$
כלכלה ומדיניות

סין מנמיכה ציפיות: יעד הצמיחה לשנה הבאה - 6%

זאת לעומת יעד של 6%-6.5% שהוצב לשנה הנוכחית, כך לפי גורמים במדינה; היא מתכוונת לעשות זאת באמצעות השקעה מוגברת בתשתיות והנפקת אג"ח מיוחדות על ידי רשויות מקומיות - בהיקף של כמעט 430 מיליארד דולר בשנה הבאה

שירות כלכליסט 13:3214.12.19
סין מתכננת להציב יעד צמיחה כלכלית של כ-6% בשנת 2020, נמוכה מיעד הצמיחה לשנה הנוכחית שעומד על 6%-6.5%. לפי גורמים בהנהגת המדינה, היא מתכוונת להסתמך על השקעה ממשלתית מוגברת בתשתיות על מנת למנוע האטה גדולה אף יותר.

 

 

 

לפי סקירה ברויטרס, בהנהגת סין משתדלים לתמוך בצמיחה בכדי לצמצם אובדן מקומות עבודה שעלול להשפיע על היציבות חברתית, ומאידך צריכים לעמוד בלחצים של סיכוני חוב הנגרמים מהמרצת הכלכלה.

 

 צילום: Pixabay

 

יעד הצמיחה המוצע, שייחשף במהלך הישיבה השנתית של הפרלמנט בחודש מרץ 2020, התקבל על ידי ההנהגה הבכירה של המדינה בישיבה השנתית והסגורה של הוועידה המרכזית לעבודה וכלכלה שנערכה החודש, כך לפי שלושה מקורות שונים המצויים בפרטי הפגישה. "אנחנו מתעתדים לשמור על צמיחה כלכלית בשנה הבאה שתהיה בטווחים הגיוניים, או על כל פנים שתעמוד על כ-6%", מסר מקור שביקש להישאר אנונימי.

 

השנה הבאה תהיה מכרעת עבור המפלגה הקומוניסטית השולטת בסין אם ברצונה לעמוד במטרתה להכפיל את התמ"ג ואת ההכנסות בעשור שמסתיים ב-2020. צמיחה כלכלית של כמעט 6% בשנה הבאה עשויה להספיק כדי לעמוד במטרה זאת, בהינתן שהכלכלה המקומית צפויה לגדול בכ-6.2% השנה, כך אמרו מקורות מדיניים.

 

התמקדות במישור המקומי

לפי הגורמים המצוטטים בכתבה, הממשלה מתכוונת להגביר את ההשקעות בתשתיות על ידי מתן אפשרות לרשויות המקומיות להנפיק יותר אג"ח מיוחדות בשנה הבאה, אך עם זאת עדיין ישנו פחות מקום לקיצוץ במס. לדבריהם, הגירעון התקציבי השנתי יכול לעלות מ-2.8% מהתמ"ג השנה, אך סביר להניח שישמר על 3%. הרשויות המקומיות יורשו להנפיק אג"ח מיוחדות בשווי שלוש טריליון יואן (426.20 מיליארד דולר) בשנת 2020 בכדי לממן פרויקטים.

 

במקביל, הבנק המרכזי עתיד להקל עוד במדיניות הכוללת עידוד הלוואות והורדת עלויות המימון התאגידי, אך במקביל הוא מעוניין גם להימנע מניפוח בועת הנדל"ן וציפיות לעליית מחירים. זאת אחרי שהאינפלציה הגיעה לשיא של שמונה שנים בנובמבר - 4.5%.

 

בייג'ינג חשפה צעדים רבים לעידוד הצמיחה השנה, בין היתר, קיצוץ מסים ואגרות, ומתן אפשרות לגורמים מקומיים להנפיק אג"ח מיוחדות בסך 2.15 טריליון יואן, לצד קיצוצים בדרישות עתודות ההון והורדת הריבית - זאת בכדי להגדיל את האשראי. עם זאת, גורמים בכירים בהנהגת המדינה שללו מדיניות תמריצים אגרסיבית מחשש להעלאת רמות החוב.

 

בוועידה ציינו הבכירים מתן עדיפות למניעת סיכונים כלכליים ב-2020 וקראו לשמירה על ייציבות בחס חוב-תוצר. בנוסף הם התחייבו להכין "תוכניות לשעת חרום" בכדי להתמודד עם מצבים של אי יציבות וסכנות גלובליות.

x