנית". הנשיא הוסיף כי הליך ההדחה נגדו הוא בגדר "ניסיון הפיכה לא-חוקי" של יריביו הפוליטיים. מאוחר יותר שלחה פלוסי מכתב לחברי הבית הדמוקרטים, ובו כתבה: "אף אחד לא הגיע לקונגרס כדי להדיח נשיא, אך נשבענו לתמוך בחוקה ולהגן עליה. אם לא נפעל, נזנח את חובותינו".

 

בבית הנבחרים חברים 435 מחוקקים, 233 מתוכם דמוקרטים. כיוון שאישור הדחת הנשיא בבית הנבחרים דורש רק רוב רגיל, ורק שניים מבין כל הדמוקרטים צפויים להתנגד להדחת טראמפ (אחד מהם, ג'ף ואן דרו מניו ג'רזי, אף מאיים לערוק לשורות הרפובליקנים בגלל הליך ההדחה) – סעיפי האישום צפויים לפי כל ההערכות לקבל את אישור בית הנבחרים. המיעוט הרפובליקני בבית, 197 צירים, צפוי להיות מאוחד בהתנגדותו. מחוקק אחד, ג'סטין אמאש ממישיגן, פרש מהמפלגה הרפובליקנית וקרא להדחת טראמפ, ולכן צפוי להצביע בעד.

 

אף שהסיכויים להדחה של ממש קלושים ביותר, בראי ההיסטוריה ההצבעה היא רגע מביך לטראמפ. רק שני נשיאים לפניו עמדו בפני הצבעה דומה כזו ובהמשך בפני משפט הדחה בסנאט. ב-1868 היה זה הנשיא אנדרו ג'ונסון, שמונה לתפקיד בעקבות הירצחו של אברהם לינקולן. ג'ונסון התעמת רבות עם הקונגרס הרפובליקני באותה תקופה, בין היתר על רקע רצונו לאפשר שיקום מהיר למדינות הדרום לאחר סיום מלחמת האזרחים, מבלי להגן על העבדים המשוחררים.

 

יותר ממאה שנים לאחר מכן, ב-1998, הצביע בית הנבחרים – אז בשליטת הרפובליקנים – בעד הדחת הנשיא ביל קלינטון, באשמת עדות שקר בפרשת מוניקה לוינסקי. שניהם זוכו בסופו של דבר בסנאט ונשארו בתפקידם. נשיא אחד נוסף עמד בפני הליך הדחה: ריצ'רד ניקסון, שהסתבך בפרשת ווטרגייט, עמד בפני הדחה בטוחה בבית הנבחרים ובסנאט, והתפטר ב-1974 לפני שההליך נגדו מוצה.

 

אם יאושרו סעיפי האישום נגד טראמפ היום, ההליך ימשיך כאמור לסנאט, שבו שולטים הרפובליקנים. המשפט המסתמן יתחיל לפי ההערכות בוושינגטון בתחילת השנה הבאה, אולי אפילו מיד עם חזרתם של המחוקקים מחופשת חג המולד בתחילת ינואר. על האופן שבו יתנהל משפט כזה בסנאט תוכלו לקרוא כאן.

 

x